Розряди часток за значенням
Урок № 71
Тема: Розряди часток за значенням
Мета: пояснити поділ часток на розряди за значенням; формувати вміння визначати, до якого з розрядів належить частка, правильно вживати частки в мовленні; виховувати повагу до влучого слова; розвивати увагу, пам’ять, емоційну сферу, логічне й образне мислення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання : роздавальний матеріал, підручник.
І. Перевірка домашнього завдання.
*Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань двома учнями.
Картка 1Переписати речення, підкреслити всі члени речення. Визначити частки. Хай море висохне, аби річка текла. Гарна квітка тільки на рідній землі гарна. Був би послом, якби не вдався ослом. Аж на небі чути, як наші мухи кашляють. Бути б негоді, та сніг завадив. Без коня навіть шовкова дорога муляє. Якби пес робив, то б у чоботях ходив. Середа у нас аж до п’ятниці. Коли ще косовиця, а ми вже сіно возимо. Буду господинею хоч над одним горшком. Народна творчість. |
Картка 2Переписати речення, підкреслити частки. Най я трясуся, коли Народна творчість. |
* Вибірковий диктант. Виписати частки. Вказати з-поміж них формотворчі, заперечні й модальні.
Чи вам в душі ніколи не сипався вечір? (І. Драч.) Всміхаються ледь стулені вуста. (В. Раєвський.) Лиш вітер між високих бур’янів тобі в обличчя дмухає волого. (П. Перебийніс.) Ген м’якішає обрій, і ніби добрішають люди. (А. Малишко.) Атож душа вже ломить руки, і б’ється джерелом душа! (І. Драч.) А як я легко б полетів, хоч і з розбитою душею, ген-ген над рідною землею, над сизим килимом степів. (Олександр Олесь. ) Тож сіймо у ріллю нову нову пшеницю яру! (М. Рильський.) Хай тішать серце рідний степ, зелена стежка, річки мерехтіння. (П. Перебийніс.) Ось не мандруй ти здуру, бо знімуть з тебе шкуру. (Л. Глібов.)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
І ІІ. Вивчення нового матеріалу.
* Робота з підручником. Опрацювання таблиці “Значення часток” (с. 156).
* Робота з підручником. Виконання вправи 446.
І V. Виконання вправ на Акріплення вивченого.
* Пояснювальний диктант. Вказати частки, визначити, до якого розряду за значенням належить кожна з них.
І. Сонце таке прозоре, що його не помітять навіть. (М. Бажан.) Ген за мальвами хата виплива з далини. (П. Перебийніс.) Цим осокорам вже по двісті літ. (Л. Костенко.) Стара тополя ще хотіла жити. (П. Перебийніс.) Аж мене гілля ось уже й торкає, листя притуля. (П. Усенко.) Ми в рослинні коридори аж по пояс забрели. Тож прилинь хоч на часину! (П. Тичина.) Земля шепоче: “Ще, ще, ще”. Тріпоче листя під дощем. (Б. Дегтярьов.)
ІІ. Якби жабі хвоста, не була б проста. Про тяжкі заробітки бодай не знали б наші дітки. Якби була робота у сметані купатися, то й багач працював би. Тільки штучні квіти дощу бояться. Ото добре, що знайшов підкову! Такий при першому ж пранні линяє. Теля ще не вродилось, а тесть його вже зятеві дарує. Так дрижить, що аж упрів. Ще три знайде, коня позичить, то й заживе! Оце Федот роззявив рот, а толку – ні на голку! Гуляй, Уляно, ще до хати рано. Дурні рясно родять навіть на бідному грунті.
Народна творчість.
* Диктант із коментуванням. Визначити роль у реченнях часток. Дві-три вказаних учителем частки за схемою, поданою на с. 172, розібрати як частини мови.
І. Поки людина жива, не втрачає надії нехай. Хай не гадає вона, що усе вже загинуло вкрай. (Б. Грінченко.) Тільки б дістатись до тебе, істино, людям відкрить! (М. Сингаївський.) Хай в’януть недруги лихі. (П. Тичина.) Тож славлю хліб і руки, що для нас про нього дбають кожен день і час! (О. Довгий.) І тільки ми розтринькуєм свободу, у чварах губимо до праці давній хист. Чи варто кожному свого шукати броду? Не краще разом будувати міст? (В. Раєвський.)
ІІ. Та хіба ж до тебе сонце не всміхалось, поле не шуміло, килимом не слалось? (Олександр Олесь.) Невже і справді заважка мені дорога зустрічей і тиха путь прощань? (М. Бажан.) Серце так б’ється, щастя ж бо з нами тут само. (П. Тичина.) Моторна голова нехай свій розум має. (Л. Глібов.)
ІІІ. Хай плещуть хвилями пісень мої слова, хай кожна рима рани обмива. (Олександр Олесь.) Лише у рідній пісні ми живі, живі у слові рідного народу. (П. Перебийніс.) Чи ж ми для того купались в росах, аби тягтися в чужих обозах? (Р. Лубківський.) Це ж далеке дитинство моє завітало до мене у гості. (Д. Луценко.) Тож, вітаючи світло й тіні, побажаймо всьому добра. (М. Самійленко.) Хотів би я піти через ліси дрімучі, через річки, яри і кручі. (Олександр Олесь.) Воно-то так як кажуть мудреці, не все ж те злото, що в твоїй руці. (А. Малишко.)
* Робота з підручником. Виконання вправи 452.
* Прочитати. Пояснити, якими частинами мови є виділені слова? Свою думку обгрунтувати.
Коло нього й пес не втримається. Ослові й вуха прикраса. У дорозі й голка важка. Вологу і чоротополох любить. Міцний оцет і посуд рве. Мишу й трьома скиртами не розчавиш. Хороший кухар і без пшона кашу зварить. Од страху й ведмідь утікає. Як будинок згорить, доведеться й мишей нових заводити.
Народна творчість.
* Робота з підручником. Виконання вправи 455 (усно).
V. Під битт я підсумків уроку.
VІ. Домашнє завдання. П. 17. вправа 450.
Related posts:
- Розряди часток за значенням – Частка Службові частини мови Частка Розряди часток за значенням За роллю в реченні визначають формотворчі, заперечні та модальні частки. Назва розряду Роль у мові Приклади Формотворчі Утворюють форми умовного та наказового способів дієслів, зворотні дієслова Би (б) хай, нехай – ся (-сь) Заперечні Виражають заперечення Не, ні, ані Модальні Підсилюють або виділяють окремі слова в реченні […]...
- Основні розряди часток за значенням – Частка як службова частина мови МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Частка як службова частина мови Основні розряди часток за значенням Назва групи Роль у мові Частки Формотвірні Утворюють форми дієслів: 1) умовного способу; 2) третьої особи наказового способу Би (б) Хай, нехай Заперечні Виражають заперечення Не, ні, ані Модальні Уживаються для оформлення: запитання Підсилення висловленого ствердження Увиразнення значення слів Додаткової вказівки на предмет, […]...
- Частка як службова частина мови. Розряди часток за значенням МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЧАСТКА Щоб надати слову або висловлюванню певного змістового чи емоційного відтінку, використовують службову частину мови – частку. Частки передають захоплення, обурення, певність, непевність – різні людські почуття. По-особливому ми ставимося до нашої природи. Вправи й завдання цього розділу присвячено темі “Я і рідна природа”. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ЧАСТКА” – Частки Надають додаткових […]...
- Групи часток за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Частка Групи часток за значенням Часток у мові дуже багато і виконувані ними функції – найрізноманітніші. Це зумовлює труднощі класифікації. Розрізняють словотворчі частки, які, уточнюючи зміст окремих слів, є їх складовими частинами, і формотворчі частки, які вживаються лише в деяких формах слова для вираження граматичних значень (Хай, би та […]...
- ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ, РОЗРЯДИ ЗАЙМЕННИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК § 40. ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ, РОЗРЯДИ ЗАЙМЕННИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ 465. Прочитайте. Замість яких частин мови вживаються виділені слова? Якось між нами зайшла мова про доцільність людської усмішки, чи завжди цей порух уст буде потрібен людині, чи, може, в далекім майбутнім усмішка взагалі зникне, мов якийсь пережиток. Ліда, вислухавши нас, зауважила: – […]...
- Розряди займенників за значенням ЗАЙМЕННИК § 59 Розряди займенників за значенням Запам’ятаймо! За значенням займенники поділяються на 9 розрядів. № Розряд Займенників Значення Займенників Приклади 1 Особові Указують на особу: 1 особа 2 особа 3 особа Я, ми Ти, ви Він, вона, воно, вони 2 Присвійні Указують на належність когось. чогось: відповідають на питання чий? Мій, твій, свій, наш, […]...
- Розряди числівників за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Розряди числівників за значенням За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на Кількісні (відповідають на питання Скільки?) і Порядкові (відповідають на питання Котрий?). Кількісні числівники змінюються тільки за відмінками, але не мають роду й числа, крім числівників Один (який має форми родів – одна, одне і числа множини […]...
- Розряди кількісних числівників за значенням – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Розряди кількісних числівників за значенням За значенням кількісні числівники поділяються на: А) власне-кількісні: п’ять, сім, двадцять; Б) дробові: Три п’ятих, вісім десятих; В) збірні: Семеро, десятеро; Г) неозначено-кількісні: Кілька, декілька, небагато. Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв’язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на П’ять буде Шістдесят) або кількість тих чи […]...
- РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ Морфологія. Орфографія. Прислівник & 26. РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ Болісно серцю, жалем обгортає Пісня смутна солов’їна,.. Десь із туману, з прозорої хмари Дивиться давня Вкраїна. А. Кримський ПАМ’ЯТАЙМО За лексичним значенням і синтаксичною роллю в реченні прислівники поділяються на дві основні групи: означальні й обставинні, які, в свою чергу, створюють розряди. Означальні прислівники Якісно-означальні Приклади […]...
- Написання часток бо-, но-, то- Уроки № 73, 74 Тема : Написання часток бо-, но-, то-, – от, таки – Мета : пояснити особливості написання часток, формувати вміння визначати в словах орфограму “Написання часток окремо і через дефіс”, обгрунтовувати вибір написання відповідним правилом; виховувати повагу до поетичного слова та усної народної творчості; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип урок ів […]...
- 3айменник як частина мови. Розряди займенників за значенням МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК §38. 3айменник як частина мови. Розряди займенників за значенням 357. Прочитайте. Знайдіть у тексті займенники. Скажіть, замість яких слів вони вжиті. Чи можна зрозуміти зміст виділених речень, якщо їх прочитати окремо? Аж ось і ліс. Він зустрічає Данила як тата. Гілля немовби одхиляється з-понад стежки, щоб він не вдряпнувся. Пеньки неначе […]...
- Розряди займенників за значенням – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Розряди займенників за значенням За лексичним значенням, граматичними ознаками та за морфологічним складом займенники поділяються на дев’ять розрядів: Особові: Я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони. Зворотний: Себе. Питальні: Хто? що? який? чий? котрий? скільки? Відносні: Хто, що, який, чий, котрий, скільки. Неозначені: Хтось, щось, будь-хто, будь-що, […]...
- Розряди прислівників за значенням – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Розряди прислівників за значенням За значенням виділяють такі розряди прислівників: – способу дії (як? у який спосіб?): Швидко, добре, верхи, по-українськи; – міри і ступеня дії (Скільки? наскільки? якою мірою?): Багато, мало, дуже, двічі, надвоє, зовсім; – місця (Де? куди? звідки?): там, тут, туди, додому, здалеку; – часу […]...
- Правопис часток УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Частка Правопис часток Словотворчі частки пишуться разом, окремо або через дефіс. Разом пишуться: А) частки Аби-, ані-, де-, чи-, що-, як – у складі будь-якої частини мови (крім сполучників прислівникового типу): Абищо, абияк, аніскільки, анітрохи, анічогісінько, аніяк, дедалі, деколи, декотрий, дещиця, дещо, чималенький, чимало, щовечора, що Години, щоденник, щодня, […]...
- Правопис часток. Написання часток МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЧАСТКА & 40 Правопис часток. Написання часток – бо, – но, – то, – от, – таки Частки з різними частинами мови можуть писатися разом, окремо і через дефіс. Разом Окремо 1. Словотворчі частки аби-, де-, – сь, що-, Чи-(чим-): абищо, абияк, дехто, якось, хтось, щодня, щомиті, чимало, чимдуж, але дарма що, поки […]...
- ПРАВОПИС ЧАСТОК СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ & 37. ПРАВОПИС ЧАСТОК 517. Прочитайте подані в двох колонках речення. Поміркуйте: від чого залежить написання часток через дефіс або окремо. А докопаюсь-таки до щастя (А Малишко). Щастя не шукають, а таки здобувають (Народна творчість). Люди, чогось не так-от швидко ростуть, як би їм хотілося (М. Стельмах). Зимова от чорнішає земля (Є. […]...
- Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок стосовно теми “Частка, правопис часток; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвиватилогічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. І. Повідомлення мети перевірки та способів її […]...
- Стилістика часток Стилістика української мови Стилістика часток У системі службових, або не повнозначних, слів стилістично особливе, водночас і виразне, значення мають частки – слова, які надають окремим словам, словосполученням, реченням певних додаткових смислових, модальних і емоційно-оцінних відтінків або використовуються для утворення форм слова (наприклад, форм умовного способу). Часток у мові приблизно 80 – разом із фонетичними варіантами […]...
- СКЛАД ЧАСТОК ЗА ПОХОДЖЕННЯМ – ЧАСТКА ЧАСТКА 2. СКЛАД ЧАСТОК ЗА ПОХОДЖЕННЯМ За своєю формальною структурою частки досить неоднорідні, тому що формувалися на базі різних класів слів. За походженням вони поділяються на первинні і похідні. До первинних часток належать ті, які в сучасній мові не виявляють ні живих словотвірних зв’язків, ні формальних співвідношень з словами інших класів. Вони становлять меншість, пор.: […]...
- Написання часток окремо і через дефіс – Орфографія Українська мова Орфографія Написання часток окремо і через дефіс Частки пишуться окремо, якщо між частками бо, но, то, от, таки і словом, до якого вона приєднується, стоїть інша частка: іди ж бо, чим би то, все ж таки. Через дефіс пишуться частки бо, но, то, от, таки, коли вони підсилюють значення окремого слова: іди-бо, давай-но, […]...
- ПРАВОПИС ЧАСТОК § 49. ПРАВОПИС ЧАСТОК Вправа 521 1. Щастя не шукають, а таки здобувають (нар. творчість). 2. І все-таки нелегко будь собою, коли дорога котиться з гори (М. Людкевич). У першому реченні частку таки пишемо окремо, тому що вона стоїть перед словом, деякого стосується (здобувають). У другому реченні частку таки пишемо через дефіс, тому що вона […]...
- Написання часток окремо і через дефіс – Частка Українська мова Частини мови Частка Частка – службова частина мови, яка надає окремим словам або й цілим реченням певного смислового чи емоційного відтінку. Частки поділяються на такі розряди: 1. Модальні (надають смислових відтінків реченню): – вказівні: ось, осьде, он, онде, от, оце, воно; – означальні: якраз, саме, справді, точно, власне, рівно (стільки); – обмежувально-видільні: лише, […]...
- ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ СТАТУС ЧАСТОК – ЧАСТКА ЧАСТКА 3. ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ СТАТУС ЧАСТОК Проблема лінгвістичного статусу часток тісно пов’язана з проблемою їх функціонального статусу. Усі відомі спроби його визначення не можна вважати вдалими, оскільки жодна з них не репрезентує частки як єдиний клас одиниць. У граматичній традиції виділяли здебільшого кілька функцій часток, зокрема такі, як підсилювально-видільна, модальна, емоційно-експресивна, слово – та формотворча. Серед […]...
- Написання часток разом, через дефіс й окремо – Частка як службова частина мови МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Частка як службова частина мови Написання часток разом, через дефіс й окремо 1. Разом Пишуться колишні частки, які стали префіксами, суфіксами: А) Аби-, ані-, де-, чи-, чим-, що-, як – у складі будь-якої частини мови, окрім сполучників прислівникового типу: Абихто, абиякий, анітрошечки, аніскільки, дещо, дедалі, чимало, чималенький, чимдужче, щосили, щотижневик, якже, якнайбільший; Б) […]...
- ПРОБЛЕМА ЛІНГВІСТИЧНОГО СТАТУСУ ЧАСТОК – ЧАСТКА ЧАСТКА 1. ПРОБЛЕМА ЛІНГВІСТИЧНОГО СТАТУСУ ЧАСТОК Термін “частки” вживається у широкому і вузькому розумінні. При широкому витлумаченні він ототожнюється з усіма службовими словами. В. В. Виноградов, зокрема, семи частинам мови протиставив категорію часток мови, що охоплюють власне частки, зв‘язки, прийменник та сполучник. Частками мови він називає класи таких слів, які не мають цілком самостійного реального […]...
- Обчислення молекулярної маси речовини й масових часток елементів у ній ТЕМА 1. ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ Урок 13. Обчислення молекулярної маси речовини й масових часток елементів у ній Цілі: узагальнити знання учнів про зміст хімічної формули; розвивати вміння учнів обчислювати молекулярну масу речовини й масову частку елементів за хімічною формулою; виховувати прагнення працювати самостійно. Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів Д. І. Менделєєва; дидактичний матеріал: картки із […]...
- ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА РОЗРЯДНЕ ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК ОРІЄНТОВНА НАВЧАЛЬНА МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ З ПИСЬМОВИМ ДІЛЕННЯМ НА РОЗРЯДНЕ ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО; ФОРМУВАТИ ВМІННЯ РОЗВ’ЯЗУВАТИ ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК, УСТАНОВЛЮЮЧИ ПРИЧИННО-НАСЛІДКОВІ ЗВ’ЯЗКИ I. Перевірка домашнього завдання Виконання вправ 118 і 119 учні коментують з місця. Записати розв’язання задач виразами. Задача 118. 480 : 6 – 450 : 9 = 30 (кг) Задача 119. 20 […]...
- СЛОВА, ПРОТИЛЕЖНІ ЗА ЗНАЧЕННЯМ Мета: повторити вивчений матеріал про слова, протилежні за значенням; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Відгадай слово”. – 8 букв […]...
- ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ ДІЛЕННЯ НА КРУГЛЕ ЧИСЛО. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК Мета: пояснити учням прийоми письмового ділення круглого числа на кругле; вдосконалювати навички розв’язування задач на різницеве порівняння двох часток; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання 2. Усна лічба. Робота в групах – Визначте закономірність. Продовжіть ряд. – 0; 36; 72; […]...
- Розряди прислівників (практично) МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК & 25 Розряди прислівників (практично) ! За значенням розрізняють означальні й обставинні прислівники. Ці групи поділяються на менші розряди. Означальні Розряд Що характеризують На яке питання відповідають Приклади Якісно-означальні прислівники Дію або стан за якістю Як? Спокійно, добре, Швидко, високо Кількісно-означальні прислівники Дію, стан чи ознаку щодо кількості та міри вияву Скільки? […]...
- Групи слів за значенням. Омоніми ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 68 Тема. Групи слів за значенням. Омоніми Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити школярів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови. Обладнання: підручник, тлумачні словники, текст для творчого завдання. ХІД […]...
- Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91) Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91). Мета. Актуалізувати і поглибити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови; розширити уявлення про лексичне значення іменника (слова з абстрактним значенням). Обладнання: таблиця “Іменник частина […]...
- Групи вставних слів і словосполучень за значенням – Вставні слова (словосполучення, речення) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Вставні слова (словосполучення, речення) Групи вставних слів і словосполучень за значенням Вставні слова і словосполучення виражають: А) оцінку вірогідності повідомлюваного (упевненість або невпевненість, ступінь звичайності викладених фактів): Авжеж, безперечно, безсумнівно, без усякого сумніву, видимо, видно, в усякому разі (випадку), гадаю, дійсно, звісно, звичайно, здавалося (б), здається, зрозуміло, либонь, мабуть, може, можливо, напевно, […]...
- Прикметники, близькі й протилежні за значенням. Вживання прикметників у переносному значенні. Складання вітання Урок 62 Тема. Прикметники, близькі й протилежні за значенням. Вживання прикметників у переносному значенні. Складання вітання Мета: закріпити знання про прикметник; активізувати словниковий запас учнів шляхом добору слів, близьких і протилежних за значенням, вживання прикметників у переносному значенні; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати доброзичливість і повагу для традицій народу. Обладнання: різні види вітальних листівок. ХІД […]...
- Дієслова, близькі та протилежні за значенням. Складання розповіді за серією малюнків та опорними словами Урок 69 Тема. Дієслова, близькі та протилежні за значенням. Складання розповіді за серією малюнків та опорними словами Мета: поглиблювати знання про дієслова; розвивати в учнів уміння добирати дієслова, близькі та протилежні за значенням; вчити вживати дієслова-синоніми у власному мовленні; збагачувати лексичний запас учнів; учити складати розповідь за серією малюнків, використовуючи опорні слова та вислови; виховувати […]...
- ПИСЬМОВЕ МНОЖЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ РІЗНИЦІ ДВОХ ЧАСТОК Мета: ознайомити учнів з письмовим множенням на двоцифрове число; вчити розв’язувати задачі, нерівності; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Усні обчислення. Гра “Хто швидше?” – Знайдіть “ланцюжок” з відповіддю 240. – Довжина відрізка 15 см. Яка довжина 1/5 частини […]...
- РОЗРЯДИ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 53. РОЗРЯДИ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про цілі, дробові й збірні кількісні числівники, а також про культуру мовлення 439 Порівняйте числівники в колонках. Які з них означають кількість частин від цілого, а які – кількість предметів, яку сприймаємо як одне ціле? Зробіть висновок, чим дробові числівники відрізняються від збірних. Розряди кількісних числівників […]...
- Розряди числівників ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Числівник – це самостійна частина мови, що означає кількість і порядок предметів при лічбі. Інше визначення числівника: Числівник – це частина мови, що означає абстрактно-математичне число або певну кількість однорідних предметів чи порядок предметів при лічбі. Розряди числівників Кількісні виражають […]...
- Лексикологія. Групи слів за значенням Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 111 Тема. Лексикологія. Групи слів за значенням Мета: – навчальна: повторити матеріал із теми “Лексикологія”, поглибити знання учнів про групи слів за значенням, закріпити навички розпізнавання, визначення і використання у мовленні омонімів, синонімів, антонімів, удосконалювати вміння учнів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; – розвивальна: розвивати […]...
- РОБОТА НАД ЗАДАЧАМИ НА КРАТНЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК. СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ Мета: формувати вміння розв’язувати приклади і задачі на основі знання табличного множення і ділення; ознайомити учнів із задачами на кратне порівняння двох часток; провести аналіз складеної задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пізнавальну активність; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання 2. Гра “Допоможіть Сові […]...