Родина Лілійні

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН

Тема 6. ПОКРИТОНАСІННІ

48. Родина Лілійні

Лілею у долонях я тримаю,

Таку тендітно-білу і п’янку.

В своїх пелюстках таїну ховає

Ця дівчина в весільному вінку.

Анна Ахматова

Лілії відомі з давніх-давен (іл. 48.1). Алхіміки вірили, що за допомогою золотистого настою цибулин лілії будь-який метал можна перетворити на золото. Адже, за повір’ями, лілія наділена надзвичайною силою, бо її породило на землі магічне проміння грізного Марса. А стародавні греки та римляни запевняли, що слідом

за трояндою належить іти лілії, бо красою вона мало поступається “цариці квітів”. Не менш знаменитим є й рід тюльпан (іл. 48.2). Уперше в Західну Європу тюльпани завезли в XVI ст. з Туреччини, тому їх називали турецькими. Найбільших успіхів у вирощуванні тюльпанів, створенні їхніх різноманітних сортів досягли голландці, тому Голландію називають країною тюльпанів. Які ж ознаки поєднують ці рослини в одну родину?

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Представники родин Лілійні й Орхідеєві пристосувалися до запилення комахами. До родини Лілійні належать усім відомі лілії, тюльпани. Це найпоширеніші декоративні рослини.

У рослин,

які належать до родини Лілійні з класу Однодольні, квітки поодинокі або зібрані в суцвіття китицю. Оцвітина складається із шести листочків. Тичинок шість, розташовуються по три у двох колах. Маточка утворена трьома плодолистками, зав’язь верхня. Плід – коробочка. Для лілійних властива наявність підземної видозміни пагона – цибулина. До цієї родини відносять також зірочки, рябчик, еритроній та інші дикорослі рослини. Слід зазначити, що в Україні є і дикорослі тюльпани та лілії. Проте вони стали рідкісними й занесені до Червоної книги.

Родина Лілійні

Іл. 48.1. Лілія лісова

Родина Лілійні

Іл. 48.2. Поле тюльпанів

ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ РОДИНИ

Квітка

ТОз+зТз+з М(3)

Суцвіття

Китиця

Плід

Коробочка

Листки

Прості

Близькими родичами лілійних, які належать до інших родин, є гіацинти, купена, гадюча цибулька, конвалія, заячий холодок, або спаржа, цибуля та багато інших. Усі вони є нашими улюбленими декоративними або важливими лікарськими чи харчовими рослинами. Лілійні – невелика родина, яка об’єднує близько 500 видів, поширених у помірних і субтропічних зонах Північної півкулі.

ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ

Які біологічні особливості рослин родини Лілійні?

Характерною біологічною особливістю лілієвих є підземна видозміна пагона – цибулина. Цибулини лілійних здатні до заглиблення, що здійснюється за допомогою втягувальних коренів. Висихаючи, вони вкорочуються у вертикальному напрямку та заглиблюють цибулину. Лілійні – це комахозапильні рослини, тому квітки в більшості з них ароматні, з великою кількістю нектару. Тюльпани цвітуть і плодоносять весною та на початку літа, після чого надземна частина відмирає, а цибулина залишається в грунті до наступної весни. Плід – довгаста коробочка з плоскими насінинами. Насіння поширюється розкиданням після розтріскування коробочки. Прямостояче пружне стебло з дозрілими плодами розгойдується та викидає насіння, яке оточене крилоподібною тонкою каймою і легко поширюється вітром. У деяких лілійних (наприклад зірочки жовті) насіння має ніжні та соковиті вирости для приваблювання мурах, які його й поширюють. Деякі лілійні розмножуються вегетативно за допомогою виводкових цибулинок. Отже, біологічними особливостями лілійних є наявність втягувальних коренів, що заглиблюють цибулини в грунт, комахозапилення тощо.

Чому тюльпан відносять до родини Лілійні?

До роду Тюльпан відносять понад 100 видів, поширених у Євразії та Північній Африці, у жарких і посушливих степах, пустелях і напівпустелях, у гірських районах, на різних грунтах. В Україні є 8 видів дикорослих тюльпанів. Усі тюльпани потребують охорони, їх занесено до Червоної книги України.

Тюльпан Шренка – багаторічна світлолюбна рослина заввишки 10-40 см із цибулиною, що оточена бурими або чорними оболонками. Стебло з 2-3 прикореневими листками та квіткою на верхівці. Квітки поодинокі, великі, різноколірні, з віночкоподібною тричленною оцвітиною. Маточка одна, трилопатева. Плід – довгаста коробочка. Цвіте в березні-травні. Росте в південно – східній частині Лісостепу, в Степу і в Криму. Рослина дуже красива, потребує посиленої охорони.

Родина Лілійні

СИСТЕМАТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ВИДУ

Відділ

Покритонасінні

Клас Дводольні

Порядок Лілієцвіті

Родина Лілійні

Рід Тюльпан

Вид

Тюльпан Шренка

Яке господарське значення рослин родини Лілійні?

Лілійні є чудовими декоративними рослинами. Для весняного оздоблення квітників або присадибних ділянок використовують тюльпани. У культурі їх налічується понад 2000 сортів. Розмножують їх зазвичай цибулинами, а насінне розмноження застосовують лише для створення нових сортів. Лілії приваблюють людину гарними квітками та приємним запахом. Найчастіше вирощують лілію білу, лілію тигрову та лілію королівську. З родини Лілійні до Червоної книги України занесені рябчик шаховий, рябчик малий, рябчик руський, лілія лісова, тюльпан гранітний, тюльпан дібровний, тюльпан скіфський, тюльпан Шренка тощо. На ілюстрації 48.3 представлено види рослин класу Однодольні, більшість з яких раніше також належали до родини Лілійні.

Родина Лілійні

Іл. 48.3. Різномантність однодольних:

1 – лілія королівська; 2 – проліска дволиста; 3 – зірочки маленькі; 4 – черемиця Лобелієва; 5 – віхалка розлога; 6 – рябчик імператорський; 7 – гадюча цибулька; 8 – лілія тигрова


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Родина Лілійні