Творення прикметників. Перехід прикметників в Іменники
ПРИКМЕТНИК
§ 48 Творення прикметників. Перехід прикметників в Іменники
Запам’ятаймо!
Більшість прикметників в українській мові є похідними, тобто такими, що утворюються від інших частин мови, наприклад:
– іменників: сила -> сильний, виставка -> виставковий.
– дієслів: діяти ->діяльний, чинити -> чинний,
– прикметників: білий -> білявий, смачний -> пресмачний,
– прислівників: сьогодні -> сьогоднішній, учора -> учорашній.
Деякі прикметники не походять (не утворюються) від інших частин мови. Вони називаються
Способи творення прикметників
396
Утворіть по два прикметники з префіксами без-, не-, проти-, анти-. Запишіть. Якого значення надають прикметникам ці префікси?
397
Запишіть слова, зашифровані в схемах. Яким способом вони утворені?
398
Прочитайте в лівій колонці фразеологізми. Доберіть до них пояснення з правої колонки, а до виділених слів – однокореневі прикметники.
399
1. Прочитайте вірш Г. Фальковича. Випишіть прикметники.
За чи проти
Вовчик
Хай пливуть маленькі шпроти –
Не гуртом, а хто де як,
І не в баночках, а так.
Зникніть, неводи й гачки.
Оживіть, морські бички,
Що лежали, сумнуваті.
Консервовані в томаті.
І нехай оті томати
Знов рясніють біля хати
У поштарки тьоті Флори.
Як звичайні помідори:
Набираються теплом,
Пахнуть сонцем і селом.
2. Розберіть виписані прикметники за будовою.
400
Спишіть текст. Розберіть прикметники за будовою. Визначте спосіб їх творення.
Народна художниця Катерина Білокур починала малювати вуглиною на шматочках полотна, картоні та фанері. Батьки вважали це безглуздим заняттям. їм здавалось, що жінка має бути гарною господинею. А вона мріяла про казкові, прекрасні квіти… Мистецтво не відпускало її. І Катерина остаточно вирішила: “Я буду художником” (За І. Палійським).
401
Прочитайте текст. Випишіть виділені слова. Визначте, яким способом вони утворені.
Катерина Василівна Білокур аквареллю й олівцем працювала неохоче. Художницю найбільше приваблювали олійні фарби. Вони здавались їй яскравішими, і назви звучали казково: кіновар світло-червона, кобальт темно-синій, ультрамарин, краплак темно-рожевий.
Пензлі вона робила сама. Для кожної фарби – окремий пензлик (За І. Палійським).
І пензлем, і словом
402
1. Розгляньте репродукцію фрагмента картини К. Білокур “Хата в Богданівці”. Прочитайте текст. Доберіть прикметники (три-чотири) до опису картини.
Богданівська хата у вінку
На передньому плані картини – буяння кольорів. Серед дуже дрібних ніжно-рожевих квітів три величезні червоні маки, поодинокі блакитні волошки, гілка казкових синіх квітів.
Виписане тоненьким пензликом листя разом із квітами сплітається у вінок. За квітами й хати не видно. Хіба що дві стріхи. Одна – з рівно викладених снопиків. Недаремно кажуть про солом’яну покрівлю: “хата вшита соломою”. Кожній снопик – ніби стібок, майстерно прошитий голкою. Над рівним рядком стібків – димар.
Друга стріха, що виглядає з-за високих мальв, потемніла від часу. Солому притримують дві дерев’яні рейки.
На другому плані картини височать два дерева. Вони виписані характерною для художниці технікою: дрібне листя оповите ніжно-зеленим туманцем. Цей ніжний колір гармонує з блакитним небом, на якому купчаться білосніжні хмари (С. Ермоленко).
К. Білокур. Хата в Богданівці. (Фрагмент). 1955р.
2. Випишіть виділені прикметники. Визначте спосіб їх творення.
403
Випишіть з орфографічного словника десять прикметників, утворених способом основоскладання. Запам’ятайте їх правопис.
Це цікаво!
Три картини Катерини Білокур (“Цар-Колос”, “Берізка” і “Колгоспне поле”) у 1954 році потрапили на міжнародну виставку в Париж. Там їх побачив видатний французький живописець Пабло Пікассо. Він відгукнувся про українську майстриню пензля так: “Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!”
Добірні зерна мови
404
Прочитайте текст за ролями.
Бабуся читає на ніч онукам книжку. Її хилить на сон – вона дрімає. Діти час від часу будять бабусю, щоб вона далі читала.
Бабуся. Ясю, Дмитрику! Та я вже ловлю носом окунів. Ходімо спати.
Яся. Про яких окунів ти говориш?
Дмитрик. А я знаю: коли людина засинає, дрімає, у неї хилиться голова і вона клює носом.
Бабуся. Так-так. Вона клює носом, або ловить носом окунів. Уявіть собі: рибалка сидить на березі, посмикує вудочку. Вгору-вниз рухається поплавець. Люди помітили подібність між цими рухами поплавця і голови. коли людина засинає сидячи. Такі з’явився вислів: “Ловити носом окунів”.
Запам’ятаймо!
Прикметники іноді виконують роль іменників. Така їх властивість називається переходом прикметників в іменники.
Наприклад: Набережна враз ожила дзвінкими дитячими голосами.
Ознаки прикметників, що перейшли в іменники
Ознака | Приклад |
1. Відповідають на питання Хто? що? | Черговий сьогодні добре виконав свої обов’язки. |
2. Відмінюються як прикметники. | Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього. |
3. Виконують синтаксичну роль іменника. | Один мудрий сто немудрих навчить. |
Перехід прикметників в іменники може бути:
– повний – прикметники постійно вживаються в ролі іменника: пальне, Морське (назва села в Криму), Коцюбинський;
– неповний – прикметники можуть вживатись і як прикметники, і як іменники: Розумний (іменник) мовчить, коли дурень кричить. Розумний (прикметник) батько спитати сина не соромиться.
405
Спишіть прислів’я. Підкресліть прикметники, що перейшли в іменники.
1. Ситий голодному не товариш. 2. Ледачий двічі робить, а скупий двічі платить. 3. Не перекладай із хворої голови на здорову. 4. Старого мішка не залатаєш. 5. Добрий доброго научає, а злий на зле наставляє. 6. Краще своє старе, як чуже нове. 7. Він і тут чужий, і там не свій. 8. Дай, Боже, старим очі. а молодим розум. 9. Не питай у хворого здоров’я. 10. Лихий чоловіку громаді, що вовк в отарі. 11. Хто на чуже зазіхається, свого позбувається.
406
Запишіть десять прізвищ відомих українців, використовуючи прикметники, що виконують роль іменника.
Зразок: Котляревський.
407
Знайдіть на карті десять назв міст, сіл і селищ, що є прикметниками, які перейшли в іменники. Запишіть.
408
Спишіть текст. Визначте синтаксичну роль виділених слів.
Березень подарував Україні видатних українців – Тараса Шевченка та Миколу Лисенка. Перший став володарем у царстві духа, велетнем у царстві людської культури, указав нові світи й вільні шляхи професорам і книжним ученим. А другий змінив козацьку шаблю на диригентську паличку і зброєю в боротьбі за незалежність України зробив народну пісню.
409
Прочитайте речення. Якими частинами мови є виділені слова у вправах 408 і 409?
1. Велике бачиться здалеку. 2. Хто визволиться сам. той буде вільний (Леся Українка). 3. Щодня, щоночі кіт учений на ланцюгу кружляє тім (О. Пушкін, переклад М. Терещенка). 4. Козацьке завжди славилося своїми голосистими дівчатами та хлопцями. 5. У диригентську після концерту приносили величезні букети й листівки з привітаннями та словами подяки. 6. У творчості Лесі Українки є чимало творів для дітей: “Вишеньки”, “Літо краснеє минуло”, “Колискова”, “Біда навчить”, “Метелик” (О. Авраменко). 7. “Таємниця трьох невідомих” – третя частина українського бестселера “Тореадори з Васюківки” Всеволода Нестайка, якою зачитуються мільйони дітей “від двох до ста двох” (І. Малкович).
410
1. Прочитайте текст. Випишіть словосполучення з прикметниками.
Від 1862 року Микола Віталійович Лисенко щорічно організовував концерти пам’яті великого Кобзаря, що, до речі, започаткувало нову концертну форму – змішаний концерт. На таких зібраннях звучали вірші Тараса Шевченка, інших поетів про нього, ставили фрагменти з вистав за його творами, виконували пісні на слова великого поета. Сам Микола Лисенко виступав у цих концертах як піаніст і хоровий диригент. Нині така концертна форма для нас звична. Так ми відзначаємо шевченківські дні в школі і, мабуть, не знаємо, що пішов цей звичай від лисенківських концертів (За Р. Скорульською).
2. Підкресліть прикметники, утворені від власних назв.
3. Утворіть від тих самих власних назв присвійні прикметники. Поясніть правопис.
Зразок: Франкова муза.
411
1. Накресліть у зошитах умовний план вашого майбутнього житла й розкажіть про нього, використовуючи подані слова.
Передпокій, вітальня, їдальня, ванна, дитяча, кабінет, спальня, балкон, лоджія, туалет, гардеробна, кухня, шафа-купе.
2. Запишіть міні-твір “Моя майбутня оселя” на основі своєї розповіді.
Related posts:
- ПЕРЕХІД ПРИКМЕТНИКІВ У ІМЕННИКИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК § 35. ПЕРЕХІД ПРИКМЕТНИКІВ У ІМЕННИКИ 408. Прочитайте речення. До виділених слів поставте питання. Визначте, що вони означають. Якими частинами мови є виділені слова? 1. Люблю дорогу, що вперед іде, і подорожніх бережу людей (О. Довгий). 2. Бересток зустрічав подорожніх могутньою своєю зеленню (За Т. Осьмачкою). 3. Недалеко і не близько в […]...
- Перехід дієприкметників у прикметники й іменники – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Перехід дієприкметників у прикметники й іменники Дієприкметники можуть втрачати дієслівні ознаки виду і часу, а тому й переходити до розряду власне прикметників. Так, у словосполученнях Битий шлях, Освічена людина виділені слова вказують на постійну ознаку (перше з них не має, зокрема, ознаки недоко-наного виду і теперішнього часу, друге […]...
- ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 45. ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Про прикметникові суфікси, зміни приголосних при словотворенні, а також про перехід прикметників у іменники ПРИГАДАЙМО. Які є способи словотворення? 373 Розгляньте зразки творення прикметників. Зробіть висновок, якими способами творяться прикметники. Суфікси прикметників Якісні Прикметники Відносні Прикметники Присвійні Прикметники -ш-, – іш-, – енн-, – анн-, – еньк-, […]...
- Способи творення прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Способи творення прикметників Префіксальним способом прикметники утворюються від: А) прикметників: Сильний – пресильний; високий – невисокий; Б) іменників (із прийменником Без): Без меж – безмежний; без крил – безкрилий. Суфіксальним способом прикметники утворюються від: А) іменників: Сон – сонний; книга – книжний, книжковий; Б) прикметників: Білий – біленький, […]...
- ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 22. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Деякі дієприкметники можуть утрачати властивості дієслова (час, вид) і переходити в прикметники. У таких випадках вони вказують на постійну ознаку і не мають при собі залежних слів. ПОРІВНЯЙТЕ: ДІЄПРИКМЕТНИКИ ПРИКМЕТНИКИ Вихована в сім’ї дитина. Смажена на олії риба. Вихована людина. Смажена риба. У прикметники переходять […]...
- Відмінювання прикметників з основою на м’який приголосний в однині та множині ПРИКМЕТНИК Відмінювання прикметників з основою на м’який приголосний в однині та множині 191. Розгляньте таблицю. Відмінок Відмінкові форми однини Відмінкові форми множини Чол. р. Жін. р. Середи, р. Н. в. Р в. Д. в. Зн. в. Ор. в. М. в. Осінній Осіннього осінньому осінній (-ого) Осіннім (на) осінньому (-ім) Осіння Осінньої Осінній Осінню Осінньою (на) […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 17. ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Рідна мово, пісне солов’їна! Ти одна, як диво-дивина, Як єдина в світі Україна І як мати в кожного одна. М. Ігнатенко ПАМ’ЯТАЙМО Відмінювання активних і пасивних дієприкметників Однина Множина Чоловічий рід Середній рід Жіночий рід Для всіх родів Н. дозрілий, Дозріле, колоте […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників ІМЕННИК Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників 101. Прочитайте іменники. Добро, війна, радість, мир, герой, бруд, шум, тиша, крик, потворність, мовчання, чистота, купівля, продаж, краса, боягуз, зло, сум. – Доберіть антоніми до виділених іменників. Запишіть парами. Назвіть іменники-назви конкретних предметів. 102. Прочитайте іменники. Бажання, базіка, квартира, колір, маля, мир. – Доберіть до них синоніми з довідки. Довідка: […]...
- Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний ПРИКМЕТНИК Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний 187. Розгляньте таблицю. Відмінок Відмінкові закінчення в однині Відмінкові закінчення в множині Чол. рід Жін. рід Середи, рід Для всіх родів Н. в. Довгий шлях Довга ніч Довге поле Довг стежки Р. в. Довгого Довгої Довгого […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167) Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167). Мета. Вчити школярів добирати прикметники для найточнішого вираження думки: показати роль прикметників найвищого ступеня у мовленні. Обладнання: книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”, прислів’я, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ В ОДНИНІ ТА МНОЖИНІ. ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ З ОСНОВОЮ НА ТВЕРДИЙ ПРИГОЛОСНИЙ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання 2. Каліграфічна хвилинка Бі лаг іжн ек тру чар Є слова, […]...
- ПЕРЕХІД ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ У ЯКІСНІ ПРИКМЕТНИК 7. ПЕРЕХІД ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ У ЯКІСНІ Перехід відносних прикметників у якісні є граматичним явищем, що виникає і формується у словосполученнях відносного прикметника з іменниками іншого лексичного ряду, пор.: золотий годинник і золоте зерно, залізна лопата і залізна дисципліна, туманні обрії і туманна відповідь. Зміна лексичної пари або ряду слів (золота голова, золоті руки) грунтується […]...
- Використання прикметників в описах пейзажу Тема. Використання прикметників в описах пейзажу. (Вправи 244-247). Мета. Розвивати уміння дітей визначати рід, число та відмінок прикметників за закінченнями та формою іменників, з якими зв’язані прикметники. Збагачувати активний словниковий запас учнів. Удосконалити уміння учнів використовувати прикметники в описі, уміння робити висновки. Виховувати спостережливість, любов до природи. Обладнання: малюнки зимової природи, мовний матеріал, підручник, зошит. […]...
- Уживання прикметників у художніх і науково-популярних текстах ПРИКМЕТНИК Уживання прикметників у художніх і науково-популярних текстах 179. Прочитайте тексти. Визначте їх тему. 1. Сонце – центральне й наймасивніше тіло Сонячної системи. Його маса більша за масу Землі. Сонце – потужне джерело енергії, яку воно постійно випромінює. Це випромінювання дає життя тваринам і рослинам. Учені доводять, що на сонячній енергії можуть їздити машини, працювати […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Урок 52. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. […]...
- Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників ПРИКМЕТНИК Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників 195. Прочитайте групи слів Грамотний, літнього, на могутньому, грамотного, самотньої, соковитої, самотнє, могутній, на соковитому, літня. Учень, учня, вишні, кошеня, дуб, дубі, спека, дощу, яблуці, груші. – З’єднайте прикметники з іменниками за змістом і в потрібній відмінковій формі. Запишіть словосполучення у дві групи: 1) прикметники з основою на […]...
- Змінювання прикметників за родами й числами в сполученні з іменниками ПРИКМЕТНИК Змінювання прикметників за родами й числами в сполученні з іменниками 183. Прочитайте словосполучення прикметника з іменниками. Білий ліс Білим лісом Біла зима Білою зимою Біле поле Білому полю Білі ліси, зими, поля Білих лісах, зимах, полях Синій олівець Синім олівцем Синя кулька Синьою кулькою Синє озеро Синьому озері Сині олівці, кульки, озера Синіх олівців, […]...
- Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях ПРИКМЕТНИК Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях 175. Прочитайте текст. Катруся жила в маленькій квартирі багатоповерхового будинку. Тато Андрій і мама Христина привчали донечку до порядку. У Катрусі була своя Велика кімнатка. Там стояли Чорні стелажі, а на них Кривими рядами сиділи ляльки, Тверді ведмедики, лежали Тьмяні кубики. У цій кімнаті стояло […]...
- Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини ПРИКМЕТНИК Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини 204. Розгляньте таблицю. Відмінок 3 основою на твердий приголосний 3 основою на м’який приголосний Чол. р. Жін. р. Середн. р. Чол. р. Жін. р. Середн. р. Р. в. Д. в. Ор. в. М. в. Сирого Сирому Сирим (на) Сирому (-ім) […]...
- Перехід дієприкметників у інші частини мови – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Перехід дієприкметників у інші частини мови Дієприкметники можуть втрачати ознаку дієслів і переходити в прикметники, виражаючи постійні ознаки предмета: летюча миша, сидяча робота, спілий плід, печена картопля, смажена риба, квашена капуста, відсталі погляди та ін. Часто дієприкметники відрізняються від прикметників і наголосом. У дієприкметників наголос на корені (печене порося), у прикметників […]...
- ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ. БАГАТОЗНАЧНІ ІМЕННИКИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, що відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати пильність у поводженні з вогнем. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ В путь щасливу і широку Всіх виводить школа вас. До уроку! До уроку! В […]...
- Способи творення прикметників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §27. Способи творення прикметників Прикметники в українській мові можуть утворюватися такими способами: 1) префіксальним: мудрий – премудрий, вічний – правічний, знайомий – незнайомий; 2) суфіксальним: сестра – сестрин, зима – зимовий, холод – холодний; 3) префіксально-суфіксальним: барва – безбарвний, кордон – прикордонний, день – щоденний; 4) складанням основ: щиросердий (щире серце), […]...
- Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні ПРИКМЕТНИК Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні 170. Прочитайте виразно вірш Лесі Вознюк. Завірюха Сніжно-біла Лісі зайчика зустріла. Каже Хитра завірюха: – Заховай, зайчиську, вуха, Бо я Злюча та Колюча, Ще й Щипуча і Кусюча. – Вас, Люб’язна завірюхо, Не бояться зовсім вуха, Бо ви Добра: у лісочку Замели мої слідочки. – Між […]...
- Вимова й написання найуживаніших прикметників на ПРИКМЕТНИК Вимова й написання найуживаніших прикметників на – ський-, – цький, – зький- 220. Прочитайте текст. Дунай – це найбільша й найдовша річка Європи. Вона бере свій початок у німецьких горах й упадає в Чорне море. Жителі Європи називають Дунай “рікою дружби”, адже вона протікає територією десяти країн. Могутня річка прикрашає й напуває німецькі, австрійські, […]...
- Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Урок 69 Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи. Обладнання: тлумачні словники. […]...
- Перехід однієї частини мови в іншу УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Перехід однієї частини мови в іншу За цього способу словотворення ніяких змін у будові слова не відбувається. Змінюються його значення, синтаксична роль, зв’язки з іншими словами. Наприклад, прикметники і дієприкметники переходять в іменники: Передова, трудящі, майбутнє, минуле, операційна, пальне, колискова, ланкова, учительська, вчений, безробітний, черговий, керуючий, добові; […]...
- Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами Урок 54 Тема. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами Мета: вдосконалювати вміння дітей визначати рід і число прикметників, узагальнити знання про рід і число прикметників; розвивати мовні вміння; виховувати любов до природи. Обладнання: картки індивідуального опитування ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Робота […]...
- ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ § 24. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Вправа 240 II. Твій труд незрівняний ні з чим. Вправа 241 I. СтрашеНнИй, з’єднаНИй, незнищеНИй, незнищеНнИй, незрівняНИй, незрівняНнИй, нездолаНИй, освітлеНИй, невблагаНнИй, незлічеНнІ, намальований, написаний, незлічеНІ, нездолаНнІ, скошеНИй. II. Подвоєння у прикметниках у наголошених суфіксах подвоєння відбувається в таких випадках: 1. При збігові двох однакових приголосних: – на […]...
- Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником Урок 63 Тема. Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником Мета: систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, ознайомити зі схемою морфологічного аналізу прикметника, вдосконалювати вміння визначати рід, число і відмінок прикметників; розвивати вміння вживати прикметники для всебічної характеристики предмета; виховувати почуття товариськості. Обладнання: картки індивідуального […]...
- ПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗВ’ЯЗКОМ ПРИКМЕТНИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РЕЧЕННЯХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ І ЧИСЛАМИ Урок 50. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗВ’ЯЗКОМ ПРИКМЕТНИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РЕЧЕННЯХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ І ЧИСЛАМИ Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число прикметників; узагальнити знання про рід і число прикметників; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати бережливе ставлення до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- Вимова й правопис прикметників на Урок 61 Тема. Вимова й правопис прикметників на – ськ-, – зьк-, – цьк – Мета: вчити дітей утворювати, правильно вимовляти й записувати прикметники із суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-; розвивати фонематичний слух, вміння ставити й розв’язувати проблеми; виховувати почуття гордості за героїчне минуле Батьківщини. Обладнання: портрет Богдана Хмельницького, малюнок козака. ХІД УРОКУ […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників. Пряме і переносне значення іменників. (Вправи 92-96) Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників. Пряме і переносне значення іменників. (Вправи 92-96). Мета. Повторити відомості про синоніми та антоніми на прикладах іменників; удосконалити вміння вживати у мовленні однозначні і багатозначні слова; поглибити знання про пряме і переносне значення слова. Обладнання: таблиця “Почуття” (додаток 2), додаток 6, чисті аркуші. Хід уроку I. Організація класу. II. […]...
- ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІСТЬ ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення школярів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 100, с. 49) – Поясніть лексичне значення виписаних слів. Вугілля – чорний предмет, що походить […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників Урок 28 Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме й переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення; використовувати у мові названі категорії іменників; вчити робити морфологічний аналіз іменників, розвивати й збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови. […]...
- ВПРАВИ НА ДОЦІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У МОВЛЕННІ Урок 47. ВПРАВИ НА ДОЦІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У МОВЛЕННІ Мета: практично ознайомити учнів із ступенями порівняння прикметників; провести спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без уживання термінів);вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього […]...
- Аналіз контрольної роботи. Відмінювання прикметників. Таблиця відмінювання прикметників в однині Урок 57 Тема. Аналіз контрольної роботи. Відмінювання прикметників. Таблиця відмінювання прикметників в однині Мета: ознайомити дітей з відмінюванням прикметників в однині та множині, вчити визначати відмінок прикметника, правильно вибирати закінчення при відмінюванні прикметника залежно від кінцевого приголосного основи; розвивати уміння зіставляти мовні явища, робити висновки на основі спостережень; виховувати повагу до рідної землі й мови. […]...
- Поділ прикметників на групи Українська мова Частини мови Прикметник Поділ прикметників на групи 1. Тверда група: – прикметники, основа яких закінчується на твердий приголосний: добрий, вразливий, минулий, прекрасний; – присвійні прикметники: батьків, Олексіїв, мамин, Софіїн; – короткі форми прикметників: зелен, годен, рад, жив, здоров, свят. 2. М’яка група: – прикметники, основа яких закінчується на м’який приголосний та : осінній, […]...
- Використання прикметників в описі зовнішності людини Тема. Використання прикметників в описі зовнішності людини. (Вправи 240-243). Мета. Ознайомити учнів із описом як з одним із типів мовлення, портретом – словесним та живописним. Вчити описувати, використовуючи прикметники в описі зовнішності людини. Обладнання: аудіозапис, репродукція картини О. Шилова “Моя бабуся”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях Тема. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами. (Вправи 171-173). Мета. Узагальнити знання учнів про граматичні ознаки прикметників та іменників і взаємозв’язок між ними; закріплювати знання про науково-популярні тексти. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку І. Організація класу. Дай знання нам, школо-мати, Найсильнішу зброю в руки. […]...
- Змінювання прикметників за родами та числами ПРИКМЕТНИК & 25. Змінювання прикметників за родами та числами Падають сніжинки, білий килим стелять Роман Завадович 204. 1. Виразно прочитай вірш, голосом виділяючи найважливіші слова. Падають сніжинки на горби, долини, на міста, на села білий килим стелять. Роман Завадович 2. Які однорідні члени вжито? На яке питання вони відповідають? Яку широку панораму відкриває перед нашим […]...