ЩО ТАКЕ КОРИСНІ КОПАЛИНИ
Мета: формувати уявлення учнів про корисні копалини та способи їхнього видобутку; розвивати логічне мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Фронтальне опитування
– Що називають гірськими породами?
– З яких гірських порід складається тверда поверхня Землі?
– Поміркуйте: чи тільки в горах ми можемо побачити гірські породи? Доведіть свою думку.
– Проведіть спостереження: які гірські породи ви можете побачити дорогою до школи?
–
– Наведіть приклади твердих гірських порід. (Граніт, залізна руда, кухонна сіль, базальт, мармур, кам’яне вугілля, глина, пісок)
– Наведіть приклади рідких гірських порід. (Нафта)
– Наведіть приклади газоподібних гірських порід. (Природний газ)
– Чому гірські породи називають природними скарбами, якщо їх так багато?
– Поміркуйте і розкажіть, яким би міг бути музей гірських порід у вашій школі.
2. Робота в парах
Гра “Я знаю такі гірські породи”
– Тверді (глина,
– рідкі (нафта);
– газоподібні (природний газ).
– Отже, гірські породи – це природні скарби. Серед них є корисні копалини.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про корисні копалини та способи їх видобування.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 47-49)
– Пригадайте! Із чого складається тверда поверхня Землі?
Робота в групах
– Позмагайтеся, яка група наведе більше прикладів гірських порід і складе цікавіші розповіді про їх властивості.
– Поміркуйте і розкажіть! Що, на вашу думку, може означати словосполучення “корисні копалини”?
– Чи знаєте ви, звідки привозять на будівельний майданчик пісок?
– Чи доводилося вам бачити, як видобувають корисні копалини?
– Про що розповів пан Кріт?
– Запам’ятайте! Всі гірські породи, що використовуються людьми, називають корисними копалинами. Це – граніт, пісок, глина, вапняк, залізна руда, вугілля, нафта, природний газ, кухонна сіль та багато інших.
– Ви вже знаєте, що одні корисні копалини залягають біля поверхні Землі, інші розташовані на значній глибині, тому способи їх видобутку різні. Наприклад, торф видобувають своєрідним способом. Раніше його добували спеціальними лопатами, металева частина яких була зігнута під прямим кутом. Нарізані ними торф’яні “цеглини” складали пірамідою для сушіння.
Тепер перед розробленням торф’яні поклади осушують за допомогою спеціальних каналів, а також очищують від дерев і кущів. Потім підсушений і вирівняний шар торфу подрібнюють спеціальними машинами, висушують і збирають у тюки.
Для видобутку нафти колись копали глибокі колодязі і діставали з них нафту, як воду. Копати їх було надзвичайно важко. Перебувати там можна було не більше ніж 5 хвилин через отруйні гази. Пізніше почали бурити свердловини.
Тепер на місцях залягання корисних копалин будують спеціальні установки та вишки. Для добування нафти з морського дна споруджують бурові платформи. Вони плавають на морі або кріпляться на вбитих у дно палях. Працювати на них небезпечно. Сильний шторм може пошкодити таку платформу. Природний газ добувають так само, як і нафту, у свердловинах.
Найбезпечніший і найдешевший відкритий спосіб видобування корисних копалин – у кар’єрах. Спочатку екскаватори з великими ковшами знімають гірські породи, які закривають вугільні чи сланцеві пласти. Потім інші потужні екскаватори заввишки з тринадцятиповерховий будинок вантажать копалини у вагони. Цим способом у світі добувають майже половину всього вугілля і сланцю.
Тверді корисні копалини, які залягають на великій глибині в надрах Землі, добувають за допомогою спорудження підземних шахт. Найчастіше таким способом добувають вугілля. Шахтний спосіб видобутку корисних копалин уважають найбільш небезпечним для життя робітників таких підприємств.
Отже, видобування корисних копалин – дуже складна робота.
– Розгляньте картину Віктора Васнецова “Три царівни підземного царства” на с. 48.
– Пофантазуйте! За які природні багатства відповідають три царівни підземного царства?
– Чи знаєте ви, що до твердих гірських порід належать також дорогоцінне каміння, золото і срібло? А кам’яне вугілля називають “чорним золотом”?
– Що пояснив пан Кріт про корисні копалини?
Робота в групах
– Складіть розповіді про різні способи видобування корисних копалин.
Висновки
– Корисні копалини – це природні утворення, які людина добуває з надр або з поверхні Землі і використовує в різних цілях.
– Для видобутку рідких корисних копалин будують свердловини.
– Тверді корисні копалини добувають у шахтах і кар’єрах.
– Відкритий спосіб (кар’єрний) – найбільш безпечний.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Поміркуйте і назвіть корисні копалини, які можна побачити у вас удома. Яка від них користь для вашої сім’ї?
2. Гра “Так чи ні?”
– Людина може виготовляти корисні копалини.
– Людина не може відновити запаси корисних копалин, бо вони утворюються впродовж мільйонів років.
– Щоб добути нафту та природний газ, бурять свердловини.
– Запаси корисних копалин безмежні, тому їх не потрібно витрачати економно.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що таке корисні копалини? Поясніть, чому їх так назвали.
– Наведіть приклади корисних копалин. Як їх використовує людина?
– Які способи видобутку корисних копалин вам відомі? Розкажіть про один із них.
– Порівняйте шахтний спосіб видобутку корисних копалин і кар’єрний. Чим вони відрізняються?
– Як ви гадаєте, яке вугілля буде дорожчим – те, що видобували в шахті чи в кар’єрі? Поясніть чому.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 47-49.
Проект “Облаштовуємо нашу планету”
– Як спосіб добування корисних копалин впливає на стан природи на планеті?