СОН, ЙОГО ЗНАЧЕННЯ – ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ – НЕРВОВА СИСТЕМА – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
Довідник з біології
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
НЕРВОВА СИСТЕМА
ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ
СОН, ЙОГО ЗНАЧЕННЯ
Сон – це своєрідний стан центральної нервової системи, що характеризується виключенням свідомості, пригнобленням рухової активності, обмінних процесів, зниженням всіх видів чутливості. Під час сну гальмуються умовні рефлекси і значно ослабляються безумовні.
Сон – це складний процес, в якому розрізняють дві фази: перша – фаза повільного сну і друга – фаза швидкого сну. Тривалість повільного сну близько
Існують різні теорії, пояснюючі механізм сну. Так, теорія центрів сну пояснює чергування неспання і сну зміною активності відповідальних підкіркових центрів. На користь цієї теорії свідчать досліди з подразнення гіпоталамуса і деяких відділів середнього мозку (ретикулярна формація). Згідно з кортикальною теорією (від лат. cortex – кора, шкаралупа), сон наступає в результаті розповсюдження по корі процесу гальмування. Ця теорія також має експериментальні підтвердження, отримані на тваринах (не підкріплення умовних подразників безумовними приводить до стану сну). Тривалий час вважали, що сон – це спокій, необхідний для відновлення працездатності. Наприклад, сон – стан спокою для скелетних м’язів. Всім відомо, що після сну поліпшується самопочуття, працездатність, увага, що указує на відновні процеси під час сну. Проте електрофізіологічні дослідження останніх років показали, що під час сну коркові нейрони багатьох зон (зорової, моторної тощо) здебільшого знаходяться в стані ритмічної активності, тобто під час сну не знайдено повного гальмування коркової активності. Припускають, що під час сну в головному мозку відбувається обробка інформації, що поступила за день, перерозподіл її, запам’ятовування. Позбавлення людини сну приводить до розладів пам’яті та може викликати психічні захворювання. Зі всіх органів і систем нашого організму нервова система є найчутливішою до дії алкоголю і тютюну. Одним з перших виявів дії тютюну є запаморочення, що пов’язано із звуженням судин головного мозку. Токсична дія нікотину призводить до швидкої стомлюваності, послаблення пам’яті, дратівливості, головних болів. Нікотин пригноблює рецептори смакового аналізатора, погіршує зір, іноді люди втрачають здатність розрізняти кольори. Несприятливо позначається куріння і на функції слуху, оскільки постійне подразнення носоглотки розповсюджується на ділянки слухового аналізатора, зачіпаючи слуховий нерв і знижуючи гостроту сприйняття звукових відчуттів. Хронічне отруєння нікотином може супроводитися захворюванням периферичної нервової системи, а також погіршувати перебіг різних захворювань нервової системи. Таку ж дію має й алкоголь. Ця наркотична речовина викликає у людини гальмування кори головного мозку і звільнення підкірки від контролю кори, що приводить до безконтрольної поведінки. Алкоголь досягає найбільшої концентрації в клітинах головного і спинного мозку і тому максимально токсично діє на нервову систему. Під впливом навіть дуже малих доз алкоголю значно погіршується здатність людини виконувати як розумову, так і фізичну роботу, втрачається точність рухів. Стан сп’яніння супроводиться втратою відчуття реальної оцінки вчинків. Після декількох років зловживання алкоголем змінюється психіка людини: з’являється дратівливість, коливання настрою, швидка стомлюваність, нерідко розвиваються психози. Алкоголь обтяжує перебіг низки психічних хвороб.