ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 1. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПО 1 ВИДУ 4 + 1 + 1; 9
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 50. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 1. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПО 1 ВИДУ 4 + 1 + 1; 9 – 1 – 1
Мета: на основі практичних вправ і знань про послідовність чисел у натуральному ряді розкрити прийоми додавання і віднімання 1; звернути увагу учнів на те, що при додаванні 1 одержимо наступне число, а при відніманні 1 – попереднє; розкрити принцип складання таблиць додавання і віднімання 1; удосконалювати обчислювальні навички; виховувати
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Веселі задачі
– Горобець і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки пташок, підкажіть.
Будуть вдячні за обід?
– Як ви рахували?
– Як називаються числа при додаванні?
– Були у нашому дворі
Два горобці, три снігурі.
Хто може скласти лік птахам,
Всім горобцям і снігурам?
– Три ворони посварились,
Бо зернят не поділили.
На їх шум ще три примчало.
Скільки пташок разом стало?
2. Робота з числовим рядом
8; 10; 6; 4; 3; 2; 1; 5; 7; 9.
– Назвіть числа від найменшого
– Назвіть будь-яке число, потім – наступне до нього; попереднє.
– Я задумала число, збільшила його на 1, одержала 6. Яке число я задумала?
– Назвіть попереднє число до числа 4.
– Назвіть “сусідів” числа 5.
– Доповніть 6 до 10.
3. Гра “Допоможи Незнайкові”
3 + 2 = 6
2 + 0 = 2
4 – 1 = 1
5 + 0 = 6
9 – 1 = 7
8 + 1 = 9
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 57)
– Розгляньте таблицю додавання числа 1.
– Що ви помітили? (Перший доданок збільшується на 1, другий залишається без зміни, результат дії – сума – теж збільшується на 1.)
– Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (1)
– Тому таблиця й називається “Додати 1”.
– Порівняйте перший доданок і суму в кожному прикладі. Що можна про них сказати? (Перший доданок – попереднє число, а сума – наступне.)
Висновок. Якщо до числа додати 1, то одержимо наступне число.
– Розгляньте таблицю віднімання числа 1.
– Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 1.
– Яке число одержували? (Попереднє)
– Яке число віднімали в кожному прикладі? (1)
– Тому таблиця й називається “Відняти 1”.
Висновок. Якщо від числа відняти 1, то одержимо попереднє число.
Завдання 1
– Розгляньте числовий промінь. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? потім?
– Прочитайте приклад. Яка відповідь прикладу?
– Скільки всього додали? Скільки всього відняли?
Завдання 2
Учитель уводить алгоритм розв’язування даного прикладу, навчаючи дітей складати пам’ятку:
– Що треба зробити? (Треба розв’язати приклад 2 + 1 + 1)
– Що зробити спочатку? (До 2 додати 1)
– Що зробимо потім? (Потім додамо ще 1)
– Обчисліть. (До 2 додати 1, одержимо число, наступне до 2 – це 3; до 3 додати 1, одержимо наступне число 4.)
– Прочитайте відповідь. (2 + 1 + 1 = 4)
Паралельно вчитель виставляє картки з опорними словами, поступово складається пам’ятка до розв’язання прикладу:
Треба:
Спочатку, потім:
Обчислюю:
Читаю відповідь.
Розв’язування прикладів з опорою на пам’ятку
6 + 1 + 1 =
5 – 1 – 1 =
8 – 1 – 1 =
– Порівняйте приклади у кожному стовпчику. Як додали 2? Як відняли 2?
Завдання 3
– Скільки паперових літачків зробив Ігор? Скільки паперових літачків зробив Вадим? Скільки літачків зробили хлопчики разом?
Завдання 4
– Скільки тістечок було у Лісовичка? Скількома тістечками він пригостив Галявинку? А Поляночку? Скільки тістечок у нього залишилося?
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ (див. Додаток до уроку)
Робота за таблицями додавання і віднімання числа 1
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте відповіді таблиць “Додати 1”, “Відняти 1”.
– З яких частин складається задача?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 50
– Прочитайте тільки відповіді кожного стовпчика. (У першій таблиці відповіді становлять ряд чисел від 2 до 10, а в другій – від 1 до 9.)
– Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика.
– Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.
– Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика.
– Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.
– Знайдіть приклади з відповідями 4; 6; 9.
– Яке число стоїть між 7 і 9?
– Прочитайте приклад з такою відповіддю.