Тварини “живого куточка”, хатні улюбленці
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 41
Тема. Тварини “живого куточка”, хатні улюбленці
Мета: сформувати первинні уявлення дітей про тварин “живого куточка”, про правила догляду за тваринами; розвивати вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин найближчого оточення, доглядати за ними; виховувати любов до тварин, відповідальність за них і дбайливе ставлення до них.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
–
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про тварин і дізнаємося ще більше про тварин найближчого оточення.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над загадками
– У лусці мої боки –
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу. (Риба)
– Народилось їх багато,
Є в них мама, є в них тато.
Менші, ніж заморські свинки,
Ці пухкі, малі тваринки. (Хом’яки)
– Свинка, але не з хліва,
Мишка,
Їсти просить і вночі –
Булку, хлібчик, калачі. (Морська свинка)
– Наче іграшка м’яка,
Щічки – мов у хом’яка.
Хвостик – ніби в білочки
У малої… (шиншилочки).
– Гониться по хаті зайчик,
Стрибунець і побігайчик.
Просить хлібчик і морквину,
Сіно, крупи, капустину. (Кріль)
– Попід ліжко у куточок
Покотивсь м’який клубочок.
Та з’явились очки, ротик.
Не клубочок це, а… (котик).
– Як веселка кольоровий,
Має здібності до мови.
Слово птаху лиш скажіть –
Він його повторить вмить. (Папуга)
– Де можна побачити цих тварин?
– Яких ще тварин ми називаємо хатніми улюбленцями?
– Які з цих тварин були у “живому куточку” вашого дитсадочка?
– Які з цих тварин живуть у “живому куточку” вашого класу?
2. Спостереження за тваринами у “живому куточку” класу
1) Спостереження за рибками в акваріумі.
У класному акваріумі бажано тримати таких рибок, як гуппі, мечоносці, макропод, скалярія тощо. Це надасть можливість учителеві не тільки розширювати уявлення дітей про життя риб, підвищувати цікавість до них, але й підвести дітей до узагальнення накопичених уявлень.
Учитель пояснює, як рибки плавають – рухаючи хвостом та плавцями, запитує, чи є у них очі, рот, годує рибок.
– Назвіть характерні особливості риб. (Тіло, стиснуте з боків, подовжене, на ньому – луска. Риби живуть у воді, пересуваються за допомогою плавців, корм хапають ротом, очі й вуса допомагають відшукати його.)
2) Спостереження за птахами.
Учитель навчає дітей розрізняти птахів за розміром, забарвленням та звичками. Можна порівняти щигля чи чижа, адже вони різняться між собою забарвленням. Діти впізнають цих птахів на малюнку.
Діти можуть надавати вчителеві допомогу в догляді за птахами: помити поїлку, налити води, насипати корм тощо. Під час роботи діти спостерігають, як птахи дзьобають корм, як п’ють, купаються, розбризкуючи воду.
3) Спостереження за кроликом.
Учитель звертає увагу дітей на його великі вуха (він їх то піднімає, то притискає, прислухається), на його задні ноги й запитує, передні чи задні ноги у кролика довші. Пояснює, що задніми ногами кролик відштовхується й стрибає, а ходити, як інші тварини, він не вміє. Діти спостерігають за його рухами.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота за малюнками
Учні розглядають малюнки із зображенням папуги, собачки, черепахи, розповідають, де вони мешкають, яку приносять користь, коли живуть поруч із людиною. Діти дають поради, як доглядати за певними тваринами.
2. Робота у парах
Діти по черзі описують тварину, яка живе у них удома, не називаючи її. Другий учень з пари відгадує, хто це.
3. Робота над малюнком
Діти малюють свого хатнього улюбленця і складають про нього речення.
4. Гра “Уяви себе твариною”
Учитель просить дітей уявити себе різними хатніми тваринами і написати про себе невелику розповідь за планом.
– Яка у вас найулюбленіша їжа?
– Де ви любите спати?
– Що полюбляєте робити?
– Чи любите ви грати з людьми, гуляти?
– Чи подобається вам, коли вас миють?
– Чи вмієте ви плавати?
Потім зберіть і зачитайте описи дітей. Учні мають відгадати, про яку хатню тварину йдеться в певному випадку.
5. Складання колективної розповіді про “живий куточок”
На канікулах ми з класом ходили до Палацу для дітей подивитися на “живий куточок”. Він здався нам справжнім раєм. Перше, що ми побачили, – це акваріуми з незвичайно красивими рибками. їх різноколірна луска переливалася всіма барвами веселки.
Рибки підпливали до скла і дивилися на нас, беззвучно відкриваючи роти, потім раптом різко спливали в глиб акваріума, витончено вихляючи хвостами і плавцями. Краса рибок, їх плавні рухи створювали спокійний, задумливий настрій.
Але тут я побачив крокодила. його очі здалися мені сумними. Ми з подругою пішли далі. В іншій кімнаті перебували різні тварини і птахи. Великий і різнокольоровий папуга щось обурено кричав, коли до нього наближалися люди. Тут же була мавпа, яку теж турбувало наближення людей, тому вона голосно кричала. Решта мешканців куточка спокійно реагувала на нас. Товстенькі морські свинки, крихітні хом’яки давалися до рук, їм подобалося, коли їх гладили.
Спілкування з тваринами дає велике задоволення.
V. Підсумок уроку
– Яких тварин можна тримати в живому куточку?
– Як їх доглядати?
– Яких тварин можна тримати вдома?
– Як їх доглядати?
– Як ви гадаєте, де краще жити тварині: у квартирі чи на волі?
– Які загадки про тварин ви запам’ятали?