Технополіс

Технополіс (гр. techne – мистецтво і polis – місто) – найвища форма інтеграції продуктивних сил (людини, науки, техніки, інформації), венчурного капіталу, фінансово-кредитних інститутів і держави у процесі виробництва з метою прискореного розвитку відсталих регіонів, поглиблення НТР і створення інформаційного суспільства. Основними структурними елементами Т. є: технопарки, науково-дослідні інститути, великі компанії, інвестиційні банки, венчурні підприємства, консультаційні фірми з проблем управління, комп’ютерні центри, державні органи.

Територіально ці елементи розміщуються у промислових зонах, наукових містечках і житлових квартирах. У вузькому значенні Т. – центри новітньої технології. Найвідомішим Т. є знаменита “Силіконова долина” в Каліфорнії, на території якої знаходяться структури 17 найбільших підприємств електронної промисловості США. Цей Т. виник без прямого державного планування і виробництва. В Японії з метою запозичення досвіду США та реалізації власних ідей розроблено концепцію Т., яка передбачала досягнення під керівництвом держави трьох стратегічних цілей: 1) здійснення досліджень у сфері наукомісткої технології;
2) реалізація японських програм регіонального розвитку; 3) запозичення передового досвіду нововведень “Силіконової долини”. Т. в Японії покликані стати засобом перерозподілу населення, доходів і передових технологій на користь бідних районів, інтенсивного розвитку периферійних регіонів. Компанії, які вкладають кошти в будівництво Т., отримують податкові пільги, субсидії та фінансові стимули. Японським варіантом “Силіконової долини” є Т. в м. Нагаока. Важлива ознака Т. – атмосфера творчості, ініціативи, підприємництва, ризику тощо, яка у поєднанні з методами добору талановитих кадрів, новими формами навчання сприяє розвиткові всіх сутнісних сил людини, її здібностей. Водночас у багатьох Т., зокрема в “Силіконовій долині”, висока вартість житла, значне забруднення повітря й води, відчутне прагнення досягти короткотермінових цілей на шкоду довготерміновим, зростає кількість малокваліфікованих спеціалістів поряд зі збільшенням кількості спеціалістів високої кваліфікації (за скорочення кількості не кваліфікованих) та ін. У світі налічується понад 300 Т., у т. ч. у Франції – приблизно 50, в Німеччині – 30, Японії та США – по 20. У країнах СНД Т. найдоцільніше створювати у вільних економічних зонах.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Технополіс