Тепловози – РУХОМИЙ СКЛАД І ЙОГО УТРИМАННЯ
Загальний курс транспорту
РОЗДІЛ 4
ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ УКРАЇНИ
4.8. РУХОМИЙ СКЛАД І ЙОГО УТРИМАННЯ
Тепловози
Тепловоз – автономний локомотив з енергетичною установкою – дизель-генератором. Через передачу (електричну, механічну або гідравлічну) зусилля від двигуна, що працює на дизельному паливі, передаються на колісні пари. Тепловоз має також екіпажну частину (звичайно візкового типу) і допоміжне устаткування (холодильник для охолодження двигуна, компресор для роботи автоматичних гальм та інші пристрої). У передній
Найефективнішою є електрична передача. Принципова схема роботи тепловоза з електричною передачею така. Колінчастий вал дизеля обертає якір тягового генератора; генератор виробляє постійний електричний струм, який надходить у тягові електродвигуни. Обертання їх якорів за допомогою тягових редукторів передається колісним парам, що змушує їх рухатися.
Механічна передача подібна до автомобільної: вона складається із шестеренної коробки швидкостей, реверсивного пристрою і муфти
Принцип роботи гідравлічної передачі полягає у використанні кінетичної енергії рідини, тобто передача енергії здійснюється за рахунок динамічного напору робочої рідини. Основними елементами гідравлічної передачі є відцентрові насоси, з’єднані з валом двигуна, і гідравлічна турбіна, що працює за рахунок енергії струменя рідини, що нагнітається насосом.
Газотурбовоз – локомотив з газотурбінним двигуном. Такий двигун був побудований у Росії в 1890 р. за проектом інженера П. Д. Кузьмінського. У нашій країні газотурбовози були в експлуатації з 1965 р.
Дизельним поїздом називається постійно сформований поїзд з одним або двома моторними вагонами і дизельною силовою установкою. Дизельні поїзди в основному бувають серії ДР1 і ДР2.
Автомотриса (франц. automotrice – саморушна) є саморушним вагоном із двигуном внутрішнього згоряння дизельного або карбюраторного типу, який призначений для пасажирських або поштових перевезень. Передача – механічна, електрична або гідравлічна.
Мотовозом називається локомотив із двигуном внутрішнього згоряння невеликої потужності, призначений для маневрової роботи на залізничних станціях і під’їзних коліях промислових підприємств.