Тренувальні вправи з орфографії
Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 116
Тема. Тренувальні вправи з орфографії
Мета:
– навчальна: повторити та узагальнити знання з орфографії, удосконалювати навички виділяти орфограми в словах; удосконалювати правописні навички школярів, формувати ключові компетентності: комунікативну, особистісну, творчу, пізнавальну;
– розвивальна: розвивати спостережливість, увагу, творче і логічне мислення, пізнавальний інтерес до вивчення рідної мови, уміння узагальнювати й систематизувати вивчений матеріал, здібності працювати
– виховна: виховувати любов і пошану до рідного слова, до природи та традицій нашого народу.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфоепія, фонетика, графіка, лексикологія, морфологія, розвиток зв’язного мовлення.
Міжпредметні зв’язки: література.
Обладнання: підручник, схема подорожі, предметні малюнки, кросворд.
Тип уроку: урок-подорож (урок повторення).
Любіть красу своєї мови,
Звучання слів і запах слів:
Це квітка ніжна і чудова,
Кохання батьківських степів.
Т. Масенко
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Слово
Такі поетичні рядки уже вкотре нагадують нам, що, ми, українці, повинні любити свою мову, шанувати її і, звичайно ж, знати. Удосконалювати знання, набувати нових умінь ви можете на уроках української мови. До бажаних результатів у навчанні приведе лише кропітка, напружена праця. Тільки ваше бажання, наполегливість, сила волі дадуть хороші результати.
Сьогодні у нас підсумковий урок з орфографії. Ми його проведемо у формі подорожі країною “Орфографія”, де на вас будуть чекатизустрічі з “героями” вивчених орфограм, з “мешканцями” ваших словників-довідників, будуть “зупинки-відпочинки”.
А чи важливо знати напрямок свого маршруту? Так давайте переглянемо його. Тож вирушаймо в подорож! Наша перша станція – “Ерудит”.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Станція “Ерудит”
Фронтальна робота. Метод “Мікрофон”
– Що таке орфографія?
– Що вивчає орфографія?
– Які орфограми вивчали протягом року? Наведіть приклади.
– Яку допомогу надає орфографічний словник?
Слово вчителя. Молодці, добре впоралися із завданням, і тому вирушаємо на наступну станцію “Вибіркова”.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Станція “Вибіркова”
Самостійна робота
> Про яку орфограму говорять малюнки?
> Спишіть прислів’я, розкриваючи дужки. Доведіть можливість варіантів.
1. Аби руки (і, й) охота, буде зроблена робота. 2. Бджола мала, а (і, й) та працює. 3. (В, у)пертість (і, й) труд (в, у)се перетруть. 4. (В, у)се (в, у) роботі, як віл (у, в) ярмі. 5. (І, й) ночі не має, (у, в)се робить (і, й) робить. 6. Риба (у, в) воді, а людина (в, у) труді. 7. Хто не працює (в, у) будні, тому (і, й) вихідного нема. 8. Щастя (і, й) труд поруч живуть.
Слово вчителя. Подолавши перші перешкоди, ми одразу ж потрапили на наступну станцію, що зветься “Перекладач”.
Станція “Перекладач”
Фронтальна робота
> Перекладіть українською мовою слова і порівняйте їх написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор, вечернему, ерш, сегодня, ледниковый, лен, йод, четырех, серьезный, седьмой.
Рухаємось далі. Наступна станція – “Малюнкова”.
Станція “Хто швидше”
Командна гра
Кожен ряд – окрема команда. Дошка розділена на 3 частини:1-ша колонка – слова зі сполученням ьо; 2-га – зі сполученням йо; 3-тя – слова з апострофом. Діти по черзі вибігають до дошки і записують слова.
Слово вчителя. Ви добре виявили свою спритність, а зараз я хочу побачити ваше редакторське мистецтво на станції “Ти – редактор”.
Станція “Ти – редактор”
Фронтальна робота
> Прослухайте текст. Дайте відповіді на питання. Виправте помилки, допущені автором, та запишіть текст у зошити.
Своєрідним жиночимобирегом в Украіні завжди був віночок. І нині, як і в давнену з ранйогодетинства кожна дівченкавчится виплітати з різного зілля віночьки. Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчіни, він був “знахарем душі”, бо в нйому є чаклунська сила, щьо і боль знімає, і волосся биреже.
До віночька впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалнівластивосьті. Всйого у українському вінку дванадцять квіток, і кожна з них є своєрідним лікарьом і обирегом (М. Крущук).
1. Жіночим оберегом віночок був:
А в Украіні;
Б в Росії;
В в Білорусії.
2. Дівчинка вчиться виплітати:
А з трав;
Б із зілля;
В з квітів.
3. Віночок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був:
А знахарем голови;
Б знахарем тіла;
В знахарем душі.
4. Всього в українському вінку:
А двадцять квіток;
Б дванадцять квіток;
В десять квіток.
Станція “Відпочинок”
Фізкультхвилинка
Станція “Діалогічна”
Робота в парах
> Розіграйте діалог “Для чого в мові є апостроф?”
Станція “Скарбничка мудрих думок”
Індивідуальна робота
> Допишіть прислів’я. Підкресліть у них орфограми, обгрунтуйте правилами. Поясніть їхнє значення.
Варіант 1
1. Дівочі… (сльози) – то весняний дощ. 2. Не кажи – не вмію, а кажи… (навчусь).
Варіант 2
1. Добре ім’я краще… (багатства). 2. Кінь на чотирьох ногах і то… (спотикається).
Станція “Шифрувальник”
Фронтальна робота (усно)
> У яких групах приголосних відбувається спрощення?
Тиждень – тижня (ЖДН) – (ЖН); проїзд – проїзний (ЗДН) -(ЗН); честь – чесний (СТН) – (СН); щастя – щасливий (СТЛ) – (СЛ); ремесло – ремісник (СЛН) – (СН); сонце (ЛНЦ) – (НЦ); скло (СТКЛ) – (СКЛ); сердечний – серце (РДЦ) – (РЦ); горно – гончар (РНЧ) – (НЧ); місто – міський (СТСК) – (СК); брязкати – брязнути (ЗКН) – (ЗН); плюскати – плюснути (СКН) – (СН).
Станція “Розподільна”
Самостійна робота. Розподільний диктант
> Розподіліть слова у дві колонки: 1) слова, у яких відбувається чергування голосних; 2) чергування приголосних. З однією парою складіть речення. Назвіть частини мови, якими виражені члени речення. Поставте до них запитання.
Пекти – випікати; крига – крижина; котити – катати; берег – узбережжя; нести – носити; клонити – кланятись; свекруха – свекрушин; мести – замітати; вечоріє – вечір; брести – бродити; гонити – ганяти; деру – задирати; воля – вільний; жінка – жінчин; нога – нозі; рух – у русі.
Станція “Чи розумієш ти?”
Робота в групах
> Як ви гадаєте, що ми робитимемо на цій станції?
> Поясніть написання префіксів. Запишіть фразеологізми і розтлумачте їхній зміст.
1-ша група
Пр. .кусити язика.
Впадати в ро..пач.
Сидіти, ..клавши руки.
..виватися в’юном.
2-га група
Наші дороги розходяться.
Серце не прихиляється.
Серц..тискається.
П..р..ливати з пустого в порожнє.
3-тя група
Ніде голову пр..хилити.
Ро..пустити язика.
Бучу.. колотити.
Сльозами горя не..долати.
Станція “Відгадай кросворд”
1. Велика тварина з гілчастими рогами й коротким хвостом. (Олень) 2. Художній образ, утілений актором на сцені, у кінофільмі. (Роль) 3. Фотознімок. (Фотографія) 4. Те, чим обгортають що-небудь. (Обгортка) 5. Захищене від вітру, хвиль, течій місце біля морського берега, зручне для стоянки суден. (Гавань) 6. Сумка зі шкіри або іншого матеріалу, яку носять школярі за допомогою заплічних ременів на спині. (Ранець) 7. Клейові фарби, що легко розчиняються у воді. (Акварель) 8. Синонім до слова знаходиться. (Міститься) 9. Майстерня для виготовлення чого-небудь. (Ательє)
Станція “Поетична”
> Прослухайте вірш. Про яке чергування звуків йдеться? Наведіть власні приклади чергування.
ЯК ЧЕРГУЮТЬСЯ ГОЛОСНІ
В переливах слів ми раді
Відтінити тут одне;
Там де і в закритім складі,
У викритім – о та е.
У закритім складі кінь,
У відкритому – коня.
Поміркуй над цим, прикинь –
Не поїдем навмання.
У закритім складі гість,
У відкритім – гостя жди.
У закритім складі шість.
У відкритому – шести.
На кінець тут приклад дам:
Лебідь – лебедя; обід – обода,
Невід – невода, чобіт – чобота…
А є й виняток: хобот – хобота.
А й ще сучасніший: робот – робота.
Д. Білоус
Станція “Розумник”
Фронтальна робота
> Спишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте орфограми. Поясніть вибір написання.
Допом..гати, розпл..тати, відм..рати, підб..рати, вит..кати, вим.. гати, вх..пити, ск..чити, зач..пати, вим..сти, застр..лити, відб..ріть, підп..рати.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Наступна наша станція – “Підсумкова”.
Станція “Підсумкова”
Ось ми і на околиці країни Орфографії. Звичайно, не всіх мешканців ми відвідали, бо багатьох ви ще зовсім не знаєте. Нові орфограми будете вивчати в наступних класах. Сьогодні ви добре попрацювали. Завдяки своїй наполегливості, старанності, ви засвоїли багато орфограм, а отже, підвищили рівень грамотності. Перегляньте наш маршрут і ще раз пригадайте, на якій станції і з якими орфограмами ми працювали.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Станція “Попрацюємо вдома”
> Виконайте вправу за підручником.
> Підготуйте розповідь у науковому стилі з теми: “Орфографія. Орфографічні правила”.
> Придумайте власну вправу на одне з орфографічних правил.
Related posts:
- Повторення вивченого. Тренувальні вправи БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 102 Тема. Повторення вивченого. Тренувальні вправи Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями мовний матеріал; прищеплювати любов до української мови. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Робота з повторення вивченого матеріалу. Завдання: […]...
- Зміни приголосних при творенні слів. Тренувальні вправи БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 94 Тема. Зміни приголосних при творенні слів. Тренувальні вправи Мета: закріпити в пам’яті школярів випадки чергування приголосних; домогтися правильного написання ними приголосних у словах при чергуванні; виховувати в учнів інтерес до української мови та поглиблювати знання про неї. Обладнання: підручник, тексти вправ. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ […]...
- Тренувальні вправи на використання прикметників у мовленні. Практичні словотворчі вправи. Усний опис зимового пейзажу Урок 65 Тема. Тренувальні вправи на використання прикметників у мовленні. Практичні словотворчі вправи. Усний опис зимового пейзажу Мета: вдосконалювати вміння рід, число і відмінок у сполученні з іменником, вміння добирати прикметники-синоніми, повторити правило перевірки ненаголошеного голосного у корені слова; розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення; виховувати любов до природи. Обладнання: картинки зимової природи, словники синонімів, […]...
- Повторення вивченого матеріалу. Тренувальні вправи БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 101 Тема. Повторення вивченого матеріалу. Тренувальні вправи Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями мовний матеріал; виховувати старанність і наполегливість у навчанні. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Робота за підручником. Вправа 642. Завдання: […]...
- Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 82 Тема. Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія” Мета: – навчальна: повторити вивчені орфограми, застосовуючи набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; – розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, мовленнєві вміння, навички зіставлення, порівняння; розвивати цікавість; – виховна: виховувати повагу до захисників Вітчизни. Внутрішньопредметні зв’язки:лексикологія, синтаксис, мова і мовлення. […]...
- Тренувальні вправи з теми “Будова слова. Орфографія”. Культура мовлення. Використання в мовленні слів із префіксами та суфіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 106 Тема. Тренувальні вправи з теми “Будова Слова. Орфографія”. Культура мовлення. Використання в мовленні слів із префіксами та суфіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності Мета: – навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова; формувати […]...
- Тренувальні вправи з теми “Орфографія” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 62 Тема. Тренувальні вправи з теми “Орфографія” Мета: – навчальна: повторити вивчені орфограми, застосовуючи набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; – розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, мовленнєві вміння, навички зі ставлення, порівняння; – виховна: виховувати ставлення до життя як цінності, повагу до життєвих. категорій, толерантність, здатність працювати в […]...
- Тренувальні вправи з теми “групи слів за значенням” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 90 Тема. Тренувальні вправи з теми “групи слів за значенням” Мета: – навчальна: повторити вивчені групи слів, навчити застосовувати набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; – розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, мовленнєві вміння, навички зі ставлення, порівняння; – виховна: виховувати ставлення до справи, якою займаєшся; до колективу, у […]...
- Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Графіка. Орфоепія” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 64 Тема. Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Графіка. Орфоепія” Мета: – навчальна: повторити вивчені орфограми, застосовуючи набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; – розвивальна: розвивати мовнечуття, пам’ять, мовленнєві вміння, навички зі ставлення, порівняння; – виховна: виховувати повагу однокласників, здатність працювати в команді, виховувати повагу до предметів української культури. Внутрішньопредметні […]...
- Лексикологія. Тренувальні вправи Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 113 Тема. Лексикологія. Тренувальні вправи Мета: – навчальна: повторити знання учнів про лексикологію, систематизувати й поглибити знання про синоніми, антоніми, омоніми, однозначні і багатозначні слова, слова з прямим і переносним значенням, вчити учнів правильно вживати слова в усному і писемному мовленні; – розвивальна: розвивати мислення, мовлення, увагу, пам’ять, культуру усного […]...
- Тренувальні вправи на побудову та поширення речення Тема. Тренувальні вправи на побудову та поширення речення. (Вправи 69-73). Мета. Вдосконалювати вміння будувати речення з певною метою висловлювання та інтонацією; закріплювати знання учнів про будову речення. Розвивати вміння поширювати речення. Виховувати почуття гумору та здатність використовувати його для боротьби зі своїми страхами. Обладнання: диск до підручника, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ НА ПОБУДОВУ РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ, ВИЗНАЧЕННЯ ВІДМІНКІВ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: закріпити знання учнів про відмінювання прикметників; розвивати вміння визначати відмінки прикметників у реченні; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пролунав дзвінок, Починаємо урок. Працюй наполегливо, старанно, Щоб кожну хвилину Не втратити марно. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Загадка Щоб скріпилось за один момент, Будівельник додав у розчин… […]...
- Узагальнення знань, умінь і навичок із фонетики, графіки, орфографії та орфоепії ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 58 Тема. Узагальнення знань, умінь і навичок із фонетики, графіки, орфографії та орфоепії Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів із фонетики, вдосконалити орфоепічні й орфографічні навички; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати старанність у навчанні. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ […]...
- ЗВ’ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ НА ПОБУДОВУ ТА ПОШИРЕННЯ РЕЧЕНЬ Мета: закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв’язки між словами в реченні; розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Дд дд до по об ба ач че єн […]...
- Тренувальні вправи з теми “Лексикологія”. Слухання-розуміння текстів різних стилів і типів мовлення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 93 Тема. Тренувальні вправи з теми “Лексикологія”. Слухання-розуміння текстів різних стилів і типів мовлення Мета: – навчальна: узагальнити й систематизувати знання п’ятикласників з теми “Лексикологія”, удосконалювати навички мовного аналізу, вміння користуватися словником, самостійно працювати; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення учнів, уяву, збагачувати словниковий запас, активізувати пізнавальну діяльність учнів; […]...
- ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 47 ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ Мета: закріпити знання і навички з теми; навчити доцільно використовувати синоніми у власному мовленні; розвивати гнучкість мислення і мовлення; виховувати шанобливе ставлення до слова, до мови. Внутрішньопредметні зв’язки: Словотвір і стилістика: на рівні синонімів. Морфологія: частини мови. Синтаксис: словосполучення, речення, […]...
- Практичні роботи “Сервірування та складання паперових серветок для святкового столу”, “Тренувальні вправи на використання виделки й ножа” Розділ 4. ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Уроки № 23-24 Тема. КУЛЬТУРА СПОЖИВАННЯ ЇЖІ. ЕТИКЕТ ЗА СТОЛОМ Практичні роботи “Сервірування та складання паперових серветок для святкового столу”, “Тренувальні вправи на використання виделки й ножа” Мета уроку: Навчальна: забезпечити засвоєння учнями знань із культури споживання їжі та традиціями різних народів світу, етикету за столом; формувати вміння сервірування святкового […]...
- ПІДГОТОВКА ВЕРСТАТА ДО РОБОТИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ З РЕЄРОМ І МЕЙСЕЛЕМ Тема: ПІДГОТОВКА ВЕРСТАТА ДО РОБОТИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ З РЕЄРОМ І МЕЙСЕЛЕМ Мета: ознайомити учнів з різальним інструментом для токарної обробки деревини, його конструкцією, призначенням та застосуванням; правилами підготовки верстата до роботи, правилами безпечної роботи на токарному верстаті; формувати правильну організацію робочого місця; виховувати економічне мислення. Ключові поняття: реєр, косяк, мейсель, галтель, стамеска токарна, канавочник. Об’єкти […]...
- Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 88 Тема. Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими випадками чергування голосних звуків о-а, е-и, е-і; домогтися засвоєння ними цих правил, навчити правильно писати голосні у словах; прищеплювати учням повагу до предмета. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. […]...
- Методика навчання орфографії 5.7. Методика навчання орфографії У свій час обгрунтувалися різні підходи до навчання орфографії: одні методисти підкреслювали вирішальну роль прийому списування (Л. Томсон, В. Малаховський М. Державін, О. Миртов, Є. Мейман, В. Лай та ін.), інші обгрунтовували ефективність вироблення орфографічних навичок на основі засвоєння теорії граматики (К. Ушинський, О. Пєшковський, Ф. Буслаєв, Д. Тихомиров, М. Бунаков, […]...
- Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212) Тема. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212). Мета. Вчити школярів правильно вимовляти і вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи. Обладнання: експозиція дитячих квітів-розмальовок, таблиця “Почуття”, таблиця-ватман “Словничок”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Крісло автора”. Діти зачитують твори про мамині (бабусині) […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167) Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167). Мета. Вчити школярів добирати прикметники для найточнішого вираження думки: показати роль прикметників найвищого ступеня у мовленні. Обладнання: книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”, прислів’я, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. […]...
- Орфографія Орфографія Орфограми бувають буквені (написання букв у словах, чергування звуків) і небуквені (написання слів разом, окремо, через дефіс, перенос слів, уживання м’якого знака, апострофа)....
- Повторення вивченого за рік. (Вправи 351-358). Урок розвитку мовлення. Повторення вивченого за рік. (Вправи 359-362). Контрольна робота: диктант Тема. Повторення вивченого за рік. (Вправи 351-358). УРОК 110 Урок розвитку мовлення УРОК 111 Тема. Повторення вивченого за рік. (Вправи 359 362). УРОК 112 Тема. Контрольна робота: диктант. Мета. Перевірити вміння правильно писати слова на вивчені орфограми та словникові слова, визначені для запам’ятовування; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації. Хід уроку I. Організація […]...
- УКРАЇНСЬКА ОРФОГРАФІЯ ЯК УЧЕННЯ ПРО СИСТЕМУ ЗАГАЛЬНОПРИЙНЯТИХ ПРАВИЛ НАПИСАННЯ. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ УКРАЇНСЬКОЇ ОРФОГРАФІЇ Українська графіка, українська орфографія як учення про систему загальноприйнятих правал написання слів § 26. УКРАЇНСЬКА ОРФОГРАФІЯ ЯК УЧЕННЯ ПРО СИСТЕМУ ЗАГАЛЬНОПРИЙНЯТИХ ПРАВИЛ НАПИСАННЯ. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ УКРАЇНСЬКОЇ ОРФОГРАФІЇ Мовознавчі студії 290. Прочитайте тексти. Що вивчає орфографія? Що таке орфограма? Які орфограми ви знаєте? Як ви розпізнаєте їх у словах? 1. Орфографія – система правил про способи […]...
- Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах Урок 114 Тема. Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах Мета: закріпити й узагальнити знання учнів про морфемну будову слів, закріплювати вміння розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати швидкість письма. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання II. Актуалізація опорних знань […]...
- Урок розвитку мовлення. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120) Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120). Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються. Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. Побажаймо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний […]...
- Найголовніші випадки чергування приголосних звуків при словозміні і словотворенні БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Найголовніші випадки чергування приголосних звуків при словозміні і словотворенні – – КриГА-криЖАний-на криЗІ – – РіК-ріЧНиця-у роЦі – – ЛантуХ-лантуШОк-у лантуСІ...
- Чергування о, е з і, чергування і з о, е після ж, ч, ш, щ та г, к, х БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 90 Тема. Чергування о, е з і, чергування і з о, е після ж, ч, ш, щ та г, к, х Мета: ознайомити учнів з випадками чергування і з о, е після ж, ч, ш, щ та г, к, х; о, е з і; формувати вміння знаходити слова, в […]...
- Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками. (Вправи 168-170) Тема. Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками. (Вправи 168-170). Мета. Виявити істотну відмінність між прикметниками та іменниками як частинами мови: кожний прикметник залежно від іменника може змінюватись не тільки за числами і відмінками, а й за родами; вчити розпізнавати рід прикметників за родом іменників та формальними ознаками – родовими закінченнями. Обладнання: таблиця […]...
- Чергування приголосних у коренях дієслів БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Чергування приголосних у коренях дієслів – : ЇзДИти – їЖджУ – : ЛагоДИти – лагоДжУ – : ПроСИти – Прошу – : ВерТІти – верЧУ – : Зв’яЗАти – зв’яЖУ – : РоСтИти – вироЩУвати , , , , – , , , , : […]...
- Поняття про однорідні члени речення. Головні і другорядні члени речення. (Вправи 63-65) Тема. Поняття про однорідні члени речення. Головні і другорядні члени речення. (Вправи 63-65). Мета. Формувати поняття про однорідні члени речення, вчити визначати основні члени, самостійно складати речення з однорідними членами; розвивати чуття слова. Обладнання: таблиця “Однорідні члени речення”, індивідуальні картки, репродукції картин Марії Приймаченко. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Визначення […]...
- Практична робота 2. Редагування тексту. Форматування тексту. Перевірка орфографії ТЕМА 5.1. ТЕКСТОВИЙ РЕДАКТОР (12 ГОДИН) Урок 31 Практична робота 2. Редагування тексту. Форматування тексту. Перевірка орфографії Мета: – навчити учнів прийомам редагування та форматування символів, абзаців, сторінок та використання шрифтів; – розвивати практичні навички та вміння щодо оформлення текстової інформації за допомогою засобів пункту горизонтального меню “Формат”; – виховувати культуру споживача ПК. Тип уроку: […]...
- Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111-115) Тема. Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111 – 115). Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування приголосних в іменниках; виробляти навички правильного відмінювання іменників. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. Я всміхнуся сонечку: – Здрастуй, золоте! Я всміхнуся квітоньці – Хай вона цвіте! Я […]...
- Чергування у-в, і-й, з-зі-із ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 50 Тема. Чергування у-в, і-й, з-зі-із Мета: дати учням поняття про чергування у-в, і-й, з-зі-із, навчити їх правильно вживати ці чергування в усному та писемному мовленні, обгрунтовувати свій вибір; формувати орфоепічні навички, розвивати фонематичний слух, увагу; виховувати почуття прекрасного. Обладнання: підручник, тексти диктантів. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА […]...
- Чергування Е з И – Орфографія Українська мова Орфографія Чергування Е з И Чергування Е з И відбувається у небагатьох дієслівних коренях, якщо далі з’являється суфікс ‑а, тобто – ер – переходить в – ира-: беру – збирати, протерти – протирати, вмерти – вмирати, сперти – спирати, дерти – здирати, терти – стирати, перу – обпирати, жерти – пожирати, зтерти – […]...
- Вправи на закріплення знань про правила перевірки ненаголошених е, и в корені слова. Складання усної розповіді на тему “Зустріч птахів” Урок 90 Тема. Вправи на закріплення знань про правила перевірки ненаголошених е, и в корені слова. Складання усної розповіді на тему “Зустріч птахів” Мета: продовжувати формувати вміння перевіряти ненаголошені е, и в корені; розширювати лексичний запас учнів; формувати навичку роботи з орфографічним словником; виховувати повагу до старших, до народних традицій, любов до природи і праці. […]...
- Вправи на визначення відмінка прикметника у реченні за відмінком іменника. Контрольна робота: списування. (Вправи 179-181) Тема. Вправи на визначення відмінка прикметника у реченні за відмінком іменника. Контрольна робота: списування. (Вправи 179-181). Мета. Вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменників визначати відмінок прикметників у реченнях, виховувати шанобливе ставлення до Батьківщини. Обладнання: вірші, прислів’я про Батьківщину, запис “Пісні про рушник” на сл. А. Малишка, індивідуальні картки з текстом пісні. Хід уроку I. […]...
- Вправи на визначення роду дієслів минулого часу Урок 100 Тема. Вправи на визначення роду дієслів минулого часу Мета: формувати вміння визначати рід дієслів минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес і шанобливе ставлення до традицій українського народу і його минувшини. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 140) II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання. Розподільний диктант – Запишіть у перший […]...
- Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Урок 69 Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи. Обладнання: тлумачні словники. […]...