ОДНОДОЛЬНІ. РОДИНА ЗЛАКИ – КВІТКОВІ РОСЛИНИ


Біологія – універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

ОДНОДОЛЬНІ. РОДИНА ЗЛАКИ

Загальні ознаки. Квітки дуже своєрідні. Кожна квітка складається з двох лусочок, трьох тичинок і маточки з двома приймочками. Квітки зібрані в колоски, а колоски – у складні суцвіття (волоть, складний колос). Плід – зернівка. Злаки – трав’янисті рослини, тільки бамбуки, що ростуть у тропіках, – деревоподібні злаки. У злаків стебло у міжвузлях порожнє. Листки мають піхви, що охоплюють стебло, і вузькі лінійні пластинки. На межі

між піхвою і пластинкою є плівчастий виріст – язичок. У верхній частині стебло злаків зазвичай не розгалужується, а лише внизу, де утворюються зони кущіння. При дуже скупченому розгалуженні виникає щільний дерен (ковила). Деякі мають довгі горизонтальні кореневища й одиночні підземні пагони (пирій повзучий).

Екологія і географія. Родина Злаки включає 700 родів і 8000 видів. За кількістю видів посідає четверте місце серед квіткових рослин, за кількістю родів – на другому, а за роллю у рослинному покриві – на першому. Це типова вітрозапильна родина. Злаки – численні майже в усіх районах земної кулі, особливо

на відкритих просторах. Для степів характерні ковила, типчак, для лугів – грястиця, вівсюг, костриця. Лепеха, очерет ростуть у воді.

Зернові злаки. Злаки – найважливіша в господарському відношенні родина. У світовому землеробстві найбільші площі займає пшениця (батьківщина – Південно-Західна Азія). Культивується в усіх помірних і субтропічних районах земної кулі. Величезне значення має кукурудза (батьківщина – Центральна і Південна Америка), у дикому стані не існує. Кукурудза – однодомна рослина, із роздільностатевим суцвіттям: чоловіче суцвіття – волоть, жіноче – початок. Стебло кукурудзи не порожнє, а заповнене тканиною. У помірно холодних районах культивується на силос. До родини Злаки відносяться просо, сорго, жито, ячмінь, овес.

Цукрова тростина і бамбук. Цукрову тростину отримують зі стебел, що заповнені тканиною, як і в кукурудзи. Плантації цукрової тростини особливо поширені в Південній і Центральній Америці. Бамбук – найважливіший будівельний матеріал у тропіках.

Найпростіші організми

3 млрд. років тому

Одноклітинні водорості

1,5 млрд. років

Багатоклітинні водорості

1 млрд. років

Перші наземні рослини – псилофіти і мохи

400 млн. років

Поява папоротеподібних

370 млн. років

Перші насінні – поява голонасінних

350 млн. років

Розквіт папоротеподібних і давніх голонасінних

300 млн. років

Поява покритонасінних

130 млн. років


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Сила поверхневого натягу.
Ви зараз читаєте: ОДНОДОЛЬНІ. РОДИНА ЗЛАКИ – КВІТКОВІ РОСЛИНИ