РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА КРАТНЕ ПОРІВНЯННЯ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ
Мета: ознайомити учнів з розв’язуванням задач на кратне порівняння числа і суми; навчати визначати структуру буквених і числових виразів; вдосконалювати знання таблиць множення і ділення, вміння використовувати їх на практиці; розвивати обчислювальні навички; логічне мислення, математичне мовлення, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте вирази, які ви склали, та назвіть результати обчислень.
– Яку
2. Усна лічба (с. 33, завдання 225)
3. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
У скільки разів:
– 8 грн більше, ніж 2 грн?
– 30 м більше від 6 м?
– 4 год менше, ніж 12 год?
– 15 кг більше, ніж 5 кг?
– 7 дм менше, ніж 49 дм?
Відповіді: у 4 рази; у 5 разів; у 3 рази; у 3 рази; у 7 разів.
4. Фронтальне опитування
– Продовжіть міркування.
– Якщо а = 5, то а • 7 – 21 = 5 • 7 – 21 = …
– Якщо а = 6, то 42 : а • 8 = … = …
– Якщо а – 7, то а • 4 – 28 : а = … = …
– Виконайте дії.
34 см – 2 дм 6 см = [ ] см – [ ] см = [ ] см
1
1 дм 7 см + 3 см = [ ] дм [ ] см = [ ] дм
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо розв’язувати задачі на кратне порівняння і задачі з буквеними даними; будемо розвивати вміння використовувати знання табличного множення і ділення на практиці.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Усне розв’язування буквеного виразу (с. 33, завдання 226).
2. Робота над задачею з буквеними даними (с. 33, завдання 227)
Розв’язання
1) а • 8 (кг) – маса залізного бруска
2) а • 8 – а (кг)
Відповідь: на а • 8 – а (кг) маса залізного бруска більша від маси дерев’яного.
Фізкультхвилинка
Працювали ви старанно,
Лічили, писали охайно.
Стомилися очки і рученята.
Спочиньте трохи, мої малята!
Сонце спить, небо спить
(очі затулити долонями),
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
(розплющити очі й підняти голови)
І проміння всім послало
(піднятися на пальчики, руки вгору, розвести в сторони).
Станемо струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки-білобоки.
Стриби-стриби! Скоки-скоки!
А тепер, мов жабенята,
Ще в присядки пострибати.
Ква-ква-ква! Ще раз: ква-ква! –
Щоб спочила голова.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 34, завдання 228)
– Прочитайте задачу.
Аналіз задачі, запис короткої умови.
– Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно.
Усі решта учнів записують задачу, користуючись планом і схемою.
1) Скільки всього журналів і брошур розклав листоноша?
[ ] + [ ] = [ ]
2) У скільки разів більше листоноша розклав газет, ніж журналів і брошур разом?
[ ] : [ ] = [ ]
2. Самостійна робота (с. 34, завдання 229)
– Підкресліть другий доданок у виразі, де останньою є дія додавання.
– Обчисліть значення виразів самостійно.
3. Завдання з логічним навантаженням (c. 34, завдання 230)
Склад числа 8: 1 і 7; 2 і 6; 3 і 5; 4 і 4.
Добуток цих чисел: 1 • 7 = 7; 2 • 6 = 12; 3 • 5 = 15; 4 • 4 = 16.
Найбільший добуток дає пара чисел 4 і 4.
Найменший добуток дає пара чисел 1 і 7.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Які завдання найбільше сподобалися?
– Над чим би ви хотіли попрацювати на наступних уроках?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 34, завдання 231; 232.