ТАБЛИЦЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА ПЛАНОМ
ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ. ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ
ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ
Урок 25. ТАБЛИЦЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА ПЛАНОМ
Мета: узагальнити знання таблиць додавання і віднімання чисел; формувати вміння розв’язувати задачі за планом; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 36, завдання 202;202)
Завдання 201
– Прочитайте розв’язання задачі.
Завдання
– Прочитайте приклади з однаковими відповідями; з відповіддю на 1 меншою від попередніх; з відповіддю, що складається з 1 дес. 3 од.
2. Гра “Невідоме число”
– Яка закономірність запису чисел у перших двох схемах?
– Знайдіть невідомі числа в інших схемах.
3. Гра “Утвори істинні висловлювання”
– Якщо від суми відняти один із доданків, то…;
– якщо від зменшуваного відняти різницю, то…;
– якщо до від’ємника додати різницю, то…
4. Знаходження значень виразів зі змінною
– 17 – а, якщо а = 8; 7; 10;
– с + 12, якщо с
5. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
987; 876; 765; …; …; …; …
6. Математичний диктант
– Знайдіть різницю чисел 27 і 15.
– Знайдіть суму чисел 32 і 45.
– Зменшуване 29, від’ємник 17, знайдіть різницю.
– Число 32 збільшіть на 7.
– Перший доданок 13, другий доданок 25, знайдіть суму.
– Число 36 зменшіть на 6.
– У кошику було 48 яблук, з нього взяли 20 яблук. Скільки яблук залишилося?
– У відрі було 48 помідорів, у нього поклали ще 20 помідорів. Скільки стало помідорів?
– В одній коробці 48 кг цукерок, а в іншій – 21 кг. Скільки всього кілограмів цукерок у двох коробках?
– У Марійки 40 іграшок, а в Сашка – на 5 іграшок більше. Скільки іграшок у Сашка?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми узагальнимо ваші знання про таблиці додавання і віднімання чисел.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 37-38)
Завдання 203. Усне виконання завдання Учні розв’язують цікаві рамки.
Завдання 204
Учні складають задачу за таблицею і розв’язують її усно.
Завдання 205. Коментоване розв’язування завдання
Учні розкладають числа 13; 15; 16; 18 на два доданки за зразком так, щоб одним з доданків було число 9. По черзі пояснюють завдання, працюючи в зошитах.
Завдання 206. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз Один учень записує умову.
– Що треба взнати спочатку? Якою дією? Чому? Запишемо першу дію.
– Що дізнаємося тепер? Яку дію треба виконати? Чому? Запишемо другу дію.
Завдання 207. Усне виконання завдання
Учні ознайомлюються з таблицею додавання і віднімання чисел. Пояснюють, як знаходити суми й різниці. Знаходять за таблицею суму 7 + 9 і різницю 15 – 6.
Завдання 208*
Один учень працює біля дошки. Розглядаються різні випадки.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Перевір!”
2. Робота над задачами
– Гнат поклав у коробку 9 олівців і їх стало 16. Скільки олівців було у коробці?
– У паркінгу було 13 автомобілів. 5 автомобілів виїхало, а 7 – заїхало. Скільки автомобілів стало у паркінгу?
3. Знаходження значень виразів
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв’язування логічної задачі
Стрічку розрізали в шести місцях. Скільки частин одержали? (7)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 37-38, завдання 209; 210.