Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому – Складнопідрядне речення

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Складнопідрядне речення

Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому

Складнопідрядним називається складне речення, частини якого синтаксично нерівноправні й поєднані відповідною інтонацією та підрядними сполучниками чи сполучними словами.

За всіх часів і всіх народів було найбільшою святістю, Коли лежав хліб на столі (В. Скуратівський). І стежка, Яку Місяченько топтав, туманом осіннім уже зароста (Л. Талалай). І я пішов, Бо я ішов до тебе, БО ти мені світила, як зоря (Л. Костенко).

Складнопідрядне

речення складається з головної частини, яка є незалежною, й однієї чи кількох підрядних, що пояснюють чи доповнюють головну й залежать від неї. Наприклад, у реченні Кому легко на серці, тому й світ сміється (Народна творчість) головною є частина Тому й світ сміється, бо вона підпорядковує за змістом і граматично іншу частину (від неї до підрядної можна поставити питання: Тому й світ сміється (кому?), кому легко на серці). Друга частина Кому легко на серці є підрядною, оскільки вона залежить від головної, підпорядкована їй за значенням і пояснює її. Підрядна частина може пояснювати головну в цілому або один
із її членів. Наприклад: Спати батько лягає рано, бо рано треба вставати (М. Вінграновський). У цьому реченні підрядна частина Бо рано треба вставати пояснює в цілому головну частину Спати батько лягає рано. У реченні Могутні дуби, що густою лавою стояли понад озером, повилися густими тінямИ (С. Васильченко) підрядна частина Що густою лавою стояли понад озером Пояснює не всю головну частину, а лише підмет Дуби (дуби які? – що густою лавою стояли понад озером).

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою сполучників підрядності або сполучних слів і може стояти перед головною частиною, після неї і в середині її. Хто своєї мови цурається, хай себе встидається (Народна творчість). Приснилося, Що я вернувсь додому (О. Олесь). Уже аж під вечір, Коли яруга крилася сутінками, покинув Тимко шелюги (Григорій Тютюнник).

У складнопідрядних реченнях може бути не одна підрядна частина, а дві й більша їх кількість з однорідною, неоднорідною чи послідовною підпорядкованістю. Наприклад, у реченні Як добре те, Що смерті не боюсь я і не питаю, Чи тяжкий мій хрест, Що перед вами, судді, не клонюся в передчутті недовідомих верст, Що жив, любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття (В. Стус) маємо чотири підрядних частини; три з них однорідні (поєднані з головною трьома підрядними сполучниками Що), а одна підрядна з послідовною підрядністю (залежить від першої підрядної частини і з’єднана з нею підрядним сполучником Чи).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому – Складнопідрядне речення