ТАЄМНИЦІ КОМПОЗИЦІЇ
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 3. КОМПОЗИЦІЙНІ ПРИЙОМИ У ГРАФІЦІ ТА ЖИВОПИСІ (9 годин)
Урок № 19. ТАЄМНИЦІ КОМПОЗИЦІЇ
Мета:
– ознайомити учнів із поняттями про врівноважену та неврівноважену композиції, досягненням композиційної рівноваги шляхом розташування на площині великих та малих елементів;
– розвивати просторове мислення, естетичні почуття, смак, вміння створювати врівноважені та неврівноважені композиції, активізувати ініціативу учнів;
– виховувати охайність під час роботи.
Оснащення
–
– Зоровий ряд: репродукції картин (П. Сезанн “Натюрморт з вазою та яблуками”, К. Петров-Водкін “Черемшина у стакані”, Фр. де Сурбаран “Натюрморт з лимонами, апельсинами та трояндою”).
Тип уроку: комбінований урок.
Словник термінів
Композиція – латинське слово, яке в перекладі означає складання, інакше – це побудова художнього твору. Мета композиції будь-якого твору мистецтва – найповніше виразити задум художника.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні у нас досить серйозний урок: ми познайомимося з новим поняттям – композиція та спробуємо відкрити її таємниці, які допоможуть нам не тільки правильно створювати свої роботи, але й стануть у пригоді, коли ми робитимемо фотознімки, а може, навіть аматорські фільми.
3. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Композиція – латинське слово, яке в перекладі означає складання, інакше – це побудова художнього твору. Мета композиції будь-якого твору мистецтва – найповніше виразити задум художника (запис до словничків).
У композиції багато таємниць.
Передусім це вміння компонувати (тобто правильно, грамотно розміщувати) малюнок у певному форматі аркуша паперу. Для цього необхідно визначити, як композиційно (це ще одне нове слово, яке вам слід запам’ятати) розміщується об’єкт – горизонтально, вертикально або, навіть, його розміри наближаються до квадрата.
У будь-якій роботі спочатку необхідно визначити на аркуші паперу місце предмета, що зображується. Для цього визначають, яке поле залишиться праворуч, ліворуч, зверху та знизу. Також визначають розмір предмета, що зображується, щодо цього аркуша паперу.
– Розгляньте роботи художників. Чи грамотно вони розташували зображення? Чи правильний формат обрали? (Аналізування наочності.)
Для того щоб робота захоплювала глядача, у художників є ще один секрет, який подарувала їм композиція.
Усі зображення на картині мають бути різними за розмірами.
Якщо художник намалює однакові предмети (наприклад, яблучка чи квіти), то картина не вийде цікавою (аналізування наочності).
Запам’ятайте найголовніші секрети композиції:
¦ грамотне розміщення зображення на аркуші паперу;
¦ співвідношення зображень на малюнку за розмірами.
Фізкультхвилинка
4. ІНСТРУКТАЖ
¦ Чи полюбляєте ви цукерки?
¦ Які цукерки вам подобаються найбільше?
¦ Чи помічали ви, що всі цукерки різні за розміром та формою?
¦ Якого кольору обгортки на ваших улюблених цукерках?
Учитель. Я вас так довго розпитував (-ла) про ваші улюблені ласощі тому, що сьогодні ми створюватимемо роботу “Мої улюблені цукерки”. Допоможуть нам в цьому ножиці, клей та кольоровий папір.
Свої роботи ви виконуватимете в техніці аплікації.
Для того щоб ваші роботи вийшли гарними і правильними, великі й маленькі цукерки, вирізані вами з кольорового паперу, спочатку розмістіть на аркуші паперу.
Оберіть правильне місце для кожної цукерочки, придивіться – чи подобається вам їх розташування, а лише потім приклеюйте їх.
А ще ми обов’язково згадаємо техніку безпеки під час користуванням ножицями та клеєм.
¦ Де мають лежати ножиці під час вашої роботи?
¦ Як ми можемо передавати ножиці один одному?
¦ Яким чином ми вирізаємо зображення з паперу?
¦ Як користуватися клеєм?
5. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Виконання композиції “Мої улюблені цукерки” в техніці аплікаціі
6. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Яку роботу ви сьогодні виконували?
¦ Які секрети художників вам стали у пригоді?
¦ Чи гарнішими стали ваші роботи після того, як чарівниця Композиція розкрила вам секрети справжніх художників?
7. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести кольоровий та білий папір, ножиці, клей.
3. Проголошення уроку завершеним.