СТАТЕВІ ОРГАНИ МАТКИ, РОБОЧОЇ БДЖОЛИ ТА ТРУТНЯ

СТАТЕВІ ОРГАНИ МАТКИ, РОБОЧОЇ БДЖОЛИ ТА ТРУТНЯ – складаються з двох яєчників, двох парних яйцепроводів, одного непарного яйцепроводу, сім’яприймача з додатковою залозою й піхви. Органи розмноження в медоносної бджоли розташовані усередині тіла й повністю розвинені тільки в трутня й матки. Яйцеклад робочої бджоли перетворився в процесі спеціалізації на жало. Жіночі статеві органи робочих бджіл тільки в особливих випадках можуть продукувати яйця.

Яєчники матки являють собою дві грушеподібні маси тонких і щільно покладених трубочок,

що називаються яйцевими. Ці трубочки з’єднують яєчники з двома яйцепроводами, які, з’єднуючись, уливаються в загальний яйцепровід, що переходить у широкий кінцевий мішок – піхву. Піхва закінчується отвором біля основи жала. На дорсальній стінці піхви є сім’яприймач, який сполучається протокою. Сім’яприймач матки досягає 1,5 мм. У цьому резервуарі зберігається сперма після спарювання матки з трутнем.

Усі С. о. робочої бджоли недорозвинені (рис. ЗО, б). Сім’яприймач рудиментарний і має тільки залишки внутрішньої порожнини у вигляді невеликої щілини. Залоза сім’яприймача не працює. Невеликі

розміри піхви й нижньої частини яйцепроводів роблять спарювання трутнів з робочою бджолою неможливим.

СТАТЕВІ ОРГАНИ МАТКИ, РОБОЧОЇ БДЖОЛИ ТА ТРУТНЯ

У яйцевих трубочках робочих бджіл немає яєць, що розвиваються, але якщо годувати бджолу білковим кормом (молочком), у них почнуть розвиватися незапліднені яйця, з яких

Виводяться трутні. Такі трутівки завжди з’являються в сім’ї, у якій відсутня матка.

С. о. трутня (рис. 31) складаються з двох насінників, від кожного з яких відходить по сім’япроводу, що переходять у довгі тонкі мішечки – насінні пухирці. Задні кінці пухирців упадають у дуже великі мукусні (слизові) залози, що впадають у довгу вивідну трубку, яка називається сім’явикидним каналом. Через сім’явикидний канал сперматозоїди попадають у пеніс.

Пеніс складається з великий грушеподібної луковиці, що переходить у звужену звивисту шийку. Шийка закінчується у великому товстостінному мішку – сумці пеніса. С. о. трутня оточений хітиновими пластинками.

З насінників сперматозоїди потрапляють у сім’япроводи, звідти – у насінні пухирці, де й залишаються до спарювання. С. о. трутня побудований так, що в момент спарювання він вивертається до луковиці.

СТАТЕВІ ОРГАНИ МАТКИ, РОБОЧОЇ БДЖОЛИ ТА ТРУТНЯ

Вся маса насінної речовини, яка нагромадилася в стадії лялечки, переходить у насінні мішки в перші 7 днів життя трутня й більше не поповнюється.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СТАТЕВІ ОРГАНИ МАТКИ, РОБОЧОЇ БДЖОЛИ ТА ТРУТНЯ