ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 102. ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із таблицею множення числа 7; формувати вміння розв’язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення, творчі здібності”, виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 120, завдання 797; 798)
Завдання 797
– У скільки разів мати старша за доньку? На скільки років донька молодша
Завдання 798
– Прочитайте вирази та їх значення.
2. Гра “віконечка”
3. Усне розв’язування задач
1) Дівчинка купила 15 зошитів у клітинку і 5 зошитів у лінійку. У скільки разів більше зошитів у клітинку купила дівчинка?
2) У дитячий садок привезли 40 кг яблук, що на 8 кг менше, ніж груш. Скільки привезли груш?
3) На 30 грн купили 6 однакових книг. Яка ціна однієї такої книги?
4) За 6 однакових альбомів заплатили 24 грн. Яка ціна одного такого альбому?
4. Хвилинка каліграфії (за вибором учителя)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 121-122)
Завдання 799. Усне виконання завдання
Учні пояснюють, як перевірити, що 7 • 8 = 56.
Завдання 800. Колективне опрацювання матеріалу
Учні пояснюють, як склали таблицю множення числа 7.
– Здавна число 7 уважали священним і щасливим числом. Згадайте, в назвах яких казок згадано число 7. (“Білосніжка і сім гномів”, “Вовк і семеро козенят”, “Казка про мертву царівну і сім багатирів”…)
– Поясніть значення прислів’їв.
– Сім разів відміряй, один – відріж.
– Семеро одного не чекають.
Завдання 801. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 7
Завдання 802. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 803
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі учні складають план розв’язання задачі:
1) Скільки літрів пального витрачає один трактор за 1 год?
2) Скільки літрів пального витрачають 3 таких трактори за 1 год?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання
У зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 804
Учні “ланцюжком” з кожної рівності складають ще одну за зразком. Пояснюють, що дістануть, коли від зменшуваного віднімемо різницю.
Завдання 805*. Практичне розв’язування завдання
Від паперового п’ятикутника по прямій “відрізають” трикутник. Виконується креслення на дошці.
– Які фігури могли утворитися? (Трикутник і шестикутник; трикутник і чотирикутник)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Порівняння виразів
2. Робота над задачами
1) Олесь купив 7 зошитів, по 3 грн кожний, і ручку за 4 грн. Яка вартість покупки?
2) Тім розклав кульки у 7 коробок, по 3 кульки у кожну. Після цього у нього залишилося ще 2 кульки. Скільки кульок було у Тіма?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
У коробці лежить 15 кульок: чорних, білих і червоних. Червоних кульок у 7 разів більше, ніж білих. Скільки в коробці чорних кульок?
Розв’язання. Білих кульок не може бути більше однієї, оскільки якби їх було хоч би 2, то червоних кульок було б не менше 14, а кульок усього 15.
Отже, біла кулька одна, а червоних – у сім разів більше, тобто сім. Чорних кульок 15 – (1 + 7) = 7.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 122, завдання 806; 807.