Ряд Ластоногі. Ряд Китоподібні – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Ряд Ластоногі. Ряд Китоподібні

Ряд Ластоногі включає великих хижих плацентарних ссавців (котики, тюлені), життя яких здебільшого пов’язане з водним середовищем. Кінцівки видозмінені в ласти. Волосяний покрив частково редукований. Під шкірою відкладається товстий шар жиру. Більшість видів не має зовнішньої раковини вуха, але слух розвинений добре. Вушні отвори при пірнанні замикаються. Ніздрі відкриваються тільки

на час вдиху і видиху. Ластоногі виходять на лід або сушу, в основному, в період розмноження та линьки. Дитинчата народжуються покритими густим хутром.

У фауні України трапляється (дуже рідко) тюлень-монах. Найбільші розміри серед ластоногих мають морські котики, поширені у північних морях Тихого океану.

Ряд Китоподібні об’єднує плацентарних ссавців (кити, дельфіни), життя яких повністю пов’язане з водними середовищем. Форма тіла рибоподібна. Шкіра гола і майже позбавлена волосяного покриву (волосся у більшості видів збереглося тільки біля рота). Добре розвинений підшкірний жировий прошарок, товщина

якого в деяких представників може перевищувати 50 см. Передні кінцівки перетворені в ласти, а задні відсутні (залишилися лише рудименти тазового пояса). Велике значення у пересуванні китоподібних має шкірна складка на хвості, яка виконує функції хвостового плавця. Легені мають великий об’єм (до 14 тис. л у синього кита), що дає змогу тваринам тривалий час знаходитися під водою. У зв’язку з водним способом життя ніздрі зсунуті на тім’я; відкриваються лише при диханні (вдих – видих), решту часу закриті клапанами. Добре розвинені зір і слух. Кити народжують сформованих малят, що відразу можуть плавати за матір’ю. Відомо близько 90 видів китоподібних, з яких в Чорному морі зустрічаються дельфін-білобочка, морська свиня та афаліна чорноморська.

У ряді Китоподібні виділяють зубатих і беззубих, або вусатих, китів. Зубаті кити (кашалоти, дельфіни, касатки) мають у роті великі одновершинні зуби. Вусаті кити (синій кит, сірий кит, горбатий кит) зубів не мають, а мають рогові пластини (180-400), які утворюють цідильний апарат, так званий китовий вус. Живляться вусаті кити планктоном, проціджуючи через “китовий вус” значну кількість води. 5 видів вусатих китів занесено до Міжнародної Червоної книги.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Ряд Ластоногі. Ряд Китоподібні – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ