Стилі та напрямки в естрадній музиці. Шарль Дюмон. “Ні, я ні за чим не жалкую”. Джо Дассен. “Бабине літо”. Словесна та музична мова. Ритмічна двоголосна вправа у розмірі 2/4. Робота над піснею “Червона рута” В. Івасюка
8 КЛАС
I семестр
Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві
Тема. Музичне мистецтво і сучасність
Урок 10
Тема уроку. Стилі та напрямки в естрадній музиці. Шарль Дюмон. “Ні, я ні за чим не жалкую”. Джо Дассен. “Бабине літо”. Словесна та музична мова. Ритмічна двоголосна вправа у розмірі 2/4. Робота над піснею “Червона рута” В. Івасюка
Мета уроку: дати дітям поняття про стилі та напрямки в естрадній музиці, порівняти значення музичної і словесної мови; розвивати метро-ритмічне відчуття та музичну пам’ять; виховувати
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, аудіо-записи, фортепіано, портрет В. Івасюка.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Ритмічна двоголоса вправа у розмірі 2/4.
1. Характеристика вправи: розмір, тривалості нот та пауз.
2. Виконання І голосу вправи, а потім II.
3. Ділю клас на дві групи і виконуємо двоголосну вправу.
4. Виконання різними за тембрами способами відбивання ритму.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
– Який взаємовплив має
(Відповіді учнів).
Музиці властивий рух. Спуски і підйоми, наближення і віддалення, рух і спокій, биття пульсу, коливання – все це в тій чи іншій мірі є у будь-якому музичному творі.
Кожна епоха накладає на музичне мистецтво свій тип музичного руху і відчуття музичного часу. У системі “звук-час” виникають і діють всі елементи музичної мови: мелодія, лад, гармонія, фактура. Систему музично-виражальних засобів називають музичною мовою. Роль розділових знаків виконують цезури, паузи, фермати, утворюючи структурні побудови – мотиви, фрази, речення, періоди. Вони, як словосполучення, фрази чи абзаци в мові, будуються в певну структуру і містять в собі певний зміст – музичний зміст, що охоплює наше сприйняття, в тому числі емоційне. Треба бути великим музикантом-психологом, щоби без слів створити музику, яка зрозуміла вам.
Німецький композитор Роберт Шуман в цьому виявився неперевершеним митцем, який створював музичні портрети без допомоги слова чи сценічної дії, а лише за допомогою звуків фортепіано. Так з’явилася, наприклад, його “Вечірня зоря”.
IV. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Сьогодні ми продовжимо знайомство з новим напрямком розважальної музики. Цей процес ще більше посилився у XX ст. з появою різноманітних естрадно-інструментальних оркестрів, джазових колективів різного складу.
А з появою електронних музичних інструментів та звукопідсилюючих пристроїв виникають нові напрями і стилі в естрадно-розважальному жанрі: (джаз-самба, рок-н-рол, соул, pen, диско, хеві-метал та інші), що дістали назву “поп-музики” (популярна).
Рок-музика прийшла на зміну джазу, як більш демократична, танцювальна. Рок-н-рол зародився у США в середині 50-років. У ньому по-різному акцентувалися риси блюзу, кантрі. Цей стиль відрізнявся простотою мелодії та тяжким ритмом з акцентами на II та IV тактах, розкутістю манери співу і гри.
Зараз ви послухаєте пісню Шарля Дюмона “Ні, я ні за чим не жалкую” і Джо Дассена “Бабине літо”, а також “Безі” у виконанні Патриції Каас.
Патриція Каас – французька співачка і артистка. Репертуар Каас – суміш поп-музики, джазу і класичного шансону. Формула її успіху – це незліченні турне з концертними виступами.
Джо Дассен – французький співак і музикант, який народився у 1938 р. у Нью-Йорку. Перший успіх приходить до нього у 60-х роках, він співає на різних мовах: англійській, французькій, іспанський.
2. Слухання творів.
3. Характеристика прослуханого.
Робота над піснею “Червона рута”.
При роботі над піснею звертаю увагу на ритмічний малюнок, чистоту інтонування двоголосся. Оскільки пісня дітям знайома лише зі слуху, то вони можуть її виконувати неправильно, відтак учителю потрібно звернути на це увагу. Бажаючих опитую біля дошки.
VI. Підсумок уроку.