Теорія “раціональних очікувань” – Теорії “економіки пропозиції” та “раціональних очікувань”

Історія економічних вчень

НЕОЛІБЕРАЛІЗМ

12.4. Теорії “економіки пропозиції” та “раціональних очікувань”

12.4.2. Теорія “раціональних очікувань”

У 70-ті роки професор Чиказького університету Роберт Лукас разом із колегами піддав сумніву багато кейнсіанських і монетаристських ідей. Вони обстоювали думку про те, що люди можуть раціонально передбачити майбутнє і реагувати відповідно до власних інтересів. Це означає, що люди формують свої очікування, зокрема і щодо інфляції, на підставі слушних уявлень про функціонування

економіки.

Засновники теорії “раціональних очікувань” вважають, що лише ринок, а не держава, може оперативно реагувати на раціональні очікування людей. Якщо ринкова економіка і система цін мають риси досконалої конкуренції, то ринки адаптуються швидко і ніяка політика стабілізації не зможе результативно впливати на виробництво та зайнятість. Усі заходи держави негайно нейтралізуються поведінкою індивіда на ринку, тому державне втручання в економіку є неефективним. Але за теорією “раціональних очікувань” неефективність політики зумовлена не політичними помилками або нездатністю урядовців

приймати своєчасні рішення, а реакцією людей на очікувані наслідки цієї політики. Висновок полягає в тому, що найкраще дати ринковій економіці свободу, але вже на основі нових аналітичних методів.

Теорія “раціональних очікувань” привернула до себе увагу багатьох економістів, по-перше, тим, що вона намагається встановити зв’язок між макро – і мікроекономічними теоріями, а по-друге, прагне з’ясувати, чому інфляція і безробіття можуть існувати водночас, і через суб’єктивні дії людей вирішити цю проблему.

Нині більшість економістів не погоджуються з основними положеннями теорії “раціональних очікувань”. Перш за все висловлюються сумніви щодо того, що люди добре поінформовані й обізнані в ситуаціях. Далі критикують тезу, що ринковий механізм діє негайно й досконало, бо насправді ринки не є суто конкурентними, отже, вони не можуть оперативно пристосовуватись до мінливих умов функціонування економіки.

Як бачимо, світова економічна наука розробила кілька теоретичних концепцій виходу національної економіки з кризи і досягнення макроекономічної стабільності. Реалізація їх на практиці – це справа і мистецтво політиків та їх економічних радників.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Теорія “раціональних очікувань” – Теорії “економіки пропозиції” та “раціональних очікувань”