Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий твір-опис тварини

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

УРОК № 63

Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий твір-опис тварини

Мета: навчити учнів складати письмові перекази текстів розповідного характеру з елементами опису тварин; розвивати писемне мовлення, логічне мислення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи.

Обладнання: підручник, словники, тексти переказів.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

III. ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ НАД ПЕРЕКАЗОМ

1.

Робота за підручником.

Вправа 404.

Завдання: опрацювати питання, вміщені після тексту.

2. Колективне складання плану тексту.

Орієнтовний план

1) Ранкова рибалка.

2) Несподіваний гість.

3) Гостинець.

4) Розумне лисеня.

3. Повторне читання тексту учнями.

4. Усний переказ тексту за планом.

(Текст переказують два-три сильніших учні.)

5. Колективне обговорення переказів, їх рецензування.

IV. РОБОТА НАД ЧЕРНЕТКАМИ ПЕРЕКАЗІВ

V. КОРЕГУВАННЯ РОБІТ. ДОПОМОГА ВЧИТЕЛЯ СЛАБИМ УЧНЯМ

VI. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗІВ НАЧИСТО

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити § 48

підручника.

ДОДАТКОВІ ТЕКСТИ ДЛЯ ПЕРЕКАЗУ

I варіант

Лісовий штукатур

На краю яруги стоїть стара осика. Сучки на ній обламані, кора облізла, а в товстому стовбурі видніється дупло. Від дупла до кореневища тягнеться вузька щілина.

По осиці, дзвінко посвистуючи, бігає голубувато-сіра з білими грудьми пташка. Це повзик. У нього гострий і міцний дзьоб, а над очима проходить чорна смужка,- так, ніби він хмуро насупив брови. Що ж це повзик тут робить? Поживу шукає? Ні! Лісовий штукатур будує собі житло.

Ось він камінцем припав до струмка, а згодом повернувся від нього до дупла з грудочкою глини у дзьобику. Утоптав, вмазав глину в щілину й полетів знову до струмочка. І так кілька днів. Повзик ніби штукатурить старе дерево.

Минає тиждень. Щілину майстерно замазано.

Довго й старанно трудився повзик. Зате ж і хатка в нього вийшла добротна.

(125 сл.) (З книги “Лісова таємниця”.)

Завдання до тексту

1. Дати відповіді на питання.

– Де водяться повзики?

– Як описаний повзик у цьому тексті?

– Чому оповідання називається “Лісовий штукатур”?

2. Дібрати синоніми до слів яруга (провалля, урвище); згодом (через деякий час, незабаром).

3. Скласти план.

Орієнтовний план

1) Стара осика.

2) Опис повзика.

3) Повзик – умілий штукатур.

4) Добротна хатка.

4. Записати на дошці голубувато-сіра, згодом.

5. Написати докладний переказ.

II варіант

Маленький скрипаль

Як гарно та весело літом у полі! Цілий день чути музику: там живе веселий музика – Коник-Стрибунець. Він на зріст не більший за дитячий мізинчик, має прехороший зелений жупан, три пари довгих ніг і жваві очиці. Маленька ямочка в землі – його хатинка; навкруги квіточки привітно кланяються йому.

На чому ж він грає? Може, хто подумає, що він співає ротом? Так, як пташеня! Ні, се не так. Коник-Стрибунець німий. Але зате він вміє грати своїми крильцями. Так само, як гарний скрипаль грає на скрипці.

Маленький скрипаль прокидається ранесенько вранці, вип’є свіжої роси, з’їсть кінчик молоденької травиці, обчистить, розворушить свої ніжки. Ось уже й красне сонечко зійшло! Коник-Стрибунець починає свою музику і цвірчить з ранку до вечора.

(118 сл.) (М. Кривинюк.)

Завдання до тексту

1. Дати відповіді на запитання.

– Де відбуваються події, описані в тексті?

– Як описаний Коник-Стрибунець?

– Чому його називають маленьким скрипалем?

2. Визначити тему та головну думку тексту.

3. Замість крапок поставити пропущені букви, пояснити правопис цих слів:

Вес..ло, ж..ве, з..лений, пташ..ня, скр..паль, ранес..нько, молод..нької, сон..чко.

4. Розставити розділові знаки в реченні.

Може хто подумає що він співає ротом так як пташеня!

5. Пояснити лексичне значення слів: жупан, скрипаль.

6. Скласти план.

Орієнтовний план

1) Веселий музика.

2) Дивна скрипка.

3) Праця з ранку до вечора.

Учителю слід записати на дошці слова: Коник-Стрибунець, прехороший, навкруги, привітно.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий твір-опис тварини