Шрифт і декор у створенні художнього образу. Святкова листівка

Тема уроку. Шрифт і декор у створенні художнього образу. Святкова листівка.

Мета уроку. Поглиблювати знання про формат та розмір художнього твору; продовжувати ознайомлювати учнів з видами паперової пластики; закріплювати знання про узагальнення форми; формувати прийоми роботи з ножицями; продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу; виховувати в учнів зацікавленість творчою діяльністю в умовах практичної роботи; виховувати почуття прекрасного,

любов до своїх друзів та рідних.

Обладнання:

– проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;

– художні матеріали та інструменти: олівці, фломастери, кольоровий картон, кольоровий папір, клей, ножиці;

– зошити-альбоми;

– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М. І. Резніченко, С. І. Трач. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015. – 142 с.; Програма “Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011”.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Учитель перевіряє підготовку учнів до уроку, розташування необхідних художніх матеріалів

та інструментів на парті.

II. Актуалізація опорних знань.

А все почалося в далекому Китаї дуже давно.

Напередодні свята господар вивішував біля дверей мішечок з написом “Вибачте, що не можу прийняти особисто”, щоб у перший день Нового року ті, з ким він не зміг побачитися, залишили свої візитні картки зі святковими побажаннями.

Все має свою історію, свій початок. І навіть така звичайна річ, як вітальна листівка. Відомо, що аналоги сучасних вітальних листівок китайці використовували понад тисячу років тому.

Але тоді на них вказувалося лише ім’я людини, яка зробила візит господарю. Очевидно, спочатку виникли написи, що супроводжували новорічні подарунки, а потім і власне вітання. Найчастіше бажали (як і в наш час) щастя, здоров’я, довголіття та благополуччя. Значна частина зображень на них була у вигляді щасливих символів, утворених за принципом фонетичної подібності слів.

Листівки (або, точніше, поштові картки) належать до одного з видів образотворчого мистецтва – промислової графіки. Він названий так тому, що його твори створюються за допомогою друкарських машин.

Перші листівки з’явилися 1869 року в Австро-Угорщині. На них не було малюнків. Але вже через рік у Німеччині та Франції одночасно з’явилися листівки, прикрашені малюнками.

Людей, які збирають колекції листівок, називають філокартистами. А найвідоміша колекція листівок належить італійцеві Д. Анджолетті. У ній більш ніж півтора мільйона листівок.

Для виготовлення перших листівок використовувалися як несподівані матеріали, так і забуті нині способи.

В оформленні листівок застосовували пташине пір’я, волосся, засушені квіти, шкіру, бісер, гуму, оксамит, шовк тощо.

Іноді, звичайно, використання таких оригінальних матеріалів не надавало листівці очікуваної вишуканості, але тоді, коли використовувалися нині зовсім забуті способи, такі як використання шовку, висічка та інше, вітальні картки мали надзвичайно красивий вигляд у художньому сенсі.

Звичайно, застосування незвичайних способів припускало, що така листівка буде вручена адресату з рук в руки, оскільки пересилання її поштою, особливо у відкритому вигляді без конверта, неодмінно зіпсувала б тонкі прорізи по боках, забруднило б надзвичайно яскравий колір шовку.

Листівки можна виготовляти й оздоблювати різними способами:

– за допомогою аплікацій;

– за допомогою трафарета;

– за допомогою оригамі;

– за допомогою витинання симетричних форм, витинанок;

– мішані.

Фізкультхвилинка.

III. Вправи за зразком.

Запитання

– Пригадайте, що таке формат картини і яким, на вашу думку, він може бути.

– Як ви вважаєте, чи впливає розмір картини на наше сприйняття її сюжету?

IV. Пробне застосування знань, формування умінь.

Творче завдання

– Дуже приємно робити подарунки власноруч. І зовсім не важливо, що це буде: закладка, обкладинка для книжки чи листівка. Головне, щоб ви вклали у неї свою душу. Новорічна листівка, створена власноруч, дуже сподобається вашим рідним та друзям.

Пояснення до творчого завдання.

(Під час виконання творчого завдання вчитель допомагає учням опанувати навички паперопластики.)

З кольорового або листівочного картону виріжте листівку. Зігніть аркуш навпіл.

З контрастного за кольором і тоном картону виріжте прямокутник із нерівним краєм. (Учитель демонструє порядок виконання роботи, супроводжуючи його поясненнями згідно із запропонованою схемою.)

Зберіть листівку за допомогою клею ПВА.

Усередині можна написати вірш або побажання до свята. І найголовніше! Будьте дуже терплячими й охайними!

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу під керівництвом учителя. Коли всі елементи вирізано, вчитель пропонує учням визначити найцікавішу композицію, пересуваючи елементи один щодо одного.

Коли композиція задовольнить учня – її можна приклеювати, починаючи з тих елементів, що розташовані позаду. Після завершення роботи учні мають ретельно вимити пензлі та впорядкувати своє робоче місце.

V. Домашнє завдання.

Удома учні мають дібрати та вивчити вірші, присвячені Новому року та Різдву; за бажанням прикрасити листівку деталями, виконавши їх фломастерами, кольоровим клеєм, намистинками тощо.

VI. Підсумок уроку.

Користуючись незавершеними реченнями, висловіть враження від сьогоднішнього уроку:

“Сьогодні я дізнався…”

“Було цікаво…”

“Було важко…”

“Мене здивувало…”

“Мені захотілось…”


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Шрифт і декор у створенні художнього образу. Святкова листівка