Розв’язування задач на застосування закону Архімеда
РОЗДІЛ II
ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ
УРОК № 18/31
Тема уроку. Розв’язування задач на застосування закону Архімеда
Тип уроку: засвоєння навичок і вмінь.
Мета уроку: формувати вміння застосовувати закон Архімеда під час розв’язування типових задач; вміння висловлювати свої думки в усній та письмовій формі; розвивати логічне мислення.
План уроку
Етапи | Час | Прийоми і методи |
I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань | 5-10 хв. | Усне |
II. Формування вмінь і навичок | 30 хв. | Записи на дошці й у зошитах; розв’язування задач |
III. Підведення підсумків уроку | 5 хв. | Бесіда (питання класу) |
IV. Домашнє завдання | 1 хв. | Коментар учителя; записи на дошці й у щоденниках |
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань
Робота з підручником
Перевірка домашнього завдання відбувається в усній формі з питань і вправ до параграфа підручника.
Робота біля
У дошки перевіряються розв’язування домашніх задач, а також виконуються наступні завдання.
Завдання класу
1. У воду занурені дві кульки. Порівняйте архімедові сили, що діють на кульки в наступних випадках:
Умова | Відповідь |
А) V1 = V2 | F1 = F2 |
Б) m1 = m2 | F1 < F2 |
В) V1 = V2 | F1 < F2 |
Г) V1 = V2 | F1 = F2 |
Д) V1 = V2 | F1 < F2 |
2. На вагах дві однакові гирі. Чи порушиться рівновага ваг, якщо одну з гир опустити у воду? обидві гирі опустити у воду? одну опустити у воду, а іншу в гас?
II. Формування вмінь і навичок
Один із учнів записує на дошці формулу, що описує закон Архімеда, називаючи кожну величину, яка входить у неї, та її одиниці. Потім розв’язуються типові задачі.
Розв’язування задач
Задача 1. Об’єм шматка заліза дорівнює 0,2 м3. Визначте ви – штовхувальну силу, що діє на нього при повному зануренні у воду; у гас.
Тіло занурене у гас. Учням пропонується самостійно виконати обчислення, а потім перевіряється відповідь: FA? 1,6 Н.
Відповідь: для води FA? 2Н; для гасу FA? 1,6Н.
Задача 2. Мармурова плита об’ємом 2 м3 повністю занурена у воду. Яку силу F1 необхідно прикласти до неї, щоб утримати у воді? Яку силу F2 необхідно прикласти, щоб утримати плиту в повітрі?
Розв’язання
Коли плита перебуває в повітрі, то сила, яку треба прикладати до неї, щоб утримати, чисельно дорівнює силі тяжіння, що діє на плиту:
Коли плита занурена у воду, то на неї крім сили тяжіння діє ще архімедова сила.
Тепер плиту утримувати легше.
Відповідь: F1 = 34 кН (у воді); F2 = 54 кН (у повітрі).
Задача 3. Визначте, чому дорівнює об’єм шматка міді, що виштовхується з гасу силою 240 Н.
III. Підведення підсумків уроку
Питання класу
– На дні річки лежить металева рейка. Чи зміниться архімедова сила, що діє на цю рейку, якщо встановити її вертикально? якщо частина рейки опиниться над водою?
– Тіло плаває в прісній воді, повністю занурившись в неї. Як поводитиметься це тіло при зануренні у ртуть?
– На дні акваріума лежить камінчик. В акваріум доливають воду. чи зміниться архімедова сила, що діє на камінчик?
IV. Домашнє завдання
[1]: § 23; впр. № 23 (задачі 5, 6, 8).
[2]: § 15.
[3]: СР – задачі 20.4; 20.5;
ДР – задачі 20.12; 20.16; 20.21;
ВР – задачі 20.25; 20.27; 20.28.
Творче завдання. Сконструюйте і виготовте найпростіші ваги, дія яких грунтується на використанні архімедової сили. (Можливе розв’язання: пробірку із дробом або піском (для стійкості) занурюють у воду. Зверху на пробірці встановлюють чашу для тягарців. Навантажуючи пробірку різними гирьками, градуюють її в ньютонах.)