СУРІПИЦЯ ОЗИМА – ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

ОЛІЙНІ Й ЕФІРООЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

6.1. ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

6.1.6. СУРІПИЦЯ ОЗИМА

Суріпиця озима найпоширеніша на Поліссі, зокрема в Житомирській області. Невеликі площі займає вона у західних областях.

У суріпиці, як і в ріпаку, головний корінь веретеноподібний, але дещо коротший і з великою кількістю бічних корінців. Стебло пряме, розгалужене, листки світло-зеленого кольору, трохи вкриті волосками. Стручки не стиснені (як у ріпаку), дрібніші та коротші. Насіння дрібне, світліше, червонувате, містить на 5-8% менше олії, ніж насіння ріпаку. Маса

1000 насінин 2-3 г.

Суріпиця достигає на один-два тижні швидше, ніж ріпак озимий, хоча строк сівби її також пізніший, на два тижні, ніж ріпаку.

В Україні вирощують місцеві сорти суріпиці, зокрема у Житомирській області поширений сорт Черняхівська місцева, яка за врожайністю часто не поступається перед озимим ріпаком, особливо на менш родючих грунтах. Уміст олії в насінні становить 42,5-49,5%. За належної агротехніки збирають 18-26 ц/га насіння.

Олія суріпиці за своїми якостями подібна до ріпакової. Рафінована олія має продовольче значення. Олію суріпиці, як і ріпакову, застосовують у різних галузях промисловості.

Макуху її згодовують тваринам. Суріпиця, як і ріпак, є медоносною рослиною.

Суріпиця більше холодостійка, ніж ріпак, і менше реагує на підвищення вологості грунту. Її можна вирощувати на менш родючих грунтах з неглибоким орним шаром. На супіщаних грунтах часто збирають вищі врожаї суріпиці, ніж озимого ріпаку. Грунт під озиму суріпицю обробляють і удобрюють так само, як і під ріпак. Її можна вирощувати після всіх зернових.

У західних областях суріпицю сіють наприкінці серпня (до 5 вересня). Сіють її так само, як і озимий ріпак. За широкорядного способу сівби з міжряддям 45 см висівають 8 кг/га насіння. Глибина загортання насіння і догляд за посівами такі самі, як і для озимого ріпаку. Суріпицю на зелений корм висівають з нормою висіву 10 кг/га рядковим способом. За дослідними даними Ю. А. Утеуш, посіви суріпиці озимої сорту Ізумрудна при висіванні в серпні дають 300-400 ц/га зеленого корму в ранні весняні строки, а на зрошуваних землях з 2-3 укосів – 400-800 ц/га.

Суріпиця озима стійкіша проти шкідників, особливо проти хрестоцвітих блішок.

Збирають і зберігають насіння суріпиці так само, як і озимого ріпаку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СУРІПИЦЯ ОЗИМА – ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ