РОЗВИТОК ПІДЛІТКА
РОЗДІЛ 3 ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
§ 10. РОЗВИТОК ПІДЛІТКА
У цьому параграфі ти:
· дізнаєшся, чим розвиток людини відмінний від розвитку інших живих істот;
· усвідомиш, що зміни – це нормальне явище, і кожна людина має власний біологічний “календар змін”;
· дослідиш розвиток людських потреб.
Як розвивається людина
Деякі істоти народжуються маленькими копіями дорослих і відразу ж дають собі раду: літають, бігають, плавають, повзають, шукають корм. Що примітивнішою є психічна організація тварини,
Людині, щоб стати фізично, психологічно і соціально зрілою, знадобиться аж 18 років. Але й після того, як її починають вважати дорослою, розвиток не припиняється. Адже люди ростуть приблизно до 23 25 років, а їхній психологічний і соціальний розвиток триває усе життя.
Як же дізнатися, що ти ростеш і розвиваєшся? Може, за один рік увесь твій одяг став замалим для тебе; чи тобі сказала про це бабуся, яка не бачила тебе з минулого літа; чи, може, тепер
1. Обміняйтеся з приводу цього своїми думками з друзями. Починайте словами: “Я думаю, що росту (розвиваюся), тому що…”.
2*. Які з цих змін стосуються вашого фізичного, а які – психологічного (емоційного, інтелектуального, духовного) чи соціального розвитку?
Фізичний розвиток підлітка
Фізичний розвиток – це зміни у зрості людини, її вазі, пропорціях та функціях тіла. Період від 10 до 13 років називають раннім підлітковим віком. У хлопчиків він починається на один-два роки пізніше, ніж у дівчаток.
Початок цього періоду характеризується деяким збільшенням маси тіла. Не варто переживати через це – так твій організм готується до “стрибка зросту”, під час якого витрачаються накопичені запаси. Адже за рік ти можеш вирости па 8 – 10 сантиметрів.
На мал. 20 наведено показники фізичного розвитку твоїх однолітків. Порівнюючи їх зі своїми, не переживай, якщо твої показники дещо відрізняються. Адже кожен має власний біологічний “календар розвитку”. Його запрограмовано генетично, і цим “календарем” ти більше схожий на своїх батьків, ніж на однокласників чи інших однолітків.
Мал. 20. Середньостатистичні показники фізичного розвитку дівчат і хлопців 11 – 12 років
– Розпитай батьків, як вони розвивались у підлітковому віці. На кого з них ти найбільше схожий? Як вони почувалися, коли були підлітками, що їх найбільше цікавило і турбувало?
Тіло росте нерівномірно. Не панікуй, якщо в 11 років розмір твого взуття стане майже таким, як у дорослих. Це цілком нормально. Невдовзі стопи перестануть рости, натомість “стартують” інші частини тіла. Але вони також ростуть нерівномірно.
Зазвичай кінцівки видовжуються швидше за тулуб. Тому у підлітків нерідко непропорційно довгі ноги, дещо порушена координація рухів. Це влучно описано в повісті відомого українського письменника Всеволода Нестайка “Тореадори з Васюківки”, уривок з якої наведено на мал. 21.
Валька почала танцювати. І сталася дивна зміна. Незграбна цибата Валька вмить перетворилася на стрімку летючу пташину, кожен рух якої зливався з музикою.
І циби її, оті самі тонкі циби, на яких, здавалося, не можна навіть встояти (от-от упадеш), оті циби, ледь торкаючись землі, наче весь час були у повітрі, у польоті – стрункі, міцні й пружинисті.
Мал. 21
Психічний розвиток підлітка
Отже, ти вступаєш у період швидких змін. Змінюються не лише зріст, пропорції та форма твого тіла. Ти відчуєш зміни і свого емоційного стану.
Дехто з підлітків потерпає від тривоги, інші – від перепадів настрою. Більшість твоїх однолітків турбує проблема їхньої “нормальності”. Одні думають, що ростуть надто швидко, другі що надто повільно, треті – що в них узагалі все не як у людей.
Пам’ятай, що ці фізіологічні та емоційні зміни є цілком нормальними і природними. А те, що відбуваються вони по-різному, не привід, щоб переживати або насміхатися з тих, хто розвивається швидше чи повільніше за інших.
Твої потреби
Тепер поговоримо про твої потреби. Щоб зрозуміти, про що йдеться, розглянь мал. 22, на якому зображено піраміду потреб.
Для початку зауважимо, що чимало людей і досі переконані, що про власні потреби дбають тільки егоїсти. А добра людина, мовляв, повинна піклуватися лише про інших.
Можливо, так думає і хтось із твоїх знайомих. Але це велика помилка. Адже той, хто нехтує своїми потребами, ніколи не почуватиметься фізично і психологічно благополучним.
Чому важливо дбати про власні потреби
О Ти навчишся розуміти справжні причини своїх бажань.
О Зможеш краще пояснити свої почуття.
О Почнеш краще розуміти почуття і бажання інших.
О Якщо між тобою та іншою людиною виникне конфлікт, тобі легше буде запропонувати рішення, прийнятне для вас обох.
Мал. 22. Базові людські потреби (за А. Маслоу)
Розвиток потреб
Потреби людини змінюються з віком, оскільки на різних етапах свого життя вона потребує різного харчування, відпочинку, іграшок, знарядь праці тощо. Змінюються і її соціальні потреби.
У певні періоди життя деякі потреби слід задовольняти у першу чергу. Так, для немовляти важливо, щоб його добре годували і доглядали, любили. Тоді воно почувається у безпеці й розвивається нормально.
Згодом дитину починає цікавити навколишній світ, вона досліджує дім, іграшки й те, що з ними можна робити.
Приблизно у б років діти вже мають потребу навчатися цікавляться книжками, олівцями та іншим шкільним приладдям, хочуть до школи. У школі прагнуть досягти успіху, отримати хорошу оцінку, похвалу вчителя.
У підлітковому віці навчання, як і раніше, є важливим, але з’являється ще одна потреба – мати друзів, спілкуватися з ними, заслужити їхню повагу і визнання.
1. Разом із дорослими визнач ключові події свого життя. Розпитай, коли ти почав ходити, говорити, яким було твоє перше слово. Пригадай моменти, коли змінювалися твої потреби.
2*. А які потреби в інших членів твоєї родини – батьків, брата, сестри?
З*. Які особливі потреби у людей похилого віку, наприклад, твоїх дідуся та бабусі? У чому ти можеш їм допомогти?
Підсумки
Підлітковий вік починається зі швидкого “стрибка зросту”, під час якого змінюються пропорції тіла, стан шкіри і волосся.
Відбуваються зміни емоційного стану, з’являються нові потреби, зокрема потреба у спілкуванні з друзями.
Усі фізіологічні та психологічні зміни, що відбуваються з тобою, є цілком природними і нормальними.