САНТИМЕТР. ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ ВІДРІЗКІВ. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. ДОПОВНЕННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ
ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 38. САНТИМЕТР. ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ ВІДРІЗКІВ. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. ДОПОВНЕННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ
Мета: ознайомити учнів з одиницею вимірювання сантиметром та сантиметровою лінійкою; учити вимірювати довжину відрізка, доповнювати рівності і нерівності; закріплювати знання з нумерації чисел у межах 10; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
– Дві синиці, гарні птиці,
На вербі сиділи,
Три подружки-щебетушки
Раптом прилетіли.
Скільки на вербі синиць?
Полічи веселих птиць. (5)
– У садок до годівниці,
Прилетіли три синиці,
Потім ще три птиці –
Теж до годівниці.
Скільки птиць на годівниці? (6)
– Ось до класу на урок
Залетіло шість сорок,
Дві пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було? (8)
2. Математичний диктант
– Запишіть число, яке передує числу 6.
– Запишіть число, яке іде за числом 5.
– Запишіть цифрою, скільки сторін має шестикутник?
– Запишіть “сусідів”
– До 9 додали 1. Запишіть відповідь.
– Запишіть цифрами кінець речення: 9 – це 5 і…; 9 – це 7 і…; 9 – це 2 і…;9 – це 4 і…
3. Гра “Оплески”
Учитель показує число і промовляє слово “більше” чи “менше”, а діти один за одним плещуть у долоні різну кількість разів.
4. Складання рівностей на додавання за предметними малюнками
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Розповідь учителя
– Згадайте, як вимірювали довжину удава в казці Г. Остера. (У папугах. Удав був завдовжки – 38 папуг.)
– А чи можна вимірювати довжину класу кроками? (У всіх кроки різні.)
– Отже, щоб не помилитися, використовують загальні для всіх країн одиниці вимірювання.
– А як називається ця одиниця вимірювання, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
2. Робота за підручником (с. 45)
Завдання 1
– Розгляньте малюнок. Це хлопчик Крок. Скільки кроків він зробив по зеленому відрізку? по червоному? по синьому?
– Чи можемо ми вимірювати кроками? Чому?
– Довжину відрізка вимірюють лінійкою. На лінійці є мірки – сантиметри. Мірка від 0 до 1 – це 1 см; від 0 до 2 – 2 см. Якої ж довжини крок у хлопчика Крока?
Завдання 2
– Розгляньте відрізки. Скільки їх? Виміряйте лінійкою їх довжину.
– На лінійці, за допомогою якої вимірюють довжину, кінець кожного сантиметра позначений рискою, біля якої стоїть цифра. Лінійка відразу дозволяє дізнатися, скільки сантиметрів укладається вздовж вимірюваного предмета.
– Прикладемо лінійку до відрізка, довжину якого ми прагнемо виміряти так, щоб риска із цифрою 0 перебувала в одному кінці відрізка. Подивимося, біля якої цифри знаходиться другий кінець вимірюваного відрізка. Ця цифра покаже, якої довжини відрізок, скільки в ньому сантиметрів.
– Яка довжина найкоротшого відрізка? найдовшого? Чи є відрізки однакової довжини?
Завдання 3
– Обчисліть значення виразів. Назвіть приклади з однаковими відповідями.
– Решту прикладів прочитайте так, щоб відповіді звучали у порядку зростання.
Завдання 4
– Доповніть рівності і нерівності знаками “+” чи “-“.
Завдання 5
– Яку відстань отримав Юрко?
– Яку відстань отримав Петрик?
– Чому вони отримали різні відповіді?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Яке число загубилося?”
2. Геометричний матеріал. Гра “Зайва фігура”
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого вчилися на уроці?
– Що нового дізналися?
– Що повторили?
– За допомогою якого інструмента ми вимірюємо довжину відрізків?
– Як треба прикладати лінійку до відрізка?