ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 4. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ЧАСТИНАМИ ВИДУ 5 + 2 + 2; 5 – 2
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 60. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 4. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ЧАСТИНАМИ ВИДУ 5 + 2 + 2; 5 – 2 – 2. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 4; вчити додавати і віднімати числа частинами виду 5 + 2 +2; 5-2 -2; вправляти у складанні і розв’язуванні задач; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Веселі задачі
– В клас зайшов Мишко,
А за ним – Петько,
А
А за ним – Ярина,
А за нею – Гнат.
Скільки всіх малят?
– Я знайшов в дуплі у білки
5 горішків лісових.
Ось іще лежить один.
От так білка! Молодець!
Скільки господиня
Горішків запасла на зиму?
2. Усна лічба (робота з числовим віялом)
– Доповніть до 10 числа: 6; 4; 1; 2; 5; 3; 8; 9; 7.
3. Гра “Ланцюжок”
4. Повторення складу числа 4.
– З яких чисел складається число 4?
5. Каліграфічна хвилинка. Письмо цифри 4
6. Робота за індивідуальними картками
7. Математичний диктант
– Перший
– Від 10 відняти 9.
– Два плюс один, плюс 0.
– Від 9 відняти 2 і відняти 1.
– Сім зменшити на три.
– Три збільшити на два.
– 1 плюс 1, мінус 0.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 67)
– Розгляньте таблицю додавання числа 4.
– Що ви помітили? (Перший доданок збільшується на 4, другий залишається без зміни, результат дії – сума – теж збільшується на 4.)
– Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (4)
– Тому таблиця й називається “Додати 4”.
– У цій таблиці кожна наступна відповідь на 1 більша від попередньої.
– Розгляньте таблицю віднімання числа 4.
– Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 4.
– Яке число віднімали в кожному прикладі? (4)
– Тому таблиця й називається “Відняти 4”.
– У цій таблиці перший приклад таблиці віднімання можна скласти з першого прикладу таблиці додавання і т. д.
Завдання 1
– Розгляньте числовий промінь. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? потім? Прочитайте приклад. Яка відповідь прикладу?
– Скільки всього додали? Як додавали? Скільки всього відняли? Як віднімали?
Завдання 2
– Розгляньте таблиці. Що треба зробити з числами першої таблиці? Яку дію виконати? Що треба зробити з числами другої таблиці? Яку дію виконати?
Завдання 3
– Якої довжини була стрічка у Маринки? Скільки сантиметрів вона відрізала на прикрасу для ялинки? Якої довжини стрічка залишилась у Маринки? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 4
– Скільки грудочок цукру було у Тараса? Скільки грудочок цукру він давав песику Тяпі? Скільки грудочок цукру залишилось у Тараса? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
– Складіть задачі за коротким записом. Розв’яжіть їх.
– Яка умова першої задачі? Яке запитання? Скажіть розв’язання і відповідь.
– Яка умова другої задачі? Яке запитання? Скажіть розв’язання і відповідь.
– Чим схожі задачі? Чим відрізняються?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. Додаток до уроку)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте тільки відповіді таблиць додавання і віднімання числа 4.
– Що сподобалося на уроці? У чому ви зазнали труднощів?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 60
1. Робота за таблицями додавання і віднімання числа 4
– Прочитайте відповіді кожної таблиці.
– Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.
– Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.
2. Розв’язування прикладів з коментуванням
9 – 4 + 1 =
6 + 3 – 4 =
8 – 4 + 2 =
7 + 1 – 4 =
10 – 4 + 1 =
5 + 4 – 2 =
3. Встав пропущені числа. Самостійна робота