СТИЛІСТИЧНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА: ПРЕФІКСІВ І СУФІКСІВ
СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ
Урок № 57
СТИЛІСТИЧНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА: ПРЕФІКСІВ І СУФІКСІВ
Мета: розкрити стилістичні можливості префіксів і суфіксів; формувати навички стилістично доцільно використовувати значущі частини слова; розвивати гнучкість у використанні мовних одиниць; виховувати дбайливе ставлення до слова.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Будова слова і стилістика: у межах теми уроку.
Лексика: значення слів.
Морфологія: частини мови.
Орфографія: правопис префіксів і суфіксів.
Синтаксис:
Культура мовлення: точність, багатство та виразність мовлення.
Міжпредметні зв’язки: художня література, російська мова.
Тип уроку: поглиблення та засвоєння нового матеріалу.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
> Виразно прочитайте крилаті вислови. Як ви розумієте їх зміст? Поясніть розділові знаки. У виділених словах виділіть префікси та суфікси і поясніть їх значення і правопис.
1. Хто бере – усе той тратить, хто дає – усе
IV. Поглиблення і розширення знань, умінь і навичок та засвоєння нового матеріалу
Матеріал для вчителя. Словотвір як творення нових слів має і стилістичне значення. Так, суфікси – ння, – ття надають словам здебільшого книжного забарвлення (становлення, забуття), а також старослов’янські суфікси – ств(о), зтв(о), – цтв(о) та – ість (людство, посередництво, дійсність) та греко-латинського походження – ізм (изм, – їзм) – історизм, архаїзм, українізм).
Слова із суфіксами здрібнілості-пестливості та згрубілості-збільшеності частіше вживаються в розмовному і художньому стилях (рівнесенький, теплісінький; лапищі, хижачка).
Емоційно насиченими є і слова, утворені без суфіксів (вись, блакить).
Стилістичні можливості префіксів поступаються перед суфіксами. Відтінок урочистості надають застарілі префікси па-, пра-, уз – (узлісся, паморозь, прабатьківщина), книжний характер забезпечують запозичені префікси анти-, архі-, екстра-, контр-, псевдо-, ультра – і подібні (антитіла, псевдонародність, контраргументи, ультразвуковий).
Стилістичні можливості мають і інші способи словотвору – основоскладання (самоаналіз, мовознавство книжний характер); словоскладання (цар – жайворонок – художній стиль, кіловат-година – науковий стиль).
V. Формування практичних умінь і навичок
> Прочитайте текст. Випишіть виділені слова, виділіть у них суфікси і визначте, якого стилістичного забарвлення вони Надають словам і тексту.
Перекладав Лукаш найбільше з німецької, французької, англійської, італійської, іспанської, польської, угорської. Переглядаючи ці приклади, можна впевнитись, що універсальність перекладацької праці Лукаша, широчінь її діапазону характеризується не лише кількістю мов, а також і тематичною різноманітністю.
Я мав на увазі розмаїтість мовних стилів, манер, інтонацій. Читаючи Бернсові пісні в Лукашевих перекладах, доходиш до переконання, що народнопісенні лірика – справжня стихія Лукаша, людини, обдарованої музично, знавця й ентузіаста народної пісні.
Але береш до рук патетичного Гюго, схильного не так до слова, як до піднесеної декламації, і згадуєш, що Лукаш – театральна людина, що ораторська театральність та напушистість – це таки його стихія і що де в чому ці риси й збігаються (Г. Кочур).
> Виразно прочитайте текст. До якого стилю він належить? Як цьому сприяють суфікси у виділених словах? Наведіть із цими суфіксами свої приклади і запишіть їх, виділіть суфікси.
Зорять усі на бабусю, чогось сподіваються. Побідкалась старенька, стала жалувати дітей.
– Гарні, любі діточки…- а гостинчика немає, ластів’ята, – не купила.- Почала гладити по голівці хлопчика.
Хлопчик приплющив очі й радісно засміявся.
– І його!- показав він ручкою на меншенького, що недавно навчився ходити й насилу стояв на тоненьких, як цівки, ноженятах (С. Васильченко).
> Перепишіть речення. Поясніть у них розділові знаки. Якого відтінку надають суфікси у виділених словах?
1. З якого ти саду, чудовая роже? Тебе й морозище зв’янити не може! (А. Кримський). 2. Коники, коні, чого ви варті? Ти до коняги був схож не в жарті (А. Малишко). 3. По вузькому дов железному насипу дамби кількома рядами розтяглася людська стіна (Я. Ваш). 4. А наш Рябко, кажу, все спатки не вкладався (П. Гулак-Артемовський). 5. Марія, Мріє, Мрієчко моя, Моя Марієчко тривожна, Твоїм гірким, як світ, ім’ям Мені звучить хвилина кожна (М. Вінграновський).
> Прочитайте речення. Назвіть префікси у виділених словах.
Яким стилістичним забарвленням вони характеризуються?
Утворіть з ними та подібними префіксами інші слова, складіть із ними речення і запишіть.
1. Вітер і павітер дме там у височині, обриваючи біле галуззя розквітлих вишень (Ю. Яновський). 2. Паморозь розкішним мереживом покрила нерухомі дерева (М. Стельмах). 3. Високо на Дніпрових кручах над прадавньою рікою піднімається. Канів, і гордий Славутич біля його підніжжя котить і котить свої срібно-сині хвилі (3 газети). 4. Погода в антициклонах буває малохмарна, суха; на рівнинах вона жарка влітку і холодна взимку (3 журналу).
> Перепишіть речення. Підкресліть префікси, які виконують стилістичні функції; визначте, які саме.
1. Пронісся вітер над гримучим дахом, застукотів, задеренчав, затих.. (М. Бажан). 2. Роздзюрчалося навколо, Розспівалася весна, стали верби в дружне коло, І пішла ставком луна (І. Муратов). 3. Відгриміло грозою, відблискало, розлилося в гаряче проміння. І над сивими обелісками Молоде піднялось покоління (А. Малишко). 4. Народ – як шукач золота, він вибирає, зберігає й несе, шукаючи протягом багатьох століть, тільки найцінніше, найгеніальніше (3 газети).
VI. Систематизація та узагальнення засвоєного матеріалу
> Яку стилістичну роль моясуть виконувати суфікси і префікси?
Наведіть приклади.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
> Напишіть міні-твір або окремі 6-7 речень, використавши слова з префіксами і суфіксами, стилістично забарвленими.
Related posts:
- Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів Тема 4. Українська фразеологія та її місце у професійному мовленні. Українська лексикографія. Словотвір У діловій мові 3. Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів Більшість префіксів, що вживаються в українській мові, мають правописні особливості. Їх пишуть за певними орфографічними правилами, і вони є орфограмами. 1. Перед буквами, що позначають голосні та дзвінкі й […]...
- ОРФОГРАМИ В ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИНАХ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 52. ОРФОГРАМИ В ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИНАХ СЛОВА Про основні правила написання букв у префіксах, коренях, суфіксах, закінченнях ПРИГАДАЙМО. 1 Як вимовляємо префікс з перед дзвінкими приголосними, а як – перед глухими? 2. Як вимовляємо кінцевий приголосний префіксів роз-, без – перед глухим приголосним? Префікс з-(зі-,с-) На письмі перед буквами к, п, т, […]...
- Закріплення вивченого про роль суфіксів у словах Тема: Закріплення вивченого про роль суфіксів у словах Мета: закріпити алгоритм визначення суфіксів у словах; вчити пояснювати значення, якого надають словам суфікси зменшення, здрібнілості, пестливості; розвивати мовлення учнів, фонематичний слух; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до всього живого. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал […]...
- ОРФОГРАМИ В КОРЕНЯХ, ПРЕФІКСАХ, СУФІКСАХ ТА НА МЕЖІ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА Повторення та узагальнення вивченого в пятому класі § 3.ОРФОГРАМИ В КОРЕНЯХ, ПРЕФІКСАХ, СУФІКСАХ ТА НА МЕЖІ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА 16 Відгадайте загадки. Знайдіть слова з вивченими орфограмами. Поясніть написання цих слів. 1. Стоїть верба серед села, розпустила гілля в кожне подвір’я. 2. Маленька, червоненька, із хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть і до столу подають. […]...
- Префікс. Словотворча роль префіксів Тема: Префікс. Словотворча роль префіксів Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину слів; провести спостереження за словотворчою роллю префіксів у словах; розвивати мовлення; виховувати інтерес до читання. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми […]...
- Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 99 Тема. Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі – Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про префікси як значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок їхнього виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-, прі-, визначати їхню роль у словах, удосконалювати навички правопису; – розвивальна: […]...
- Тренувальні вправи з теми “Будова слова. Орфографія”. Культура мовлення. Використання в мовленні слів із префіксами та суфіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 106 Тема. Тренувальні вправи з теми “Будова Слова. Орфографія”. Культура мовлення. Використання в мовленні слів із префіксами та суфіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності Мета: – навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова; формувати […]...
- Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів Тема: Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів Мета: сформувати в учнів поняття про частину основи – суфікс та його словотворчу роль; активізувати і збагачувати лексику учнів; виховувати інтерес, любов до рідної мови, спостережливість, уважність на уроці. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – […]...
- Спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови Тема: Спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови Мета: вчити учнів добирати спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови; розвивати вміння розпізнавати різні частини мови; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати інтерес до вивчення рідної мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось […]...
- Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів із префіксами Тема: Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів із префіксами Мета: формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники; ознайомити з правилами вимовляння і правопису, переносу слів із префіксами роз-, без-, збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний […]...
- ПОДІЛ НА ГРУПИ СЛІВ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДО РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ. СЛУЖБОВІ СЛОВА Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова – назви предметів, ознак, дій; повторити поняття “частини мови”, “іменник”, “прикметник”, “дієслово”; формувати вміння розрізняти частини мови за питаннями; відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати пізнавальний інтерес. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. […]...
- Основа слова й закінчення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Основа слова й закінчення Носієм лексичного значення слова є основа – частина слова без закінчення: Книг-а, чорн-ий, чи-та-ють. Основа слова є спільною для всіх його форм. До основи входить корінь слова, а також суфікси та префікси (якщо вони є). Основи можуть бути похідними й непохідними. […]...
- Особливості написання суфіксів іменників, на які слід звернути увагу – Іменник Самостійні частини мови Іменник Особливості написання суфіксів іменників, на які слід звернути увагу 1. Суфікси – ик-, – ник-, – івник-, – чик-, – щик – пишуться з и: братик, хлопчик, прапорщик, працівник, баштанник. 2. Суфікс – ив(о) вживається для вираження збірних понять, що означають матеріал або продукт, і пишеться з и: вариво, печиво, мливо, […]...
- Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї. Перевірна робота. Списування Тема: Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї. Перевірна робота. Списування Мета: вчити учнів дотримувати правил правопису слів з апострофом після префіксів, переносу слів із префіксами; розвивати навички каліграфічного письма; виховувати культуру оформлення письмових робіт, охайність. Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент […]...
- Розбір слова за будовою – Словотвір Українська мова Словотвір Розбір слова за будовою 1. Виділити закінчення та основу слова. 2. Знайти корінь, підбираючи спільнокореневі слова. 3. Виділити суфікс, підбираючи слова з такими ж суфіксами. 4. Виділити префікс, підбираючи слова з такими ж префіксами. До словотворчих засобів належать твірні слова, твірні основи, афікси (суфікси, префікси, постфікси – ся, – но), словосполучення. Твірним […]...
- Аналіз диктанту. Вивчені орфограми в значущих частинах слова Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 115 Тема. Аналіз диктанту. Вивчені орфограми в значущих частинах слова Мета: – навчальна: удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність; – розвивальна: розвивати мовлення, логічне мислення, вміння аналізувати мовні явища, збагачувати словниковий запас; – виховна: виховувати увагу до слова; пильність, наполегливість у навчанні. Внутрішньопредметні зв’язки: […]...
- Вимова і написання префіксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 83 Тема. Вимова і написання префіксів роз-, без – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів роз-, без-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати пізнавальний інтерес до мови; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: підручник, текст словникового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- Творення слів із найуживанішими префіксами Тема: Творення слів із найуживанішими префіксами Мета: вчити учнів утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; розвивати мовлення; мислення; виховувати інтерес до слова. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, А урок свій […]...
- СТИЛІСТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ СЛОВОТВОРУ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 60 СТИЛІСТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ СЛОВОТВОРУ Мета: закріпити знання, уміння і навички стилістичного використання засобів словотвору; розвивати вміння встановлювати внутрішньо – та міжпредметні зв’язки; виховувати художні смаки. Внутрішньопредметні зв’язки: Словотвір і стилістика: на рівні теми уроку. Морфологія: частини мови. Синтаксис: словосполучення, речення, текст. . Культура мовлення: виразне читання; виразність мовлення. Міжпредметні […]...
- Вимова і написання префіксів з-, с БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 82 Тема. Вимова і написання префіксів з-, с – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів з-, с-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати чесність, доброту. Обладнання:підручник, текст вибіркового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашнього завдання. II. […]...
- Значущі частини слова корінь, суфікс, префікс, закінчення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Значущі частини слова Значущими частинами слова є Корінь, суфікс, префікс, закінчення. Корінь – це головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне значення споріднених слів: Стіл, СтолИк, СтолОвий, СтолУватися. Слова з одним і тим самим коренем називають Спільнокореневими. Спільнокореневі слова можуть належати до однієї […]...
- Експресивно-стилістичне забарвлення фразеологізмів Розділ 11 СТИЛІСТИКА І КОНОТАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ § 33. Експресивно-стилістичне забарвлення фразеологізмів Під стилістично забарвленими фразеологізмами розуміють, по-перше, їх стильову належність, закріплення за певними сферами мовленнєвого спілкування. Наприклад, ФО П’ята колона, входити в плоть і кров звичайно вживаються в книжному стилі. Фразеологізми Ні в казці сказать пі пером описать, стрільці – молодці властиві фольклорному мовленню, […]...
- Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 60. Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі- 592. Прочитайте слова. Зверніть увагу, чи чітко вимовляються префікси пре-, при-. Як вимовляється префікс прі-? Презлий, препоганий, премудрий, приклеїти, придумати, причинити, прірва, прізвище, прізвисько. Префікс пре – вживається на означення збільшеної якості: Його можна замінити словас дуже. Префікс пре – […]...
- Вимова і правопис префіксів роз ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів роз – (розі-), без- Кінцевий приголосний префіксів роз-, без – вимовляють по – різному залежно від початкового звука кореня слова. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Префікси роз-, без – завжди пишуть із буквою з-: розписати, розшукати, безмірний, безжально. ОРФОГРАМА: літера з у […]...
- Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) 368. Прочитайте. Словосполучення якої з колонок вимовляються легше і звучать милозвучніше? Чому? Працею згрієшся Написав знову Трапилось з мною Відбулось з ним Працею зігрієшся Написав ізнову Трапилось зі мною Відбулось із ним Як ви розумієте вислів милозвучність […]...
- НАПИСАННЯ І ВИМОВА ПРЕФІКСІВ ПРЕ, ПРИ-, ПРІ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 53. НАПИСАННЯ І ВИМОВА ПРЕФІКСІВ ПРЕ, ПРИ-, ПРІ- Про правила написання букв е, и, і на позначення сумнівних голосних у префіксах 429 Прочитайте подані парами слова. Чи виразно в них звучать ненаголошені е, и в префіксах? Який префікс можна замінити словом дуже? Зробіть висновок, як можна перевірити написання префіксів пре-, при. […]...
- Стилістичне забарвлення граматичних понять і граматичних форм МОРФОЛОГІЧНІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ §11. Стилістичне забарвлення граматичних понять і граматичних форм 121. Частини мови Самостійні Службові Вигук (відповідають на питання і виступають членами речення) (не відповідають на питання і не виступають членами речення) (виражає емоції та наслідує звуки) – іменник – прикметник – числівник – займенник – дієслово – прислівник – прийменник – сполучник – […]...
- Написання префіксів з Тема: Написання префіксів з – (с-). Перевірна робота. Аудіювання Мета: перевірити аудіативні навички учнів; вправляти школярів у вимовлянні і написанні префіксів з – і с-; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати інтерес до навчання. Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав […]...
- Вимова і правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 84 Тема. Вимова і правопис префіксів пре-, при-, прі – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів пре-, при-, прі-; формувати вміння та навички творення нових слів за допомогою префіксів пре-, при-, прі-, правильного написання цих префіксів; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. […]...
- Частини мови. Зв’язок прикметників з іменниками. Споріднені слова, що належать до різних частин мови Тема. Частини мови. Зв’язок прикметників з іменниками. Споріднені слова, що належать до різних частин мови. (Вправи 441-445). Мета. Повторити вивчене про іменник і прикметник, вправляти учнів у доборі споріднених слів, що належать до різних частин мови. Збагачувати мовлення учнів образними висловами, розвивати вміння вживати слова у переносному значенні. Пробуджувати бажання творити нові словесні образи, цікавість […]...
- Розбір слова за будовою. Граматика. Особливості будови вивчених частин мови Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 101 Тема. Розбір слова за будовою. Граматика. Особливості будови вивчених частин мови Мета: – навчальна: удосконалювати практичні вміння і навички оперувати здобутими знаннями; визначати спільнокореневі слова, будову вивчених частин мови; – розвивальна: розвивати творче й логічне мислення, мовленнєво-комунікативні вміння складати міні-твори “Моя маленька батьківщина”, підвищувати мовну й мовленнєву культуру п’ятикласників; […]...
- Значущі частини слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Значущі частини слова Слова складаються із найменших значущих частин: коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини слова називаються Морфемами. Кожна морфема має певне значення. Корінь виражає основне лексичне значення слова, а закінчення – граматичне. Так, у слові Віз корінь Віз – означає засіб пересування на чотирьох колесах (лексичне значення), а нульове закінчення […]...
- НАПИСАННЯ СУФІКСІВ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 46. НАПИСАННЯ СУФІКСІВ ПРИКМЕТНИКІВ Про букви е, о, и в прикметникових суфіксах, а також про суфікси, які пишемо зі знаком м’якшення ПРИГАДАЙМО. 1, Що таке основа слова? 2. Які є шиплячі приголосні? 382 Порівняйте записи в колонках. Визначте, на який приголосний (м’який, твердий чи шиплячий) закінчується основа іменника, від якого […]...
- Правопис префіксів УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Правопис префіксів З – (ІЗ-, ЗІ-) Префікс З – перед глухими приголосними К, п, т, ф, х переходить у С-: Сказати, спалахнути, ствердити, сфотографувати, схил. Перед усіма іншими приголосними пишеться З – (іноді Із-): Збавити, звести, зжитися, ззирнутися, зсадити, зціпити, зчепити, зшиток, ізнов. У тих випадках, коли […]...
- Творення слів із найуживанішими суфіксами Тема: Творення слів із найуживанішими суфіксами Мета: закріпити в учнів поняття про суфікс; вчити утворювати нові слова за допомогою найуживаніших суфіксів; збагачувати усне і писемне мовлення учнів; виховувати любов до мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось […]...
- БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Морфеміка – це розділ науки про мову, що вивчає будову слова. Слова складаються із найменших значущих частин: Коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини називаються Морфемами. Отже, будова слова – це морфемний склад слова. Наприклад, у слові Мужній Виділяємо три морфеми – корінь Муж-, суфікс – н – І закінчення – ий; […]...
- КОРІНЬ, ПРЕФІКС І СУФІКС: ЗНАЧЕННЯ, ВИМОВА, ПРАВОПИС І СТИЛІСТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 67 КОРІНЬ, ПРЕФІКС І СУФІКС: ЗНАЧЕННЯ, ВИМОВА, ПРАВОПИС І СТИЛІСТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ Мета: закріпити й удосконалити практичні навички учнів; розвивати вміння узагальнювати засвоєний матеріал; виховувати любов до слова, бережливого ставлення до нього. Внутрішньопредметні зв’язки: Будова слова: значущі частини слова. Словотвір: творення слів за допомогою суфіксів і префіксів. Орфографія: правопис морфем. Орфоепія: […]...
- Написання префіксів з – (зі-, с-), роз-, без – БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Написання префіксів З – (зі-, с-), роз-, без- 1. Префікс С – пишемо перед К, п, т, ф, х, які позначають глухі приголосні: СКомпрометувати, СПідлоба, СТворений, СФормульований, СХвалення. 2. Префікс З – (іноді Із-) пишемо перед буквами, які позначають усі інші приголосні (глухі і дзвінкі) […]...
- Правопис суфіксів УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Правопис суфіксів Іменникові суфікси И пишеться в суфіксах: А) – ик, – ник, – івник, – чик (-щик), – ист, – изм: Братик, вузлик, передовик; гірник, кулеметник; газівник, працівник; хлопчик, прапорщик, боротьбист, побутовизм, речовизм і т. ін.; Б) – ив(о), що вживається для вираження збірних понять, які […]...
- Способи творення слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 49. Способи творення слів 504. Прочитайте. Вкажіть, за допомогою яких значущих частин слова утворені нові слова. 1. Бити -> розбити, питати -> перепитати. 2. Ліс -> лісок, робота -> робітник. 3. Планета -> міжпланетний, осика -> підосичник. Нові слова утворюються переважно за допомогою префіксів і суфіксів. Існують такі […]...