Структурування ораторської промови
РИТОРИКА
§ 16. Структурування ораторської промови.
Мовне оформлення висловлювання
Про композицію висловлювання, вимоги до тексту промови в аспекті культури мовлення та про форми мовленнєвого впливу
Пригадайте
– Яку роль у промові відіграє вступна частина та завершення?
– Яке мовлення вважається змістовним, точним, логічним, доречним?
Вступна частина
Структура усного виступу містить у собі вступ, основну частину, завершення.
Мета вступу полягає в тому, щоб стисло пояснити завдання промови, чітко й зрозуміло
Типові помилки промовців під час підготовки вступу:
– роблять вступ або довгим, або нудним, або те й інше разом;
– не вміють докладно пояснити, про що йтиметься, внаслідок;
Чого слухачі орієнтуються зовсім не на те, про що йтиметься;
– інколи промовець починає з досить цікавого випадку, який не має ніякого відношення до суті справи.
Основна
Основна частина промови – це найбільш навантажена й об’ємна частина виступу. Адже тут ітиметься про ту ідею, яку в розгорнутому вигляді потрібно донести до слухачів, надихнути їх на прийняття якогось рішення. В основній частині промови дають юридичні, економічні, політичні ті інші наукові визначення, наводять порівняння, статистичні дані, роблять посилання на авторитети.
Завершення виступу
Важливою композиційною частиною будь-якого виступу є завершення. Переконливе і яскраве запам’ятовується слухачами. залишає добре враження про промову. Навпаки, невдале завершення іноді губить непогану промову. Завершення виступу складається, як правило, з двох частин: а) узагальнення основних думок; б) підбиття підсумків, наголошення на поставленій меті, заклик до виконання певних дій.
Прикінцеві речення треба підготувати й записати заздалегідь, сформулювати виразніше й переконливіше.
195.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Випишіть ключові слова й словосполучення. На яких положеннях акцентує увагу автор? Що нового з прочитаного ви дізналися для себе?
ЯК ЗАЦІКАВИТИ СЛУХАЧІВ
Навряд чи зможе захопити слухача той, хто викладає свої думки безладно, хто не розмежовує першорядні та другорядні поняття, хто часто перескакує з однієї теми на іншу, у кого кінець розповіді не має нічого спільного з її початком.
У якій же послідовності треба викладати інформацію (думки, події, факти)? Це залежить від змісту повідомлення чи розповіді. Під час розповіді про якісь події найчастіше застосовується послідовність у часі. Якщо ви розповідаєте про якусь пригоду, то викладаєте окремо її події так, як вони насправді відбувалися: одна за одною. З погляду слухачів, таке впорядкування розповіді має недолік: у більшості випадків вона починається буденно і, отже, нецікаво. Цікавими бувають, як правило, середина розповіді та її кінець.
Якщо ви хочете зацікавити слухачів своєю розповіддю, то випускайте з неї несуттєві подробиці. Швидко, але не порушуючи послідовність, наближайтеся до розв’язки. Поганий же оповідач, радіючи з того, що дістав змогу виговоритися, як правило, розповідає детально, з найменшими подробицями.
Якщо ви маєте на меті розповісти слухачам щось таке, чого вони досі не знають, то в процесі викладу треба йти від простого до складнішого або від відомого до невідомого…
Особливу увагу треба приділяти початку, оскільки саме він вирішує успіх усієї розповіді. Гете катись дотепно сказав: “Якщо я перший гудзик застебну неправильно, то й далі застібатиму неправильно”. Якщо ви з самого початку не зумієте привернути увагу слухачів, то може статися, що до вашої розповіді справа взагалі не дійде… Часто буває доцільно вже в першому ж реченні визначити, що цікаве чи несподіване буде змістом вашої розповіді. Про те, наскільки цікавим є її зміст, судіть не зі свого погляду, а з погляду тих, на кого вона розрахована (За І. Томаном).
II. Знайдіть у тексті й ще раз уважно прочитайте вислів Й. Гете Про що в ньому йдеться?
196. У 1999 році в Національному університеті “Києво-Могилянська академія” виступила українська поетеса Ліна Костенко з промовою “Гуманітарна аура нації, або Дефект головного дзеркала”. Перш ніж приступити до основної частини промови, вона дала визначення всіх ключових понять свого виступу для того, щоб аудиторія її сприйняла так, як цього хотіла поетеса.
Прочитайте фрагмент вступної частини промови Ліни Костенко. Яким трьом ключовим поняттям дає визначення авторка? Як вона тлумачить ці поняття? Чи вдалося поетесі підготувати слухачів до сприйняття основної частини промови?
ГУМАНІТАРНА АУРА НАЦІЇ
Отже, гуманітарна аура нації. Чи не правда, яке приємне для слуху поєднання слів? Справді, кожна нація повинна мати свою гуманітарну ауру. Тобто потужно емануючий комплекс наук, що охоплюють всі сфери суспільного життя, включно з освітою, літературою, мистецтвом, – в їхній інтегральній причетності до світової культури і, звичайно ж, у своєму неповторно національному варіанті.
Але спершу уточнимо термінологію, щоб уникнути смислових аберацій. У наш складний час, у нашій проблематично незалежній державі, де так поляризувалися пріоритети, впадає в очі, наприклад, амбівалентність поняття “гуманітарний”. Для одних – це комплекс гуманітарних дисциплін, адже humanitas – це категорія культури, освіти, духовності. Для іншого слово “гуманітарний” асоціюється перш за все з гуманітарною допомогою. Як для мене, це вельми прикрий термінологічний збіг, що часом призводить до непорозумінь, коли замість вироблення концепції гуманітарної політики в її кардинальних аспектах, все зводиться до розмови про черговий гуманітарний вантаж або про екологічно чисті макарони.
Думаю, що в країнах Європи, де є сильна традиція Гуманізму, чіткіше розмежовані ці поняття: гуманітарний і гуманістичний, людський і людяний, у нас же в означенні гуманітарних наук і гуманітарної ж допомоги ця різниця стерлася. Але треба мати на увазі цей нюанс.
Аура. У словниках радянського періоду, енциклопедичних, філософських, навіть іншомовних, – а ці словники осіли на стелажах, і люди досі користуються ними, – аура однозначно інтерпретується як термін медичний, з області симптоматики деяких тяжких недуг, як специфічний стан, що передує нападові хвороби. Це, очевидно, від нелюбові до окультних наук, де аурою вважається невидиме світіння, яким оточені матеріальні тіла, особливо людина, і яке дано побачити хіба що сенситивам та ясновидцям. Ауру вивчали ще в 20-х роках, за допомогою світлофільтрів, тоді ж у Лондоні вийшла книжка Вальтера Кельнера “Аура людини”…
М. Мамчур. Між небом і землею
Однак існує етимологія слова, досить звернутися до латини, – аура має там до десятка значень, і всі вони зв’язані з вітерцем, повівом, або золотом, відтінками золотого. Відоме Горацієве “aurea mediocritas” – золота середина, чи епітет Персея “auri gena” – золотороденний, тобто син Данаї від Юпітера, який навідав її у вигляді золотого дощу…
Що ж до поняття “нація”, то лише на перший погляд здається, що це таке чітке і всім зрозуміле поняття. Саме в це поняття останнім часом, уже в умовах, здавалось би, незалежної України, внесено стільки плутанини, що пересічний громадянин може вкрай розгубитися, начитавшись нашої преси, де українців то пропонують вважати етносом, що й досі ще не відбувся як нація, то вже аж політичною нацією, що містить у собі весь наш поліетнічний конгломерат, то народом України, то, як у Конституції сказано, – українським народом. У паспорті графа національності скасована. Епітетом національний розкидаються так бездумно, що іноді він втрачає контури сенсу.
Проблема тут навіть не в ідентифікації нації, а в кризі самоідентифікації національно дезорієнтованої частини суспільства. Не буду вдаватися в теорію питання, це окрема тема, скажу лише самоочевидну річ: якби українці не були нацією, то вони давно були б уже не українці. Одначе був же якийсь божественний вітер, що кидав покоління за поколінням на боротьбу саме за цей народ, за цей шматок землі, який Бог на планеті подарував саме українцям (Л. Костенко).
Форми мовленнєвого впливу
Завдяки вдалому добору слів і висловів можна яскраво передати думки й тим самим посилити мовленнєвий вплив на слухача. Наприклад, стилістично забарвлені слова, поєднання антонімів в одній фразі, риторичні звертання і запитання, попарно з’єднані сполучником однорідні члени речення, лаконічні безсполучникові речення, в т. ч. у складі фразеологізмів.
Тропи та стилістичні фігури
Посилюють вплив на слухача тропи: порівняння, епітети, метафори, уособлення, гіпербола (перебільшення), літота (применшення), іронія, алегорія, перифраз, а також стилістичні (риторичні) фігури: повтор окремих слів чи речень, інверсія, риторичне звертання, риторичне запитання, антитеза (протиставлення), анафора (однаковий початок кількох фрагментів), епіфора (однаковий кінець кількох фрагментів), синтаксичний паралелізм (однакова будова двох чи кількох речень), градація (кілька однотипних за семантикою або синтаксичною роллю слів, словосполучень чи частин складного речення, які ніби підсилюють одне одного і сприяють більшій емоційності вислову). Наприклад: Великий і незламний народ твій, народ-трудівник, народ-воїн, народ лицар. Не підкорився він мерцям (О. Довженко).
197.1. Попрацюйте в парах. Прочитайте. Визначте, за допомогою яких тропів і стилістичних фігур досягнуто виразності, образності, переконливості та яскравості в наведених фрагментах публічних виступів.
I. Тепер захисники полководця Верреса можуть заявити: “Хай Веррес злодій, хай святотатець, хай перший негідник і злочинець, але він добрий і вдалий полководець і його треба зберегти на важкий час для республіки” (Цицерон). 2. У місті народжується розкіш, з розкоші неминуче виростає жадібність, з жадібності проривається зухвалість, потім виникають всі злочини і лиходійства (Цицерон). 3. Ми ніколи їх не забудемо. Запам’ятаємо їх такими, якими бачили сьогодні вранці під час підготовки до старту, коли ми помахали їм на прощання, їм, хто кинув виклик міцним узам Землі й торкнувся обличчя Бога (Із промови Р. Рейгана після вибуху космічного шатла “Челленджер”). 4. …Ми не задоволені, і не будемо задоволені, поки правосуддя стікає у прірву, як вода, а справедливість не стане могутньою течією (Мартін Лютер Кінг).
5. І реве худоба вночі, і віщує недолю. Біжать миші степами незчисленні на схід і віщують недолю (О. Довженко).
II. Зробіть письмовий синтаксичний розбір другого речення.
198. Прочитайте речення. Знайдіть порушення мовних норм, визначте їхній характер. Відредаговані речення запишіть.
1. У своїх виступах виступаючі переважно відзначили успіхи в роботі, але ж треба вказувати й на недоліки. 2. Він з успішністю впорається з поставленими перед ним завданням. 3. Це дуже здібний і перспективний на майбутнє шахіст. 4. У більшості гуртків маються кваліфіковані керівники. 5. Наприкінці виступаючий подякував присутніх за увагу.
6. Як відомо, що велике значення має жива мова народу.
199. Мікрофон. Як ви розумієте такий вислів Р. Декарта: “Правильно визначайте слова – і ви звільните світ від половини непорозумінь”?
200.1. Прочитайте текст, визначте його проблематику. Що, на вашу думку с найголовнішим у коханні? Об які підводні камені найчастіше розбиваються по чуття?
МУЖНІСТЬ КОХАННЯ
Якось, виступаючи перед молодіжною аудиторією, відома українська поетеса Тамара Коломієць одержала записку. У ній запитувалося: що € найголовнішим у коханні. Ніжність? Вірність? Довготривалість?
– Мужність, – відповіла поетеса.
І в наш час любов нерідко вимагає мужності. Молода людина одержує серйозну травму під час спортивних змагань, в автокатастрофі, лежить прикута до ліжка. Чи вистачить у її друга, обраного на все життя, сили волі, витримки, характеру, щоб не впасти у відчай, не піддатися душевній слабкості, а залишитися поруч у тяжких випробуваннях? На жаль, не завжди. Нерідко буває, що тільки-но обставини змінюють омріяний напередодні весілля ідеал подружнього життя, де все уявлялося радісним і щасливим, – і подальше спільне життя здається вже неможливим.
Інколи трапляється, що молодятам доводиться виявляти справжню мужність, відстоюючи своє право на любов, на створення власного сімейного вогнища.
Ось один з листів до журналу: “Ми познайомилися із Сашком, коли він щойно повернувся з армії. Я закінчувала будівельне училище. Він прийшов і сказав: “Ти – доля. Ходімо зі мною”. Ми розуміли одне одного з півслова. Та його батьки вважали, що ми не пара, і, щоб урятувати сина від помилки, відмовляли його “При перших же труднощах, – пророкували вони, – ви розбіжитеся”. Сашко залишив інститут, влаштувався на роботу, де йому надали житло. На порозі була зима. Треба було купити йому пальто, черевики. Я теж доношувала шкільні сукні, перешивала все сама. Важко було, звичайно, та ми не скаржилися, були щасливі від того, що разом, викроювали гроші на театр, концерти. Потім у нас народився син. Коли на дворічний ювілей нашого весілля зібралися всі рідні, Сашкова мати зізналася, що недооцінювала наших почуттів. А мені хочеться сказати велике спасибі Сашковим батькам, передусім за труднощі, які загартували нашу любов”.
М. Богданов Бєльський. У човні
Беручи шлюб, ми беремо на себе і певні моральні зобов’язання турбуватись одне про одного, поважати одне одного, зігрівати дім теплом свого серця, своєї душі. Егоїзм, самолюбство, нехтування інтересами близької людини – ось ті підводні камені, об які найчастіше розбиваються почуття (За Т. Журбицькою).
II. Проаналізуйте текст з погляду культури мовлення та форм мовленнєвого впливу.
III. Чи згодні ви з твердженням, висловленим у виділеному реченні? Які аргументи добирає авторка для доведення своєї думки?
201. Мікрофон. Чи згодні ви з тим, що кохання – це змагання між чоловіком і жінкою за те, щоб дати одне одному якомога більше щастя? Що, на вашу думку, означає піклуватись одне про одного?
202. Прочитайте висловлювання. Коротко прокоментуйте кожне з них На основі одного з висловлювань підготуйте експромтом невеликий виступ на 2-3 хвилини. Ретельно продумайте початок та завершення виступу.
1. Висока душа при найменшій нагоді прагне до добродійності; душа низька не інакше, як плазом, іде до своєї мети (Конфуцій). 2. Основні турботи мають бути присвячені душі, потім менш важливі турботи – тілу, що підкоряється душі; гроші повинні займати третє й останнє місце (Платон). 3. Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців (О. Довженко). 4. По-справжньому освічений той, хто вміє читати між рядками (О. Сухомлин). 5. У цьому світі люди прагнуть любові й схвалення більше, ніж хліба (Мати Тереза). 6. Гідним є лише життя, прожите заради інших людей (А. Ейнштейн). 7. Де немає мрії, люди помирають (Соломон).
203. Попрацюйте а парах. Уявіть, що вам потрібно виступити з промовою на шкільному телебаченні. Оберіть одну із запропонованих нижче тем. Один із вас має підготувати й виголосити вступну частину промови, інший – завершення. Намагайтеся, щоб ваш вступ був оригінальним, зацікавив потенційних слухачів, налаштував на позитивний лад, зосередив їхню увагу й підготував до сприйняття основної частини. У завершенні потрібно підсумувати сказане, намітити питання подальших зустрічей, посилити враження від виступу. Зверніть увагу, що вступ і завершення мають бути взаємопов’язаними.
1. Сім чудес України. 2. Мови живуть і вмирають. 3. Умій себе загартувати. 4. Храми Чернігівщини. 5. Море і міфи. 6. Графіті – сучасний настінний живопис.
Висновки
1. Для успішного виступу в аудиторії важливо підготувати добрий вступ та добре завершення і зробити так, щоб вони були пов’язані одне з одним.
2. Під час виступу потрібно використовувати якомога більше конкретних прикладів; наводити в разі потреби висловлювання авторитетних осіб; задавати питання, щоб підкреслити перехід від однієї думки до іншої.
Related posts:
- Крок 9: відвідуйте виголошення промови – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 9: відвідуйте виголошення промови Якщо це можливо, спічрайтер має бути присутнім на виголошенні промови. Якщо такої можливості немає, той, хто пише, має вивчити відео – чи аудіозапис промови. Багато можна дізнатися після прослуховування наданої промови: це буде корисно для наступного випадку. Також важливо почути реакцію людей безпосередньо після […]...
- Запам’ятовування промови УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Запам’ятовування промови Запам’ятовування вже складеної промови – це важливий етап підготовки до виступу. Адже від того, як добре оратор володіє матеріалом, залежить його впевненість, можливість використовувати весь обсяг потрібної інформації, здатність орієнтуватися у складних ситуаціях, відповідати на запитання слухачів. Промову краще не читати з аркуша, а виголошувати з пам’яті, […]...
- Підготовка промови РИТОРИКА § 15. Підготовка промови Про “тали підготовки промови, особливості добору й систематизації матеріалу, а також про корекцію виступу. 185. Прочитайте висловлювання. Коротко прокоментуйте кожне з них. Доберіть з довідникової літератури висловлювання на подібну тематику. Запишіть їх. 1. Промова мусить розцвітати й розгортатися на основі повного знання предмета; коли ж за нею не стоїть зміст, […]...
- Послідовність підготовки промови УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Послідовність підготовки промови Правила класичної риторики передбачають певну послідовність дій, за якою потрібно готуватися до публічного виступу. За цим принципом правила поділяються на п’ять розділів: Інвенція – добір матеріалу для промови, Диспозиція – розташування матеріалу, Елокуція – словесне оформлення тексту, Меморія – запам’ятовування, та Акціогіпокризис – виголошення, інсценізація промови. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 18 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мета: ознайомити учнів з промовою як жанром публічного виступу, її видами й етапами підготовки, вчити розуміти залежність мовленнєвої поведінки людини від Сприйняття картини світу за допомогою мовних одиниць, удосконалювати вміння й навички […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 19 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мста: удосконалювати вміння й навички здійснювати систематичну підготовку до висловлювань та підготовку до конкретного виступу; правильно обирати тему, визначати цільову настанову, добирати мовний матеріал, розташовувати його в певній послідовності; проголошувати промову, слідкувати […]...
- ОРАТОРСЬКІ ЗДІБНОСТІ Культурологічний словник ОРАТОРСЬКІ ЗДІБНОСТІ – комплекс певних рис особистості, що визначають її схильність до ораторського мистецтва, тобто до побудови та виголошення промови (особливого різновиду монологу) перед тією чи іншою аудиторією. О. з. визначаються світоглядним та загальнокультурним рівнем промовця у поєднанні з певними психофізичними характеристиками його особи (так, О. з. вимагають бездоганного мовного апарату, доброї артикуляції). […]...
- Публічний виступ – Усне ділове мовлення ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 6. Усне ділове мовлення Публічний виступ Г. З. Апресян у своїй книзі “Ораторське мистецтво” розрізняє такі види публічного виступу: – громадсько-політичне ораторське мистецтво (наприклад, лекції на громадсько-політичні теми, політичні промови, огляди, виступи на мітингах, агітаційні промови); – академічне ораторське мистецтво (наукова доповідь); – судове ораторське мистецтво; – промови з нагоди громадських […]...
- Крок 2: інтерв’ю зі спонсором – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 2: інтерв’ю зі спонсором Поговоріть з людьми, котрі спонсорують подію, на якій буде виступати той, хто говорить. Уточніть кожну деталь. В який час дня чи вечора буде виголошуватися промова? Чи будуть інші промови, якщо так, то на яку тему і хто їх буде виголошувати? Чи буде інша діяльність […]...
- Виступ на зборах, семінарах УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Виступ на зборах, семінарах Семінар – один з основних видів групових навчально-теоретичних або практичних занять студентів вищих начальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл, членів наукових гуртків, слухачів курсів. На семінарських заняттях звичайно обговорюються доповіді студентів або учнів з певних питань. При цьому загальна проблема поділяється на ряд часткових. […]...
- Крок 4: дослідження і план – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 4: дослідження і план Після того, як тему було затверджено, ви починаєте досліджувати і уявляти структуру та формат промови. Гарне писання базується на ретельному дослідженні й уважному плануванні, і написання промов не є винятком. Дослідження. Визначте всі довідкові засоби і можливі ресурси, доступні вам з питання теми майбутньої […]...
- ПАФОС Культурологічний словник ПАФОС – 1) Натхнення, ентузіазм, зумовлені боротьбою за високу мету. 2) Пристрасний, піднесений тон промови....
- Крок 6: зробіть зміст особистісним, простою і легкою – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 6: зробіть зміст особистісним Дуже важливо порадувати виступаючого, для якого ви пишете, проте його думка не має бути єдиною, що слід брати до уваги. Тому, хто пише, слід думати про аудиторію. Чи захоче хтось реально слухати цю промову? Чи заторкне вона кого-небудь? Якщо ви зможете зробити особистісним зміст […]...
- Крок 5: робіть промову розмовною, простою і легкою – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 5: робіть промову розмовною, простою і легкою Промови мають базуватися на розмовних структурах. Чим менш формальним і академічним буде писання, тим кращою вийде промова. Є багато фраз та ідіом, які виглядають відхиленням на письмі, проте прекрасні, коли вимовляються вголос. Розмовні вирази, що є ознакою неформальної бесіди, мають використовуватися […]...
- АПСИДА Культурологічний словник АПСИДА (від грец. дуга, склепіння) – східна частина храму, де міститься вівтар. Має форму напівкруглого, прямокутного чи багатокутного виступу будівлі, перекритого півкуполом....
- Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-розповідь на основі власного досвіду ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 28 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-розповідь на основі власного досвіду Мета: навчити школярів складати твори-розповіді на основі власного досвіду, з’ясувати особливості тексту-розповіді, розвивати усне мовлення учнів; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗПОВІДЬ НА ОСНОВІ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 13. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗПОВІДЬ НА ОСНОВІ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ПРИГАДАЙМО. Які особливості розповіді? Твір-розповідь – це повідомлення про якісь події в житті людини, класу, школи, сім’ї тощо. 516 І. Прочитайте розповідь. Виділіть її складові (початок, розгортання та завершення дії). Доберіть заголовок. Чи сподобалося вам це висловлювання? Якось в одного […]...
- Етапи створення презентацій РОБОТА З ПРЕЗЕНТАЦІЯМИ § 22. Етапи створення презентацій Данилку, ти вже навчився створювати невеликі презентації. А сьогодні я хочу розказати про етапи створення якісної презентації. – Спочатку потрібно визначити мету презентації. Наприклад, презентації бувають для самостійного перегляду користувачами на комп’ютері або для супроводження виступу. Якщо презентація призначена для самостійного перегляду, то її мета – донести […]...
- Доповідь. Виступ із доповіддю Урок № 26 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Доповідь. Виступ із доповіддю Мета уроку: ознайомити учнів із доповіддю як жанром усного монологічного мовлення, особливостями підготовки її тексту та специфікою публічного виступу; формувати інтелектуально-мовленнєві вміння, необхідні для активної мовленнєвої діяльності. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ І. Повідомлення мети і завдань уроку. ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. V Робота […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ) СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 16 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ) Мета: вчити самостійно готуватися і виступати на семінарах різних видів; розвивати мовленнєво-комунікативні, загальнопізнавальні й організаційно-контрольні вміння, навички мислення високого рівня, творчі здібності; виховувати самостійність, вольові риси характеру. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і […]...
- Види публічних виступів УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Види публічних виступів До основних видів публічних виступів належать судове, академічне, політичне, церковне та суспільно-побутове красномовство. Академічне красномовство – це ораторські виступи науковців та викладачів, які доповідають про результати наукових досліджень, популяризують досягнення науки, проводять лекції з навчальною метою. Основними жанрами академічного красномовства є наукова доповідь, наукове повідомлення, наукова […]...
- Крок 8: перевірте промову й проведіть репетицію – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 8: перевірте промову й проведіть репетицію Як тільки ви написали перший варіант промови, прочитайте її вголос. Відмічайте місця, де вашому язику важко чи ви втрачаєте дихання, і відповідно перепишіть. Потім прочитайте її комусь іще і попросіть зупинити вас, коли значення стає неясним і виникає нерозуміння. Перед тим, як […]...
- Крок 3: оберіть тему – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 3: оберіть тему Коли ви повертаєтеся після першої зустрічі зі своїм виступаючим без рішення, якою ж буде тема (що трапляється часто), саме вам доведеться запропонувати кілька можливих тем. І тоді спічрайтер перестає бути інтерпретатором і перекладачем, а стає творцем ідей. Де одержати ідеї для промови? Більшість керівників не […]...
- ЗВУК МОВЛЕННЯ І ФОНЕМА Фонетика української літературної мови як учення про її звукову систему § 15. ЗВУК МОВЛЕННЯ І ФОНЕМА Мовозначні студії 166. І. Прочитайте текст. Визначте стиль і тип мовлення. Випишіть визначення нових для вас понять. “У живому мовленні, – писав академік Лев Щерба, – звуків вимовляється значно більше, ніж ми звичайно думаємо, звідси кількість різноманітних звуків, які […]...
- Доповідь на тему, пов’язану з виучуваними предметами Уроки № 56, 57 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Доповідь на тему, пов’язану з виучуваними предметами Мета: закріпивши знання учнів про особливості підготовки доповіді, ознайомити їх зі специфікою публічного виступу; формувати інтелектуально-мовленнєві вміння, необхідні для активної мовленнєвої діяльності. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань. V Бесіда. 1) Як часто вам доводиться слухати доповідь? Виступати з […]...
- ПРОВОДИМО ПРЕЗЕНТАЦІЮ Розділ 6 КОМП’ЮТЕРНІ ПРЕЗЕНТАЦІЇ 32. ПРОВОДИМО ПРЕЗЕНТАЦІЮ Ти, звичайно, пам’ятаєш, що презентація – це представлення чогось нового: нової теми на уроці, результатів нового дослідження, нової книги письменника, нового кінофільму, нового виробу тощо. І комп’ютерна презентація, яка в наш час є неодмінною складовою частиною більшості презентацій, – це тільки один із засобів успішного проведення презентації. Як […]...
- ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 12. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ Пригадайте – Які основні вимоги до мовлення? – Що таке публічний виступ? 329. Мікрофон. Поясніть, як ви розумієте висловлювання відомого філософа Сократа: “Мистецтво красномовства – це вміння захопити душі словами”. 330.1. Прочитайте виразно вголос виступ науковця Інституту технічної теплофізики на науково-практичній конференції “Енергозбереження”. Визначте […]...
- Етапи спілкування з аудиторією – ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 12 ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ Етапи спілкування з аудиторією Публічний виступ перед аудиторією треба розглядати в єдності всіх його аспектів, як цілісний комплекс, що складається з кількох взаємопов’язаних етапів: – докомунікативний – формування методологічних принципів діяльності лектора, визначення позицій, добір і оцінювання матеріалу, що стане основою лекції; […]...
- Завоювання Політологічний словник Завоювання (conquest) – 1) процес і результат воєнних дій (завершення війни шляхом розгрому армії ворожої держави); 2) образна характеристика досягнутого, завойованого, придбаного, яке дісталося нелегко (наприклад 3. влади). М. Головатий...
- Риторичні вимоги до мовця РИТОРИКА § 14. Риторичні вимоги до мовця Про та. над чом мусить працювати мовець, щоб стати гарним оратором, а також про імідж оратора та професійний імідж Пригадайте – Які якості мають бути розвиненими в гарного промовця? – Що таке імідж? Від чого він залежить? 175.1. Прочитайте текст. Поміркуйте, чи кожна людина може стати гарним оратором. […]...
- Збори як форма прийняття колективного рішення – КОЛЕКТИВНЕ ОБГОВОРЕННЯ ДІЛОВИХ ПРОБЛЕМ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 11 КОЛЕКТИВНЕ ОБГОВОРЕННЯ ДІЛОВИХ ПРОБЛЕМ Збори як форма прийняття колективного рішення Досить поширеною формою колективного обговорення ділових проблем є збори, що проводяться з метою спільного осмислення певного питання, яке хвилює громадськість. На обговорення збираються люди, яких об’єднує якийсь інтерес (збори акціонерів, партійні збори, збори громадян для висунення кандидата в депутати та […]...
- Аналіз письмового твору Урок № 47 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Аналіз письмового твору Мета: підвести підсумки учнівських творів, відзначити позитивне у їх виконанні, проаналізувати зроблені учнями типові помилки та недоліки творчих робіт; спрямувати учнів на індивідуальне опрацювання допущених помилок, належним чином їх проінструктувавши; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати навички колективної та самостійної роботи. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ І. Повідомлення […]...
- КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 11 КЛАСІ. РІВЕНЬ СТАНДАРТУ КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 11 КЛАСІ. РІВЕНЬ СТАНДАРТУ № зп Дата Зміст уроку Примітки ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ 3 СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ 1 Вступ. Українська мова у світі. Українська діаспора 2 Розвиток мовленнєвих умінь. Культура мовлення і комунікація. Поняття комунікації як діяльності учасників спілкування з мстою інформаційного обміну та взаємовпливу. Дотримання […]...
- Карлайль Томас Політологічний словник Карлайль Томас (1795 – 1881) – англійський історик і соціальний критик. Син каменяра, закінчив Единбурзький університет. Автор низки праць з історії та соціальної критики, зокрема: “Герої та культ героїв” (1840); “Минуле і сьогодення” (1843); “Листи і промови Олівера Кромвеля” (1845), “Сучасні памфлети” (1850), “Історія Фрідріха Великого” (1858-1865). Політичні позиції і судження К. стосуються […]...
- Типи висловлювання: розповідь, опис, роздум ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 64 Типи висловлювання: розповідь, опис, роздум 583 1. Прочитайте текст. Хліб і золото Коли ще в Галичі жив король Данило, він мав такого майстра, що робив йому гроші. Той майстер у золоті купався, але волі не мав. Король Данило замикав золотаря й випускав власноручно, коли потрібно було майстрові кудись вийти. Про […]...
- Риторика як наука і мистецтво РИТОРИКА § 13. Риторика як наука мистецтво Про поняття риторики, загальну характеристику її розділів, історію риторики, а також про етапи ораторської діяльності Пригадайте – Кого називають оратором? Що таке ораторське мистецтво? – Яких видатних ораторів ви знаєте? 165. Пізнати систему людських цінностей можна на основі безмежного фонду прислів’їв і приказок українського народу. Прочитайте подані нижче […]...
- МАС-МЕДІА Паблик рилейшнз СЛОВНИК ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ МАС-МЕДІА “Відносини з медіа є засобом до завершення, однак не завершенням самим по собі. Прагнення до висвітлення мас-медіа заради них самих і поза контекстом нашої мети та повідомлень може бути більше руйнівним, ніж корисним, незважаючи на зовнішнє враження вдалої діяльності” (Green, 1994: 42)....
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ЗАЗДАЛЕГІДЬ НЕ ПІДГОТОВЛЕНИЙ) СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 12 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ЗАЗДАЛЕГІДЬ НЕ ПІДГОТОВЛЕНИЙ) Мета: поглибити знання учнів про особливості проведення зборів, семінарських занять, публічного виступу, вчити планувати і виголошувати непідготовлені промови; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення, творчі й організаторські здібності; виховувати самостійність, активну життєву позицію. […]...
- Узагальнювальний урок за темою “Про мене, мою сім’ю та друзів” Мета: повторити вивчений лексико-граматичний матеріал; удосконалювати навички усного та писемного мовлення. Обладнання: підручник, матеріали для завдань. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання Т. Good morning, boys and girls! Ps. Good morning, good morning! Good morning to you! Good morning, our teacher, We are glad to see you! T. Thank you. I am glad to see […]...
- Свої Урок 22. Свої – чужі. Звук [у] та буква в на його позначення Вимовляй правильно. Перехожий, сусід, лікар, хрещений, племінник, батько, сестра, учитель, водій. Правильно вимов слово навшпиньки. Ходить тиша в теплих капцях, Задрімала в кріслі бабця. А годинник цокотить: – Бабця спить, бабця спить. Я навшпиньки вийду з хати, Щоби їй не заважати. – […]...