ЩО ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
Мета: ознайомити учнів з основними природними і соціальними чинниками, що впливають на здоров’я; вчити наводити приклади чинників, що впливають на здоров’я, називати екологічні особливості своєї місцевості; розвивати вміння працювати в групі; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра “Вільний мікрофон”
– Назви показники здоров’я, які ти знаєш.
– Розкажи, які показники здоров’я тобі визначав лікар у поліклініці перед новим навчальним
– Розкажи або покажи, за допомогою яких предметів і як вимірюють зріст, масу тіла, об’єм грудної клітки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які чинники впливають на здоров’я.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 7-10)
1) Читання тексту “Що впливає на здоров’я людини”.
– Від чого найбільше залежить здоров’я людини?
– Що сприяє доброму здоров’ю?
– Що шкодить здоров’ю?
– Як ми можемо дбати про природу?
– Які корисні справи можете робити ви, діти?
– Доведіть, що здоров’я
– Чому медицина найменше впливає на здоров’я?
– Від яких же чинників залежить здоров’я людини?
– Тлумачення яких слів ви дізналися із словникової скарбнички?
– Розгляньте малюнки на с. 7.
– Що на них зображено? Що сприяє здоров’ю?
2) Робота за малюнками (с. 8-10).
– Розгляньте малюнки нас. 8. Що забруднює навколишнє середовище?
– Розгляньте малюнки на с. 9. Які слова тексту вони ілюструють?
– Розгляньте малюнки на с. 10. Як медицина впливає на здоров’я?
2. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити. | (Встати і вийти із-за парт.) |
Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки І зроби чотири кроки. | (Марширувати на місці.) |
Вище руки підніміть | (Підняти руки, прогнутися.) |
І спокійно опустіть. |
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Творча вправа
– Пригадайте найпрекрасніше місце, де ви коли-небудь були. Сядьте зручно, заплющіть очі та вирушайте в уявну подорож до цього місця. Роздивіться довкола:
– Що ви бачите (річку, море, гори, ліс, степ…)?
– Що ви чуєте (спів пташок, шелест листя, шум прибою…)?
– Які запахи відчуваєте (аромат квітів, скошеної трави, соснового лісу…)?
– По черзі розкажіть, що ви уявили і що відчули під час цієї “подорожі”. Запам’ятайте! Поля і гори, моря і ріки, рослини і тварини, що оточують тебе, називають природним середовищем.
2. Робота в групах
– Пригадайте, як можна загартовуватися за допомогою природи (сонця, повітря і води).
– Які ви знаєте природні небезпеки (спека, ураган, блискавка, ожеледиця, мікроби…)?
3. Читання вірша Л. Кир’яненко
В час канікул навесні
Не сиділося мені.
Молоток я узяв, цвяшки,
В татка випрохав дошки –
Змайстрував пташиний дім.
Гарний дім – на заздрість всім!
В нім живе шпаків сім’я.
Із житлом поміг їм – я!
– А як ви можете допомогти природі?
Запам’ятайте! Природа – джерело нашого здоров’я. Бережіть природу!
4. Фронтальна бесіда
– Назвіть тих, хто належить до вашого найближчого оточення.
– З ким зі свого соціального середовища ви спілкуєтеся щодня, час від часу, зрідка, майже ніколи?
– Хто з цих людей дбає про ваше здоров’я? Як вони це роблять?
Запам’ятайте! Соціальне середовище – це люди, які тебе оточують.
– Наше здоров’я залежить від стосунків з іншими людьми. Непорозуміння, сварки, бійки псують настрій і завдають шкоди здоров’ю, а турбота, любов і повага дарують радість людського спілкування і зміцнюють здоров’я.
5. Робота в групах
– Обговоріть, що означають прислів’я: “Без вірного друга велика туга”; “В лиху годину взнаєш вірну людину”.
Запам’ятайте! Дружба потребує взаємної поваги і турботи.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Які фактори впливають на формування здоров’я?
– Наведіть приклади чинників, що впливають на здоров’я.
– Що найбільше впливає на здоров’я людини?
– Якими є екологічні особливості природи вашої малої батьківщини?
– Які місця у природі сприяють відновленню здоров’я?
– Який висновок кожен з вас зробив для себе?