Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ

§ 35. Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Без вітрила і весел, без мотора і компаса пливуть вони, підкоряючись поклику природи, долаючи тисячі кілометрів і безпомилково знаходячи місце, де проклюнулися з ікринки.

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Сом обмацує донний грунт чутливими вусами

Поведінка риб

Поведінка риб визначається нервовою системою.

Нервова система кісткових риб влаштована так само, як у хрящових. Центральну

нервову систему кісткових риб утворюють головний і спинний мозок. Спинний мозок розташований у верхньому каналі хребта. Від нього ліворуч і праворуч відходять нерви.

Череп захищає головний мозок. У головному мозку кісткових риб розрізняють такі відділи: передній мозок, проміжний мозок, середній мозок, мозочок і довгастий мозок.

Як і в хрящових риб, у кісткових є органи чуття: очі, внутрішнє вухо, бічна лінія, орган рівноваги. Риби також відчувають дотик і смак.

Для риб характерні безумовні рефлекси та складні інстинкти, завдяки яким вони живляться, розмножуються, дихають і виконують інші життєво важливі

функції. Для риб властиві й більш складні умовні рефлекси, тому риби можуть “навчатися” новим формам поведінки. Найпростіший приклад – це привчання акваріумних рибок до певного сигналу (стукіт по склу) перед годуванням.

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Щука – хижа риба. Вона чатує на здобич, причаївшись серед водяної рослинності

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Один із яскравих прикладів дивовижної поведінки риб – це нерест прохідних риб. Риби йдуть на нерест проти річкової течи, долаючи численні перешкоди

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Стадії розвитку риб:

1 – ікринка

2 – личинка

3 – мальок

4 – доросла риба

Поведінка риби залежить від умов середовища існування. Особливо яскраво це виявляється там, де спостерігається зміна пір року. Так, після розмноження у риб починається нагул – активне живлення, ріст, запасання поживних речовин. Узимку риби знижують свою активність: не вистачає їжі, мало кисню розчинено у воді. Щоб допомогти рибам у цей період, потрібно в кризі прорубувати отвори – ополонки, крізь які кисень буде потрапляти у воду.

Розмноження і розвиток

Більшість кісткових риб – роздільностатеві організми. У самців у парних статевих залозах, сім’яниках, утворюються сперматозоїди, їх називають молоками. У самок в яєчниках – яйцеклітини, їх називають ікрою. Запліднення, як правило, зовнішнє, відбувається у воді, куди статеві клітини виводяться через спеціальні протоки. Усі процеси, пов’язані з відкладанням ікри, молок і заплідненням, називають нерестом. Для нересту характерна особлива шлюбна поведінка.

Одні риби приклеюють ікринки до дна, каменів, водяних рослин, інші залишають їх плаваючими у воді. Деякі (судаки, бички, колюшки) роблять гніздо й охороняють запліднену ікру. Є й більш дивовижні приклади турботи про потомство. Так, американський сом і риба тиляпія виношують ікру в роті, маленька рибка гірчак відкладає ікру в мантійну порожнину беззубки, морський коник виношує ікру в особливій вивідковій сумці на черевці.

Риби, які піклуються про своє потомство, відкладають мало ікри (до сотні ікринок). Риби, у яких не розвинена турбота про потомство,- багато (риба-місяць – 300 млн ікринок). Велику частину ікри поїдають водні мешканці, птахи, багато ікри відносить течія. Висока плідність – це пристосування до виживання. Є яйцеживородні риби (гуппі, пецилії, мечоносці). При цьому на світ з’являються личинки, які можуть подбати про себе.

Розвиток у кісткових риб переважно непрямий, відбувається, як правило, у воді. У заплідненій ікринці зародок розвивається від декількох днів до декількох місяців (залежно від виду риб і температури води). Прориваючи тонку слизову оболонку, вилуплюється личинка. У неї немає рота, живиться вона запасом поживних речовин з жовткового мішка. Потім у личинки прорізається рот, вона починає заковтувати мікроскопічні організми. Зовні личинка схожа на рибку без парних плавців, луски та внутрішніх зябер. За деякий час вони з’являються – личинка перетворюється на малька, який виростає в дорослу рибу. Чим більша риба, тим вона старша, тому що риби ростуть протягом усього життя.

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Щоб відкласти ікру, невелика риба колючка будує гніздо із водних рослин

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Вугри здатні також до сухопутних міграцій, які здійснюють вночі, переповзаючи з однієї водойми до іншої

Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб

Тунець зустрічається повсюди в Атлантичному океані, але розмножується лише в Середземному морі

Міграція риб

Деякі риби все життя живуть в одній водоймі, але є й такі, які долають значні відстані – мігрують. Одні мігрують на нерест з морів до річок, інші – навпаки. їх називають прохідними. Це такі промислові риби: осетер, кета, горбуша, лосось. Величезні зграї цих риб, рухаючись проти течії, підіймаються у верхів’я річок, де колись вони з’явилися на світ. В одних видів після розмноження риби гинуть, у інших – повертаються до колишнього місця життя. Личинки, що вилупилися з ікри, повільно спускаються в море за течією, і цикл повторюється.

Найдивовижніша міграція річкового вугра. Ці змієподібні чорні риби живуть у прісних водоймах Європи. На нерест дорослі вугри пливуть до Саргасового моря (Атлантичний океан), відкладають ікру і вж не повертаються. А личинки з теплою течією Гольфстрім дрейфують ді берегів Північної Європи, заходять у річки, піднімаються до місць життя своїх батьків. Вугри долають 8-14 тис. кілометрів.

Запам’ятайте Найважливіше

Центральна нервова система кісткових риб захищена кістками хребта та черепа. Головний мозок складається з п’яти відділів: переднього мозку, проміжного мозку, середнього мозку, мозочка та довгастого мозку. Органи чуття (зору, нюху, дотику, слуху, рівноваги, смаку) добре розвинені. Особливістю риб є наявність бічної лінії – особливого органа чуття. Більшість кісткових риб – роздільностатеві організми. Запліднення, як правило зовнішнє, розвиток непрямий.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Розмноження кісткових риб. Поведінка та сезонні явища у житті риб