ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 9. ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
Дієслова теперішнього часу означають дію або стан, які збігаються з моментом мовлення про них: знаю, можемо, хочеш, працюють.
Дієслова теперішнього часу змінюються за особами та числами.
130. Прочитайте. Визначте дієслова, з’ясуйте час, особу, число, кожного.
Шевченкове слово звучить У віках, воно живе й сьогодні. Ви читаєте його поезії, замислюєтеся над ними, декламуєте їх. Тарас Григорович і нині разом з тими українцями, що бережуть і захищають рідну мову, культуру, шанують нашу
За І. Михайлиним
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОСОБА | ОДНИНА | МНОЖИНА |
І | Пишу, бачу | Пишемо, бачимо |
II | Пишеш, бачиш | Пишете, бачите |
III | Пише, бачить | Пишуть, бачать |
– Як ви розумієте вислови час не стоїть на місці, знамення часу, герой нашого часу?
– Кого ви вважаєте героєм нашого часу? У відповіді вживайте дієслова теперішнього часу.
131. Прочитайте. Визначте дієслова, з’ясуйте час, особу та число кожного.
Кодекс
Понад усе козак цінує особисту честь і гідність. З дитинства козак не сприймає зверхності над собою. Він не дозволяє собі брудну лайку та протиправні дії, відповідає на образу у правовій формі. Козак гідно поводиться, веде здоровий спосіб життя.
Своє життя козак присвячує духовному розвитку, самовдосконаленню, він поважає науки, мистецтво, ремесла, захищає історико-культурну спадщину України. Козак поважає старовину, працює в ім’я відродження України.
З календаря
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПАХ!
Завдання для груп. Прочитайте текст, ставлячи дієслова у формі:
1) III особи множини теперішнього часу;
2) І особи однини теперішнього часу (від імені козака: я, козак,…);
3) І особи множини теперішнього часу (від імені гурту козаків: ми, козаки,…);
4) II особи однини теперішнього часу (звертаючись до козака: ти, козаче,…);
5) II особи множини теперішнього часу (ніби звертаючись до козаків: ви, козаки,…).
132. Перепишіть, визначте й запишіть час, особу й число дієслів. Виділіть особові закінчення дієслів.
1. Мова об’єднує, згуртовує людей у націю, засвідчує духовне буття народу. Без мови ми є не народом, а отарою без пастуха. Без народних пісень, прислів’їв, приказок ми прирікаємо себе на виродження. Народні твори несуть у собі невичерпний оптимізм (За Олесем Гончаром). 2. Мово рідна! Ти завжди вабиш, чаруєш, кличеш на теплі й могутні хвилі свої (С. Плачинда).
– Підкресліть у словах вивчені орфограми.
– Виділені слова вимовте відповідно до правил української орфоепії.
133. Визначте особу й число дієслів. Перепишіть їх, а потім передайте звукописом. Вимовте відповідно до правил української орфоепії. Укажіть голосні звуки, які вимовляємо нечітко.
Можеш, любиш, читаєш, живемо, сидимо, стоїмо, борються, змагаєшся. Поясніть, від чого залежить написання особових закінчень дієслів.
Дієслова поділяють на дві дієвідміни.
Визначають дієвідміну за закінченнями третьої особи множини теперішнього часу.
Дієслова, які мають у цій формі закінчення – уть або – ють, належать до першої (І) дієвідміни: можуть, знають.
Дієслова із закінченнями – ать або – ять належать до другої (II) дієвідміни: лежать, стоять.
Дієслова першої дієвідміни в усіх особових закінченнях мають літеру е або є: їдеш, малюєш.
Дієслова другої дієвідміни в особових закінченнях мають літери и або ї: лежиш, стоїш.
ОРФОГРАМА:
Літери е (є), и (і)
В особових закінченнях дієсслів
134. Поставте дієслова у формі другої особи однини теперішнього часу. Запишіть утворені форми. Підкресліть орфограму “літери е (є), и (ї) в особових закінченнях дієслів”.
Говорити, тягнути, знати, мітити, мріяти, крутити, читати, печалити, співати.
135. До поданих дієслів доберіть антонімічні пари. Позначте в словах орфограму “літери є (є), и (ї) в особових закінченнях дієслів”.
Згадуєш, хвалиш, твориш, береш, знаходиш, блищиш, ненавидиш, радієш, пам’ятаєш.
– Обгрунтуйте написання є, и в особових закінченнях.
136. Перепишіть, уставляючи пропущені літери.
1. Ж..ття і мрія в згоді не бувають і вічно бор..ться, хоч миру прагнуть (Леся Українка). 2. Ж..ттєва нива кол..ться ст..рнею (О. Довгоп’ят). 3. Ми весь час сто..мо на грані невідомих шляхів майбутніх (О. Теліга). 4. Зорі з неба сипл..ться, мов горох (Г. Коваль). 5. Тут росяні дощі цілують душу і шлях шовково стел..ться (Т. Севернюк).
– Підкресліть орфограму “літери е (є), и (ї) в особових закінченнях дієслів”.
137. Поставте дієслова у формі першої особи однини теперішнього часу й запишіть. Назвіть звуки, що чергуються.
Берегти, пекти, могти, текти, котити, трусити, виходити, їздити, мастити.
– Літери, що позначають звуки, які чергуються, підкресліть.
У дієсловах першої дієвідміни відбувається чергування приголосних звуків: мо[г]ти – мо[ж]у, те[к]ти – те[ч]у, ди[х]ати – ди[ш]у, ка[з]ати – ка[ж]у, те[с]ати – те[ш]у, сви[ст]ати – сви[шч]у (свищу), поло[ск]ати – поло[шч]у (полощу).
УВАГА! Якщо чергування приголосних є в першій особі однини, то воно відбувається і в інших формах: мо[ж]еш, те[ч]еш, ди[ш]еш, ка[ж]уть, те[ш)уть, сви[шч]ємо, поло[шч]емо.
У дієсловах другої особи однини відбувається таке чергування приголосних у першій особі однини: ле[т]іти – ле[ч]у, моро[з]ити – моро[ж]у, си[д]іти – си[дж]у.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У дієслові другої дієвідміни бігти [г] чергується з [ж] у всіх формах; бі[ж]у, бі[ж]иш, бі[ж]ать.
138. Перепишіть прислів’я, на місці крапок уставте пропущені літери. Підкресліть літери, що позначають звуки, які чергуються.
I. 1. Не той друг, хто медом ма..е, а той, хто правду ка..е. 2. Говорить таке, що ні лізе, ні те..е. 3. Слова мо..уть лунати, як дзвоники, а серце бути кривобоке, як сідло. 4. Сам на ладан ди..е, а на іншого яму копа. 5. Рання пташка дзьобик прочи..ає, а пізня очки протирає.
II. 1. Не сокира те..є, а чоловік. 2. Кожна корова своє телятко ли..е. 3. Кіт мурли..е, бо дітей кли..е. 4. Лис втра..ає зуби, але не апетит. 5. Швидко тільки млинці пе..уть. 6. Щастя ле..ить, а горе бі..ить. 7. Остерігайся не того пса, що бре..е, а того, що лащиться.
– Визначте час, особу й число дієслів.
139. Перепишіть речення. Від поданих у дужках дієслів у неозначеній формі утворіть особові дієслова.
1. Старий годинник тишу (колихати) (Б. Костиря). 2. Чужа гітара (різати) вухо (К. Туз). 3. А серце голубом (воркотіти) (Г. Соколенко). 4. Я (сидіти) на кленовім порозі, а птахи все летять і летять (Є. Гуцало). 5. Радію я, коли (знаходити) слово із пахощами й кольором (А. Малишко). 6. Слухає Немирів, як тенор пісню вивів: “По садочку (ходити), кониченька (водити)” (А. Подолинний).
140. Перепишіть. Після кожного з дієслів запишіть у дужках його час, особу та число.
Двадцять перше століття називають бурхливим часом. Нещадиме колесо історії крутиться з особливою жорстокістю. Найважче живеться простим людям, які творять матеріальні та духовні цінності. Проте вони не втрачають честі й сумління, відчуття справедливості.
Найдорожче для кожного – любов до рідних, до своєї землі. Якщо ти любиш батьків, плекаєш любов до міста чи села, де живеш, це дає тобі силу. Загальнолюдські цінності об’єднують і сім’ї, і нації, і держави.
За В. Шелестюк
– Поясніть написання особових закінчень дієслів.
– Підкресліть у словах усі вивчені орфограми.
– Що ви відносите до загальнолюдських цінностей? Чи допомагають вони жити вам і вашій родині?
Складіть висловлювання “Що я ціную в житті найбільше” (усно). Уживайте дієслова теперішнього часу.
Related posts:
- Букви е, и в особових закінченнях дієслів І і II дієвідмін – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Букви Е, и в особових закінченнях дієслів І і II дієвідмін У дієсловах І дієвідміни в закінченнях 2-ї і 3-ї особи однини та 1-ї і 2-ї особи множини в теперішньому та майбутньому часах пишеться Е або Є: (ви)полеш, (ви)поле, (ви)полемо, (ви)полете; (з)будуєш, (з)будує, (з)будуємо, (з)будуєте. У дієсловах II дієвідміни в закінченнях 2-ї […]...
- Теперішній час. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами й числами ДІЄСЛОВО Теперішній час. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами й числами 336. Прочитайте вірш Анатолія Камінчука. На кручах сивого Дніпра Стоїть столиця наша – Київ. Квітує свічками каштан, На храмах грає позолота. Ось Володимир, ось Богдан, Он сяють Золоті ворота. Летить у небі голуб-птах, Над ним хмарки, немов пір’їни, Й тріпоче синьо-жовтий стяг, Як вільне […]...
- Теперішній час – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Теперішній час Теперішній час означає, що дія відбувається в момент мовлення. Лечу, лечу, а вітер Віє, передо мною сніг Біліє (Т. Шевченко). Люди, як квіти, Розкриваються не відразу і кожний по-своєму (Ю. Збанацький). Ми працю ЛюбимО, що в творчість перейшла… (М. Рильський). Форми теперішнього часу утворюються тільки від дієслів недоконаного виду шляхом […]...
- ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 57. ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Про дві дієвідміни дієслів, особливості дієвідмінювання та про написання е(є), и (ї) в особових закінченнях ПРИГАДАЙМО. Що таке закінчення? Дієвідміни Дієслова теперішнього та майбутнього часу (крім складеної форми) за характером закінчень поділяють на дві дієвідміни (рос. спряжение) – першу й другу. І дієвідміна […]...
- Поділ дієслів на дієвідміни – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Поділ дієслів на дієвідміни За характером особових закінчень теперішнього часу (або майбутнього для дієслів доконаного виду) дієслова поділяються на дві дієвідміни: першу й другу. Лише чотири дієслова становлять окрему групу. До І дієвідміни належать дієслова з особовими закінченнями: – у (-ю), – еш (-єш), – є (-є), – […]...
- Bildung des Präsens (Утворення дієслів теперішнього часу) – Präsens. Теперішній час – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Präsens. Теперішній час Präsens дієслів вживається: 1. Якщо дія відбувається в даний момент. Der Junge wiederholt die Regel. (Хлопчик повторює правило.) 2. Якщо дія постійно повторюється. Jeden Tag geht er in die Schule. (Кожного дня він ходить до школи.) 3. Для вираження майбутнього часу при наявності уточнень (bald, in einigen […]...
- ДІЄСЛОВО. ПРАВОПИС ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §6. ДІЄСЛОВО. ПРАВОПИС – ться, шся В КІНЦІ ДІЄСЛІВ. ГОЛОСНІ В ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄСЛІВ 50. Прочитайте. Визначте дієслова, поставте до кожного питання. Дозволь дати тобі деякі поради щодо спілкування. Частіше посміхайся. Посмішка нічого не коштує, але багато дає. Частіше вимовляй ім’я свого співрозмовника. Для нього воно звучить, як найсолодша музика. Не […]...
- Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи Урок 96 Тема. Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи Мета: познайомити учнів з системою закінчень дієслів 3-ї особи однини і множини, вчити розпізнавати дієслова 3-ї особи, правильно писати й вживати їх у мовленні, підготувати дітей до знайомства з орфограмою “Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів”; розвивати культуру письмового спілкування; виховувати почуття патріотизму, інтерес до історії країни. […]...
- Дієвідміни – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Дієвідміни За характером голосного в особовому закінченні дієслова теперішнього часу поділяються на першу і другу дієвідміни. До першої дієвідміни належать дієслова, які в особових закінченнях мають – е – (-є-) , крім 1-ї особи однини та 3-ї особи множини (закінчення – уть (-ють)): ведеш, веде, ведемо, ведете, ведуть; малює, малюєш, малює, […]...
- Дієвідміни дієслів – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Дієвідміни дієслів І дієвідміна Належать дієслова: – з односкладовою основою: лити, мити, бити, пити; – з суфіксами – ува-, – ну-, – і-, – а-, що не випадають в особових формах: зимувати, крикнути, білити, грати; – з основою на приголосний: нести, мати, берегти; – з основою на – оро-, – […]...
- ЧАСИ ДІЄСЛОВА. ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС Мета: – навчальна: поглибити знання семикласників про часи дієслова; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати час дієслів; – розвивальна: розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів у текстах; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити семикласників з життям наших пращурів. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: уживання дієслів-синонімів, антонімів у переносному значенні; […]...
- ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН § 12. ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Вправа 112 І дієвідміна II дієвідміна Сплю, місить, вдарять, ушпарять, дивиться, етою, зіскочив Освітлює, зливаю, колядує, зволікаєш, дарують, глитає, кидає, остерігається, колишуть, умієш КЛЮЧ. Підшиті слова лисом, а думки вовком підбиті. Вправа 114 Крутите, пишете, притулимо, вантажиш, тягнеш, колишемо, переборете, іржемо, перепрошуємо, кричите, полетимо, женемо, посіємо, регочете, майструєш, […]...
- Правопис особових закінчень дієслів Урок 94 Тема. Правопис особових закінчень дієслів Мета: закріплювати вміння визначати дієвідміну дієслів, вчити розпізнавати дієслова 1-ї особи, правильно писати і вживати у мовленні; розвивати мислення дітей, вміння виділяти головне; виховувати відповідальне ставлення до праці. Обладнання: Конституція України. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Відновлення алгоритму – Як визначити дієвідміну дієслова? 1) Поставити… 2) […]...
- Написання закінчень у дієсловах другої особи Урок 95 Тема. Написання закінчень у дієсловах другої особи Мета: познайомити дітей з системою закінчень дієслів різних дієвідмін в однині та множині 2-ї особи, вчити розпізнавати дієслова 2-ї особи, правильно писати і вживати їх у мовленні; розвивати уважність, зібраність і спостережливість; виховувати самостійність у навчанні. Обладнання: картки індивідуального опитування. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання […]...
- Дієслова майбутнього часу Урок 92 Тема. Дієслова майбутнього часу Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Творення дієприкметників – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Творення дієприкметників Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються від основи теперішнього часу (форма третьої особи множини без закінчення) за допомогою суфіксів: для дієслів І дієвідміни – уч-(-юч-), для дієслів II дієвідміни Ач-(-яч-): Ріж/уть +уч(ий) -> ріжучий, Пала/ють + юч(ий) -> палаючий, Леж/ать + ач(ий) -> лежачий, Го/ять + яч(ий) […]...
- БУКВИ Е, И В ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄСЛІВ І ТА ІІ ДІЄВІДМІН Мета: – навчальна: поглибити знання семикласників щодо правопису особових закінчень дієслів І і ІІ дієвідмін; сприяти зміцненню навичок визначення дієвідміни дієслів, правильно писати й пояснювати орфограми в особових закінченнях дієслів; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова І і ІІ дієвідмін у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати бережливе ставлення до флори […]...
- ПОДІЛ ДІЄСЛІВ НА ДІЄВІДМІНИ ДІЄСЛОВО 4. ПОДІЛ ДІЄСЛІВ НА ДІЄВІДМІНИ За суфіксами основ і типами дієвідмінювання всі тематичні дієслова поділяються на дві дієвідміни. До І дієвідміни належать дієслова, які мають у складі особової флексії теперішнього (або простого майбутнього) часу, окрім форм 1-ї особи однини і 3-ї особи множини, фонему /e/: працю-еш, бува-єш, пуска-єш, сиві-єш, смі-єш-ся, бер-еіи, хоч-еш, стукн-еш, плив-еш. […]...
- Не з дієприслівниками – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Не з дієприслівниками Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без Не не вживається або входить до складу префікса Недо-: не Укриваючись, Не розбивши, Не дослухавши до кінця, Але НеВгаваючи, НеЗдужаючи, НеХтуючи, НеНавидячи, НеПокоячись, НеДооцінюючи, НеДописавши. Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду Вид Від якої […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- Побудова речень із дієсловами теперішнього й майбутнього часу ДІЄСЛОВО Побудова речень із дієсловами теперішнього й майбутнього часу 349. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. На узліссі горять, палають, аж світяться своїм якимось казковим світлом незліченні квіти іван-чаю, найцікавішої тайгової рослини. (Рости) іван-чай великими купинами, (займати) цілі галявини. Особливо любить обгорілі місця. Скільки то бджоли з нього меду (наносити)! Та цікавить він ще й своєю […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- Present Simple Теперішній простий час – The Verb. Дієслово Англійська мова The Verb. Дієслово Present Simple Теперішній простий час У часовій формі Present Simple дієслово вживається без закінчень. Виняток становить третя особа однини, у якій до основи дієслова додається закінчення – s (-es): He/she/it Likes. (Він любить./Вона любить./ Воно любить.) Дієслово To have у третій особі однини має форму Has: I/you/we/they Have A doll. […]...
- Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Урок 98 Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправи 133 2. Відновлення таблиці Дієслова теперішнього […]...
- ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 42 ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ Що треба знати про написання закінчень дієслів 1 – ої особи теперішнього і майбутнього часу? 299. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю. Особа, число Питання Теперішній Майбутній Теперішній Майбутній 1-ша Що роблю? Веду, Вестиму, Раджу, Радитиму, Особа Сію Сіятиму Стою Стоятиму Однини […]...
- Дієслова І і II дієвідмін – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Дієслова І і II дієвідмін 1. До Другої дієвідміни Належать дієслова: А) на – ити, – іти; – їти (після голосних); – атИ (після Ж, ч, ш, щ), у яких суфікси – И-, – і-, – ї-, – а – зникають у 1-й особі однини теперішнього часу: Носити (ношу), летіти (лечу), доїти […]...
- Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами ДІЄСЛОВО & 44. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами Хай буде книга, як насущний хліб Григорій Корнієнко 348. 1. Прочитай і відгадай загадку. Які слова допомогли тобі здогадатися, про що в ній ідеться? Люди їх з дитинства знають, Дружать з ними так давно! На папері засівають, Як добірнеє зерно. Віктор Терен 2. Знайди […]...
- ДІЄСЛОВО Повторення вивченого в початкових класах § 5. ДІЄСЛОВО ПРИГАДАЙМО. 1. Яку частину мови називають дієсловом? 2. Як змінюються дієслова? 3. Які є часові форми дієслова? 39 І. Прочитайте текст. Визначте його тему. Чому свято Димитрія шанують у народі? ОСІННІЙ ДИМИТРІЙ Зі свят осіннього циклу для мене особливо пам’ятний день Святого великомученика Димитрія. Це свято припадає […]...
- Закінчення дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часів Тема. Закінчення дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часів. (Вправи 368-373.) Мета. Провести дослідження особових закінчень дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часу і скласти таблицю особових закінчень цих дієслів. Розвивати навички дослідницької діяльності, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати вміння співпрацювати, знаходити спільні рішення. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- Закінчення дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу Тема. Закінчення дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 374-379). Мета. Провести дослідження особових закінчень дієслів 3-ї особи теперішнього і майбутнього часу і скласти таблицю особових закінчень цих дієслів. Розвивати увагу до особливостей мовного матеріалу, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати повагу до творчості Великого Кобзаря. Обладнання: портрет Тараса Шевченка, фото музеїв Великому Кобзареві у […]...
- Дієслова першої і другої дієвідмін МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §49. Дієслова першої і другої дієвідмін Зміна дієслів за особами й числами називається дієвідмінюванням (рос. спряжением). До першої дієвідміни належать дієслова, що в третій особі множини мають закінчення – ить (-ють): До другої дієвідміни належать дієслова, що в третій особі множини мають закінчення – ать ( ять): 457. Поставте подані дієслова […]...
- Узагальнено-особові речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Узагальнено-особові речення Узагальнено-особовим реченням називається таке односкладне речення, головний член якого позначає дію, властиву будь-якій (узагальненій) особі. Головний член узагальнено-особових речень виражається дієсловом у формі: А) наказового способу (однина і множина) або 2-ї особи однини теперішнього чи майбутнього часу (у висловах із народної мудрості). Не діли шкуру невбитого ведмедя (Народна […]...
- Перша і друга дієвідміни дієслів Урок 93 Тема. Перша і друга дієвідміни дієслів Мета: познайомити дітей з дієвідмінами дієслів, показати граматичний зміст поняття дієвідміна, формувати в учнів вміння розрізняти дієслова І і ІІ дієвідмін; розвивати дієслова І і ІІ дієвідмін; розвивати вміння співвідносити, зіставляти; виховувати дбайливе ставлення до живої природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання. Вправа 114 II. Актуалізація […]...
- Теперішній і майбутній часи дієслова МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §48. Теперішній і майбутній часи дієслова Дієслова теперішнього часу означають дію, що відбувається в момент розповіді про неї: Я тягнусь догори і сам собі не вірю: знову над нашою хатою пролітають лебеді (М. Стельмах). Дієслова теперішнього часу належать до недоконаного виду. Вони змінюються за особами й числами: Особа Число Однина Множина […]...
- Besonderheiten der konjugation der verben (Особливості відмінювання дієслів) – Präsens. Теперішній час – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Präsens. Теперішній час Besonderheiten der konjugation der verben (Особливості відмінювання дієслів) 1. Основа дієслова закінчується на – d, – t або кілька приголосних (-dm, – chn, – gn, – ffn). er ihr Badest badet badet Arbeitest arbeitet arbeitet Rechnest rechnet rechnet Widmest widmet widmet Du öffnest er öffnet ihr öffnet […]...
- Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи дієслова теперішнього часу (3-ї особи множини) за допомогою суфіксів: – від І дієвідміни Учи (-ючи), – від II дієвідміни – – ачи (-ячи): Нес/уть + учи -> несучи, Малю/ють + ючи -> малюючи, Нос/ять + ячи […]...
- Чергування [о]-[а] ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Чергування [о]-[а] 313. Прочитайте пари дієслів. Які голосні звуки чергуються в коренях кожної пари? Допомогти – допомагати; поклонитися – кланятися; захопити – хапати. У коренях деяких дієслів чергуються голосні звуки [о]- [а]. Літеру а в корені дієслова пишуть перед наступним наголошеним суфіксом – […]...
- Майбутній час – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Майбутній час Майбутній час означає дію, що відбудеться або відбуватиметься після моменту мовлення. На ста возах весна Приїде, мов луки, Вигнуться смички (Б.-І. Антонич). Десятками ватер на схилі узбіч Привітаємо ніч (Б.-І. Антонич). З прибережного пісочку з посвистом Зриватимуться кулички, а в затоці вас Зустрічатиме сіра чапля (Остап Вишня). Будуть сніжнії зорі […]...
- Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами Тема. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 348-352). Мета. Ознайомити учнів зі змінюванням дієслів за особами у теперішньому часі, виробляти вміння розрізняти особу і число дієслів. Розвивати увагу, вміння критично оцінювати свою роботу. Виховувати любов до книги. Обладнання: таблиця “Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами”, стенд із найулюбленішими книгами учнів, […]...
- Спостереження за написанням закінчень дієслів 2-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 302-305) Тема. Спостереження за написанням закінчень дієслів 2-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 302-305). Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова 2-ої особи, правильно їх писати й уживати в мовленні. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа.301). – Назвіть відгадку домашньої вправи. (Пісня.) – Чи є у вас улюблені пісні? Назвіть, […]...