Суспільні комахи
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 4. ЧЛЕНИСТОНОГІ
§ 26. Суспільні комахи
Бджіл і мурашок завжди ставили за взірець, бо їхня працьовитість, дружні стосунки та дивовижні архітектурні витвори викликали подив і повагу. Стародавні філософи вважали, що люди повинні брати приклад з цих комах в організації суспільства. А ви згодні з цим?
Що таке суспільні комахи?
Деякі комахи живуть поодинці, інші – збираються зграями, подібно до сарани, є й такі, що не просто живуть спільно, а утворюють колонії. Чим же колонія відрізняється від
Бджоли
Медоносна бджола родом із тропіків, де може жити серед природи протягом усього року, будуючи унікальні, найбільш економічні споруди з шестигранних стільників. Бджолина сім’я (колонія) складається з матки, близько сотні трутнів і декількох тисяч робочих бджіл. Їх називають кастами.
Навесні матка (цариця) відкладає до трьох тисяч яєць на день. З кожного відкладеного яйця через дві доби з’являється личинка. Робочі бджоли протягом тижня годують личинку, даючи їй їжу щохвилини.
Чим годують личинок? Три дні всіх личинок годують маточковим молочком, яке виробляють їхні особливі залози (у ньому міститься багато білків). Личинок, з яких повинні вилупитися майбутні матки, продовжують годувати маточковим молочком. А личинок, з яких з’являться звичайні робочі бджоли, – сумішшю меду та пилку. На шостий день личинка утворює кокон, через 12 днів з нього виходить молода бджола.
Ш Бджоли на стільнику заповнюють медом усі вільні комірки
У колонії лісових мурах кожна комаха знає свою роль
Бджолиний рій знаходить підходяще місце і будує нове гніздо
Розвиток бджоли:
1 – матка відкладає яйце у комірку стільника
2 – личинка, яка вилупилася з яйця (росте і харчується)
3 – лялечка (не росте і не харчується)
4 – доросла молода бджола, яка виповзає з комірки
Протягом короткого життя роль бджоли змінюється кілька разів. Спочатку попа годує личинок, потім чистить стільники, потім дозрівають залози, що виробляють віск, і комаха будує нові стільники. У тритижневому, “зрілому” віці бджола починає займатися збиранням їжі, а в “похилому” віці шести тижнів помирає від старості.
Як утворюється нова сім’я? Яйця личинок, майбутніх цариць, матка відкладає в особливі комірки. Тепер її менше годують. Вона втрачає вагу, а потім вилітає з гнізда. З нею вилітає половина бджолиної сім’ї, яка утворює гроно рій. Бджоли знаходять підходяще місце, весь рій прямує туди й будує нове гніздо.
Коли стара матка залишає вулик, з особливих комірок з’являються нові матки. Перша ж матка, яка вийшла з комірки, вбиває тих, які ще не вийшли. Якщо дві матки з’являються одночасно, то вони б’ються, доки одна не буде вбита. Молода матка вилітає з гнізда і спаровується з кількома трутнями (самцями), які після цього гинуть. Решті трутнів не вдається спаруватися, і восени їх виганяють із гнізда. Матка відкладне яйця, і колонія росте.
Для бджіл характерна інстинктивна поведінка, але, разом з цим, вони здатні “навчатися”. Бджоли спілкуються між собою мовою “танцю”, а також, виділяючи спеціальні хімічні речовини. Ці комахи приносять величезну користь: запилюють рослини, виробляють мед, віск, прополіс (лікарську речовину), пергу. Бджолина отрута має лікувальні властивості.
Мурахи
Мурашина сім’я може включати до мільйона особин. Як і бджолина, вона складається з матки, самців і недорозвинених самок. На відміну від бджіл, “вибір професії” у мурашок не пов’язаний з віком. Окремі особини все своє життя є мисливцями, солдатами, прибиральниками, чистильниками або фуражирами.
Мурахи – листорізи переносять до мурашника шматочки відгризених листків
Є й більш дивовижні “професії”. Наприклад, є збирачі солодких виділень попелиць. Вони подразнюють попелицю вусиками, попелиця виділяє солодкий сік. Збирачі набирають його в зоб і несуть до мурашника.
Є мурахи-“цистерни”. їхнє черевце, наповнене цукристою рідиною, розтягується до розмірів виноградини. Така мураха висить, тримаючись щелепами, а інші мурахи живляться цією рідиною.
Як розмножуються мурахи? У гнізді, що досягло зрілості, з’являються крилаті особини. У певний час, як за сигналом, вони злітають і спаровуються в повітрі. Самка повертається на землю, обломлює свої крила і, якщо знайде місце для нового гнізда, відкладає яйця і засновує нову колонію. Іноді мурахи утворюють нові сім’ї поділом старих, як бджоли.
Мурахи приносять величезну користь. Один мурашник рудих лісових мурах знищує за добу до 30 тис. комах, серед яких безліч шкідників. Мурахи – гарні грунтоутворювачі. Проте в садах мурахи можуть поширювати попелицю, а хатні мурахи можуть призводити до псування харчових продуктів.
Цікава поведінка мурах підкоряється гормональній регуляції та складним інстинктам. Мурахи спілкуються між собою, виділяючи певні речовини і за допомогою різних поз – своєрідна “мова жестів”.
Фрагменти життя мурашника: робочі мурахи-няньки (1) годують личинок (2) та піклуються про лялечок (3)
Запам’ятайте найважливіше
До суспільних комах належать перетинчастокрилі: бджоли, мурахи, оси, джмелі. Вони живуть колоніями, де у кожної касти (групи комах) свої функції та свої особливості будови. Терміти – єдині суспільні комахи, які не є перетинчастокрилими.