У ЧОМУ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ АФРИКИ?
Зустріч 30. У ЧОМУ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ АФРИКИ?
Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Африки; розвивати кругозір; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 100)
2. Гра “Так чи ні?”
–
– Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця.
– Верблюди, які мешкають у пустелі Сахарі, можуть обходитися без води більше двох місяців. (Двох тижнів)
– Пустеля, розташована на півночі Африки,- Сахара.
– Найвища гора Африки – Кіліманджаро.
– Найповноводніша річка Африки – Конго.
– Найбільший острів Африки – Мадагаскар.
3. Заслуховування повідомлень учнів [цікаві фати про особливості природи Африки)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся…
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
Рослинний світ
– Різноманітною є природи Африки. Рослини і тварини пристосувалися до умов життя в пустелях, тропічних лісах, безкраїх степах – саванах.
Савани вкриті високою, до 4 м, травою. Особливо виділяється висока слонова трава. Серед трав поодинці або групами ростуть невисокі дерева. Типовим деревом саван, або візитною карткою, є баобаб. Баобаб краще пристосувався до тамтешніх умов: його довгі корені глибоко проникають у землю, а незвичайна деревина заповнює товстючий стовбур, який просочується водою, створюючи її запас. Кора баобаба – дивне вогненепроникне пристосування проти пожеж, які нерідко трапляються у сухий сезон. У савані ростуть також мімоза і різні пальми.
Африка – батьківщина цінних культур: буряка, лука, капусти, кавуна, які поширилися по всьому світу. Африканські какао, кава, цитрусові, банани, ананаси мають попит у багатьох країнах. В африканських лісах росте ягода, яка у 1500 разів солодша за цукор.
Тваринний світ
– Савана, покрита травою, є відмінною кормовою базою для значної кількості травоїдних копитних тварин. Найбільше серед них антилоп: від карликових до великих, як гну. Поряд з ними пасуться газелі й африканські дикі коні – смугасті зебри. Темні і світлі смужки на їхньому тілі допомагають маскуватися, розмиваючи контури тварин серед високих трав. Довгошиї жирафи об’їдають листя акацій. Жираф – найвища тварина на Землі. Його ріст досягає 5 м. Але, незважаючи на свою висоту, жираф може бігати із швидкістю 55 км/ч, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще і надзвичайно тонким нюхом, слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.
Найбільшими ж рослиноїдними тваринами саван є слони, буйволи, носороги, бегемоти. Африканський слон – велика тварина суші: його ріст досягає 4 м, а маса – 5 тонн! Потужного буйвола з грізними, майже метровими рогами, вважають лютою і небезпечною твариною Африки, якої побоюються навіть леви. Носорогів в Африці живе два види – білий і чорний. Білий носоріг важить до 2 тонн, а чорний удвічі менше за нього.
Носороги знаходяться на межі вимирання з причин браконьєрського полювання на них. Біля річок і озер водяться бегемоти. На суші вони здаються незграбними, проте у воді вільно плавають і легко ходять по дну водойм. У такої великої тварини, як бегемот, немає природних ворогів: жоден з хижаків не може порівнятися із ним силою. Живуть у савані і дикі свині-бородавочники, і собакоголові мавпи – павіани і мандрили. У тропічних лісах зустрічаються людиноподібні мавпи – шимпанзе і горили.
На рослиноїдних тварин полюють численні хижаки; лев, леопард, гепард, гієна, шакал. Лева називають царем звірів за його силу, вміння успішно полювати і розкішну гриву. Гепард – швидкий, як блискавка. Це найшвидша тварина на Землі. Переслідуючи свою жертву, він може розвивати швидкість до 110 км/ч. Цікаво, що гепарди не такі сильні, як леви або леопарди, і легко приручаються.
Численні в савані птахи. Серед них і найбільший птах на Землі – африканський страус, і найменший – крихітна яскрава нектарниця, яка довгим тонким дзьобом дістає з квітів нектар. Є грифи, білі чаплі. Марабу – африканський лелека і птах-секретар зустрічаються тільки в Африці. Восени до Африки прилітають багато птахів з країв, де взимку холодно. З України туди відлітають лелеки, журавлі, ластівки.
У річках Ніл, Конго, Лімпопо та озерах живуть величезні крокодили, бегемоти. Є ящірки, змії, черепахи, хамелеони. Багато різних комах. Особливо цікаві терміти – прибиральники саван; вони поїдають відмерлі рослини. Вони споруджують у вигляді стовпів і веж міцні термітники заввишки до 5 м.
Збираючись мільярдними зграями, сарана вщент винищує посіви сільськогосподарських культур.
Цікаво, що буйвола, слона, носорога, лева і леопарда називають великою африканською п’ятіркою. І дійсно, буйвіл – має злий норов, слон і носоріг – найбільші “вагарі” суші, а лев і леопард – неперевершені мисливці, які за раз з’їдають до 18 кг м’яса. Ці тварини стали символами у багатьох країнах Африки. Наприклад, вони зображені на рандах – паперових грошах держави Південна Африка.
Ось така вона Африка – незвичайна і загадкова.
Дерево – символ Африки
– Яких тільки титулів та імен не має баобабі Його називають символом Африки, фантастичним деревом, восьмим чудом світу. Баобаб – дерево-товстун. Піднімаючись на 25 м угору, його стовбур може розростатися до 20 м і більше в діаметрі! Коли дерево скидає листя, то його голі гілки нагадують здійняті вгору корені. Тому він дістав назву “дерево коренями вгору”. Баобаб – довгожитель. Відомі дерева, яким понад 5 тис. років. Само слово “баобаб” з мови місцевого племені переводиться як “мавпяче дерево”. Його плоди, схожі на великі роздуті огірки, охоче поїдають мавпи. А місцеве населення використовує з баобаба все: листя заварюють замість чаю, з товченої кори виготовляють приправи, плоди смажать кружечками, як наші кабачки, а їх м’якуш використовують для отримання лимонаду (звідси ще одно назва – лимонадне дерево). Не пропадають дарма і товсті міцні оболонки плодів: з них виготовляють різний посуд і музичні інструменти. З волокон лубу плетуть міцні мотузки, тчуть полотно. Баобаб шанують і як лікарську рослину: цілющі властивості має листя, плоди, кора, насіння і навіть корені. Не дивно, що з давніх часів це дерево вважають священним.
2. Робота за підручником (с. 101-103)
Вправа “Мікрофон”
– Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Що ви дізналися про пустелю Сахару?
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Що ви дізналися про африканські степові рівнини – савани?
– Розкажіть про значення й походження слова савани.
– Які дерева вважають символом Африки? Чому?
– Які дивовижні тварини мешкають у саванах?
– Назвіть найсильніших й найгрізніших серед них.
– Батьківщиною яких культурних рослин є Африка?
– Де розташувалися африканські вологі екваторіальні ліси (гілеі)?
– Яка особливість цієї зони?
– Розкажіть про рослинний і тваринний світ цієї зони.
– Яке забарвлення шкіри має корінне населення Африки?
– Як вони пристосовані до життя в спекотливих умовах?
– Скільки держав розташовано на території Африки?
– Назвіть деякі з них.
– З чим пов’язана господарська діяльність людей?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Вірю – не вірю”
Чи вірите ви в те, що?..
– Висота дерев у Африці досягає 16-поверхового будинку.
– В африканських степах пасуться зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи.
– В Африці живе страус ему – найнижчий птах і найкращий бігун. (Найвищий)
– У річках Ніл, Конго, Лімпопо живуть величезні крокодили.
2. Робота над загадками
– По ріці пливло бревно,
Було розлючене воно.
Називають річку Ніл,
А бревно звуть… (крокодил).
– Чуєте страшенний топот?
Бачите довжезний хобот?
Це не чарівний соні
Це африканський… (слон).
– І співать не співає, і літать не літає…
Так за що його всі птахом називають? (Страус)
– Ці кривляки люблять банани
І розсмішать тебе без обману. (Мавпи)
– Це не собака і не вовк, їй не потрібна гігієна.
Буває, навіть падаль їсть.
В пустелі мешкає… (гієна).
– Вік свій ходить з клунками,
Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)
3. Робота в групах
– З’єднайте стрілками з назвою материка тільки правильні твердження.
Омивається двома океанами Омивається Північним Льодовитим океаном Другий за розмірами материк Омивається Тихим і Індійським океанами Найвіддаленіший материк Третій за величиною материк Баобаб, фінікова пальма, ліана Знаходиться у східній півкулі Найменший континент Цей материк схожий на трикутник Цей материк – “безлюдний континент” Знаходиться найглибше озеро світу Пінгвіни, морські слони, тюлень Білий ведмідь, морж, північний олень | Африка | Найбільший за розмірами материк Зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи Качконіс, єхидна, кенгуру Найбільший материк Знаходиться в західній півкулі Скунс, алігатор, койот Омивається Тихим океаном Вампір, лінивець, мурахоїд На узбережжі морів і океанів живуть пінгвіни Омивається всіма океанами Олені, ведмеді, вовки Цей материк розташований у двох півкулях Найтепліший континент Омивається трьома океанами |
4. Гра “П’ять речень”
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Африки.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Назвіть представників рослинного світу Африки.
– Назвіть представників тваринного світу Африки.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 101-103.