РОЗВИТОК ЛЮДИНИ
Мета: формувати уявлення учнів про чинники, що сприяють гармонійному фізичному розвитку; пояснити необхідність підтримання нормальної маси тіла; вчити визначати рівень свого фізичного розвитку; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
– Які чинники впливають на здоров’я людини?
– Що найбільше впливає на здоров’я людини?
– Чи погоджуєтеся ви з думкою, що всі діти швидко ростуть і розвиваються?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про чинники, що сприяють гармонійному фізичному розвитку, навчитеся визначати рівень свого фізичного розвитку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
Учні приносять на урок свої фотографії та розміщують їх на дошці за роками.
– Які ж зміни відбуваються з дитиною від її народження?
– Як називають дитину до року?
– Чому немовля потребує особливо дбайливого догляду та піклування з боку батьків, бабусь, дідусів, старших братиків і сестричок?
– Що може робити у цьому віці дитина?
– Скільки років триває ясельний вік?
–
– Порівняйте немовлят і дітей ясельного віку.
– Хто такі дошкільнята?
– Які дошкільнята?
– Що вміють робити дошкільнята?
– Скільки років триває молодший шкільний вік?
– Які діти цього віку?
– Що можуть робити діти у цьому віці?
– Порівняйте дошкільника і молодшого школяра.
– Діти ростуть нерівномірно. Протягом певного часу дитина росте швидко. Бувають періоди, коли здається, що вона зовсім не росте. Перший період прискореного росту спостерігають у віці від 3 до 7 років, другий – між 10-12 роками у дівчаток і 12-17 у хлопчиків.
У період активного росту змінюється не тільки зріст, а й маса тіла. Визначити, чи відповідають показники зросту і маси тіла вашому віку, можна за допомогою таблиці (див. с. 12).
– Розвиток фізичних якостей залежить від сформованості систем організму. Такі якості, як спритність, гнучкість, швидкість, міцність, залежать від розвитку опорно-рухового апарату. Гнучкість краще починати розвивати у віці 6-7 років, спритність – у 10-12. Бігом і спортивними іграми слід починати займатися у 6-11 років, а гімнастикою – у 5-6 років.
Вік | Стать | Зріст, см | Вага, кг |
9 років | Дівчатка | 132 | 28 |
Хлопчики | 134 | 29 | |
10 років | Дівчатка | 139 | 31 |
Хлопчики | 137 | 32 |
– Рухова активність – це умова гармонійного розвитку організму, його здоров’я.
– Як ви розумієте слова гармонійний фізичний розвиток?
Гармонійний – злагоджений.
2. Робота за підручником (с. 14-18)
– Які вікові зміни відбуваються з вами день за днем?
Руханка
Учні об’єднуються у 5 груп за етапами життя людини (“немовлята”, “дошкільнята”, “школярі”, “дорослі”, “люди похилого віку”) та обговорюють запитання, вміщені на с. 14.
– Що означає слово “гармонія” у перекладі з грецької мови?
– Що таке гармонійний розвиток людини?
– Що означає дбати про свій фізичний розвиток?
– Що означає дбати про свій психічний розвиток?
– Доведіть, що найбільше значення має ваш соціальний і духовний розвиток.
– Які щоденні добрі справи ви можете робити?
– Назвіть показники фізичного розвитку.
– Як дізнатися, чи правильно ви розвиваєтеся фізично?
– Чому важливо контролювати масу тіла? Порівняйте свою відповідь із висновком, поданим на с. 16.
Учитель пропонує виконати вдома практичну роботу (с. 16-18).
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Незакінчене речення”
– Якщо хочеш бути здоровим, то…
– Якщо хочеш бути красивим, то…
– Якщо хочеш бути розумним, то…
Довідничок: дотримуй режиму дня; займайся спортом; стеж за своїм зовнішнім виглядом; старанно навчайся.
2. Робота в групах
– Поясніть прислів’я.
Багато ходити – довго жити.
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що означає гармонійний фізичний розвиток?
– Чи відповідають твій зріст та маса віковій нормі?
– Які вправи ти виконуєш задля нормального фізичного розвитку?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Практична робота “Визначення рівня фізичного розвитку” (с. 16-18).