Тини клімату

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 5. Північна Америка

§42 Тини клімату

Пригадайте

Чим основні кліматичні пояси Землі відрізняються від перехідних? Чи може клімат бути різним у межах одного кліматичного поясу?

У Північній Америці спостерігаються майже всі відомі на Землі типи клімату, закономірна зміна яких із півночі на південь зумовила виділення на материку різних кліматичних поясів (мал. 152). Ви­дозміни клімату, що відбуваються із заходу на схід у межах одного кліматичного поясу, спричинили виділення кліматичних областей.

Для

крайнього північного узбережжя і більшої частини Канадсь­кого Арктичного архіпелагу характерний арктичний тип клімату. Це єдиний тип клімату арктичного поясу материка, де протягом року панують холодні й сухі арктичні повітряні маси. Тому навіть влітку температура повітря, зазвичай не піднімається вище +5 °С. Узимку морози досягають -40 °С, а в Гренландії, що є одним із полюсів холоду Північної півкулі, до -70 °С. Опадів тут випадає мало. Однак перева­жання низьких температур сприяє формуванню тривалого снігового покриву і зледеніння.

Субарктичний пояс розташований південніше від арктичного. (Знайдіть його на карті.)

Тут панує субарктичний тип клімату, для якого характерні значні сезонні коливання температури. Це пов’яза­но з надходженням сюди різних повітряних мас.

Практичне завдання

Користуючись кліматичними картами атласу, визначте, які типи повітряних мас надходять у субарктичний пояс упродовж року і які зміни температур вони спричинюють.

Притаманний помірному поясу помірний тип клімату суттєво ви­дозмінюється у напрямку від Тихого океану до Атлантичного. Через це в межах поясу виділяють чотири кліматичні області: морського, помір­но-континентального, континентального та мусонного типів клімату.

Область морського клімату охоплює узбережжя Тихого океану та західні схили Кордильєр. Температури та кількість опадів тут мало змінюються впродовж року. Тепла зима й нежарке літо супроводжу­ються рясними дощами. За рік випадає 2000-3000 мм опадів.

Область помірно-континентального клімату розташована східні­ше. Хоча зима тут холодна, але літо тепле. Порівняно з областю континентального клімату кількість опадів зростає – у середньому випадає близько 1000 мм за рік.

Для області континентального клімату, що охоплює центральну частину поясу, характерні значні сезонні відмінності. Холодна зима – від -20 °С на півночі до -6 °С на півдні – змінюється по-справжньому теплим, іноді жарким літом – від +18 °С на півночі до +24 °С на півдні. Порівняно з попередньою областю опадів тут випадає менше – 300-600 мм за рік.

Область мусонного клімату, що на крайньому сході поясу, перебу­ває під впливом холодної Лабрадорської течії, тому зима тут значно холодніша, ніж на крайньому заході. На півночі області температури знижуються до -20 °С. Літо нежарке, дощове завдяки літнім мусо­нам. Річна сума опадів із просуванням до Атлантики зростає і стано­вить від 500 до 1000 мм. Характерні густі й тривалі тумани.

Факти сьогодення

Ураган “Катрина”. Наприкінці літа 2005 року над південними штатами США і передусім над містом Новий Орлеан пронісся найруйнівніший за всю історію країни ураган “Катрина”. Швидкість вітру під час його проходження становила 284 км/год. Шалений вітер підняв хвилі заввишки 9 м. Вони прорвали дамбу, що захищала місто, розташоване нижче рівня моря. Близько 80 % території міста зато­пила морська вода, яка рушила вверх по Міссісіпі. Загальні збитки від урагану, через який постраждало чимало населених пунктів, ста­новили десятки мільярдів доларів.

У субтропічному поясі розміщена південна частина материка, де взимку переважають вологі помірні повітряні маси. Тому темпера­тури тут постійно тримаються вище 0 °С, а сніг – рідкісне явище(мал. 153). Улітку сюди надходять тропічні повітряні маси. Зі зміною повітряних мас пов’язаний і режим випадання опадів.

Тини клімату

Тини клімату

Мал. 153. У субтропіках Північної Америки рідко буває холодно

У субтропічному поясі виділяють три кліматичні області: середземно­морського, континентального та вологого субтропічного типів клімату.

Тропічний пояс охоплює невелику частину континенту між Мек­сиканською затокою та Тихим океаном, а також півострів Флорида. Тут протягом року панує жарке тропічне повітря, тому клімат дістав назву “клімат вічного літа”. Однак область тропічного пустельного типу клімату, що охоплює Мексиканське нагір’я та півострів Каліфорнія, дістає незначну кількість опадів протягом року. А об­ласть вологого тропічного типу клімату, яка охоплює узбережжя Мексиканської затоки та острови Центральної Америки, навпаки, цілорічно отримує рясні опади. Це пояснюється панівними вітрами в тропічних широтах.

Субекваторіальний пояс – крайня південна частина континенту, де панує субекваторіальний тип клімату. Високі температури (понад +25 °С) тримаються тут протягом року і майже не зазнають сезонних коливань. А опади випадають переважно влітку, коли надходять во­логі екваторіальні повітряні маси.

ПІДСУМКИ

Північна Америка розташована в усіх кліматичних поясах Північної півкулі, крім екваторіального.

В арктичному, субарктичному і субекваторіальному кліматич­них поясах переважає один тип клімату.

У помірному, субтропічному і тропічному кліматичних поясах розрізняють кілька типів клімату.

Чи збігається в часі сезон дощів у субекваторіальному поясі та на заході субтропічного поясу Північної Америки? Відповідь поясніть.

Визначте і поясніть напрямок, у якому збільшується континентальність клімату: а) у помірному поясі Північної Америки; б) у тропічному поясі Північної Америки.

Завдяки яким особливостям географічного положення і рельєфу в Північній Америці спостерігаються майже всі відомі на Землі типи клімату?

Назвіть і покажіть на карті кліматичні пояси, у яких розташована Пів­нічна Америка.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Тини клімату