Удосконалення рецептивних видів мовленнєвої діяльності, Аудіювання, читання Аудіювання як вид мовленнєвої діяльності
7.4. Удосконалення рецептивних видів мовленнєвої діяльності, Аудіювання, читання
Аудіювання як вид мовленнєвої діяльності
За спрямованістю на прийом і видачу мовленнєвої інформації аудіювання і читання є рецептивними видами мовленнєвої діяльності (на відміну від говоріння й письма).
Аудіювання – це розуміння сприйнятого на слух мовлення. Мета аудіювання полягає в осмисленні почутого мовленнєвого повідомлення.
Уміння слухати – одне з основних умінь, що є головним критерієм комунікабельності. За свідченням психологів
У системі механізмів аудіювання психологами виділено три компоненти; сприймання, порівняння-розпізнавання розуміння.
Процес сприймання значною мірою залежить від того, наскільки учи і володіють опорними
Сприймання якнайтісніше пов’язане з механізмом слухової пам’яті, оскільки від здатності людини утримувати в пам’яті почуті відрізки мовлення залежить процес розуміння аудіотексту, можливість його подальшої логічної переробки.
З метою розвитку механізму слухової пам’яті треба вчити дітей виділяти ключові слова, здійснювати змістово-композиційний аналіз тексту, спрямований на те, щоб допомогти учневі зрозуміти й запам’ятати зміст тексту.
Дія механізму пам’яті спонукає до дії механізм антиципації, що відіграє в процес і аудіювання важливу роль і дозволяє реципієнтові за початком слова, речення, темою висловлювання спрогнозувати, передбачити його кінець чи навіть загальну структуру повідомлення. Це може бути антиципація структурного боку мовлення і його змістового боку. Робота цього механізму забезпечує активний зустрічний характер процесу аудіювання, Мовна особистість повинна передбачати зміст, структуру тексту за певними елементами, що притаманні текстам відповідних типів.
Сформованість цих механізмів – одна з умов ефективного аудіювання.
Розвиткові механізмів антиципації сприяють вправи такого типу;
– Послухайте загадки й відгадайте їх:
1. Сильніше сонця, слабіше вітру. 2. Стоїть дуб, на дубі гай, під гаєм моргай, під моргаєм кліпун, під кліпуном дивун. під дивуном сопун, під сопуном хапун, під хапуном трясун.
– Послухайте заголовки текстів і скажіть, про що, на вашу думку, йдеться в текстах: “Людина і комп’ютер”, “Мала річко, живи!”, “Дай сили, природо!”, “Аби не стати манкуртами”.
– Послухайте фразеологізми і скажіть, у яких ситуаціях вони можуть уживатися: Прийшов Спас – готуй рукавички про запас; не в коня овес травити; одного засолу огірочки; душа накрохмалена.
Важливою умовою ефективного аудіювання є вміння концентруватися, аналізувати зміст почутого, конспектувати матеріал, Тому вчитель повинен готувати учнів до аудіювання, настроювати їх на відповідну тему. За способом здійснення розрізняють зосереджене не рефлексивне й рефлексивне аудіювання (слухання). Не рефлексивне полягає в умінні учня мовчати під час того, коли говорить співбесідник (інший учень, учитель). Рефлексивне можна вважати зворотним зв’язком, що використовується як контроль за точністю сприйняття почутого. У методиці виділяються три основних прийоми рефлексивного слухання: постановка питань, переказ, відображення почуттів.
Засобом навчання аудіювання є аудіотекст, що, на відміну від писемного, має відповідне інтонаційне оформлення, а його відтворення визначається правильно обраним темпом одноразового читання, контактністю комунікантів.
Ефективність аудіювання залежить від того, наскільки учні володіють опорними знаннями, якою мірою в них розвинені фонетичні, лексичні, граматичні, стилістичні навички. Тому навчання аудіювання має здійснюватися в двох напрямках: формування мовленнєвих навичок та мовленнєвих механізмів аудіювання.
Вправи, що формують мовленнєві Вправи на розвиток мовленнєвих
Навички аудіювання механізмів аудіювання
– для формування фонетичних навичок; – на розвиток механізму пам’яті;
– для формування лексичних навичок; – на розвиток механізму антиципації.
– для формування граматичних навичок;
– для формування стилістичних навичок.
Система вправ з аудіювання визначається тим, які вправи й завдання пропонуються до аудіативного тексту, як вони сформульовані, яка послідовність їх виконання.
Умовами ефективної роботи є цілеспрямований відбір аудіатекстів і завдань до них, включення кожного уроку в продуману систему роботи в основній школі.
Серед вправ, що формують фонетичні навички аудіювання, у школах з російською мовою навчання важливими є вправи на диференціацію звукової форми слова та його розуміння, що привчають уважно слухати. Це полегшує розуміння словоформ у контексті й навчає школярів розрізнювати їх на слух. Можуть добиратися пари слів, що відрізняються лише одним звуком. Наприклад:
– Порівняйте вимову слів у російській та українській мовах. Поясніть їхнє значення і вкажіть, якими звуками вони відрізняються.
Сома – сьома, знак – зник, вал – віл, рак – рік, сила – сила, Рим – Рим, яблоня – яблуня, вишня – вишня, гуси – гуси, фабрика – фабрика, молодой – молодий.
– Перекладіть подані слова українською мовою. Порівняйте вимову кінцевих звуків.
Дробь, насыпь, кровь, любовь, восемь, семь, ночь, сыпь, Сибирь.
Такі вправи є важливим засобом вироблення фонематичного слуху та орфоепічних навичок у російськомовних учнів. Щоб, наприклад, показати нормативну вимову дзвінких приголосних наприкінці слова і складу в українській мові, необхідно запропонувати учням послухати пари слів, порівняти їхню вимову і зробити висновок про те, як саме вимовляються в словах дзвінкі звуки перед глухими: дід – дед, зуб – зуб, книжка – книжка, сніг – снег, ряд – ряд, вниз – униз, рибка – рыбка, ягідка – ягодка, лебідь – лебедь, кров – кров.
Особливої актуальності набуває організація спостережень за звуковою стороною мовного оточення, зразковим мовленням майстрів слова (акторів, дикторів, письменників). Використання технічних засобів навчання (теле-, радіопередачі, магнітофонні записи) дає учням можливість почути новий зразок мовлення, допомагає урізноманітнити навчальний процес, максимально наблизити його до природного дискурсу.
Вправи на аудіювання допоможуть учням запам’ятати нормативний наголос (різновид, джерело, ознака, вірші та ін), особливо в тих випадках, коли він в українській і російській мовах не збігається, наприклад: верба верба, кропива крапива, брала-брала, олень — олень, одинадцять – одиннадцать і под.
До основних недоліків аудіювання відносять:
– неосмислене сприйняття тексту, коли слухання є фоном для іншого виду діяльності;
– вибіркове сприйняття окремих уривків почутого;
– невміння критично аналізувати зміст повідомлення і встановлювати зв’язок між почутим і фактами дійсності;
– несприятливі зовнішні умови спілкування.
Читання як вид мовленнєвої діяльності Крім аудіювання. до рецептивних видів мовленнєвої діяльності належить читання, що полягає в декодуванні графічних символів, тобто перекладі буквеного коду в мислительні образи, який реалізується в зовнішньому або внутрішньому мовленні Уміння грамотно читати-необхідне й важливе для сучасної людини, оскільки сприяє розвиткові навчально-виробничих завдань, забезпечує формування й задоволення культурно-естетичних потреб. У зв’язку з цим набуває актуальності питання розвитку павичок читання на уроках української мови.
Процес читання складається з одночасного сприймання та осмислення інформації. Від якості сприймання залежить характер і рівень розуміння тексту. Розрізняють два основних рівні розуміння тексту: рівень значення і рівень смислу.
У лінгводидактиці не існує єдиної класифікації видів читання. О. Андрєєв і Л. Хромов виділяють такі види читання, як поглиблене, швидке, панорамне швидке вибіркове, читання-перегляд і читання-сканування, С. Фоломкіна визначає в якості основних видів читання “мовчки”, необхідних будь-якому спеціалісту, ознайомлю вальне читання, переглядове, пошукове, вивчальне. Чинною програмою передбачено такі види читання, як уголос і читання мовчки. До основних способів читання належать:
– поглиблене читання, увага звертається на деталі, які аналізуються і оцінюються.
Таким способом читаються підручники, наукові тексти;
– ознайомлювальне читання: здійснюється загальне ознайомлення зі змістом, виділяються основні ідеї і проблеми, приділяється увага тільки основній інформації. Таким способом читаються публіцистичні та іноді художні тексти;
– читання-перегляд: використовується для попереднього ознайомлення з книгою, читається зміст, передмова, заключна частина;
– читання-сканування: швидкий перегляд друкованого тексту з метою пошуку потрібних слів, прізвищ. Цим способом оволодівають у процесі спеціального тренування:
– швидке читання відрізняється не тільки спеціально сформованою високою швидкістю читання, але й якісним засвоєнням прочитаного.
У процесі читання учні повинні осмислити сприйнятий текст з метою розв’язання певного комунікативного завдання. Методисти радять ураховувати функції читання як виду мовленнєвої діяльності: пізнавальну, регулятивну, ціннісно-орієнтаційну.
Навчання учнів читати, в основі якого лежить процес сприйняття й обробки інформації, здійснюється за умови їхнього активного творчого мислення. У процесі читання тексту відбувається смислова обробка інформації: значення слова співвідноситься зі значеннями інших слів, установлюється характер зв’язку між ними та контекстуальне значення; слова об’єднуються в синтагми, синтагми – в речення; речення об’єднуються в більші смислові утворення (ССЦ), а останні – в цілісний мовленнєвий твір.
Уміння сприймати текст вимагає особливої уваги словесника: правильне, точне сприймання чужого тексту стає грунтом для конструювання власного висловлювання, адекватного запропонованому. Сприйняття, відповідне авторському задумові, зумовлюють кілька чинників, серед яких головне місце посідає попередній досвід читача, крізь призму якого сприймається текст. Необхідною передумовою розуміння тексту є сформовані вміння декодувати вербальну інформацію. Особливої уваги вимагає декодування художніх текстів.
Навчання читання, аналізу й розуміння текстів є основою для формування всіх мовленнєвих умінь. Розвинені навички читання створюють умови для переходу до інших способів використання тексту в процесі розвитку мовлення учнів: переказу прочитаного чи почутого, висловленню власних думок (твір, рецензія, лист тощо). Таким чином, удосконалюючи уміння текстосприймання, учитель створює умови для формування текстотворчих умінь. Сформованість умінь текстосприймання забезпечує розуміння, дозволяє учням вступати в діалог.
Ефективним видом роботи є читання науково-популярної лінгвістичної літератури, що з одного боку сприяє поглибленню знань учнів, з другого – удосконаленню читацьких умінь, і відповідно сприяє формуванню мовної компетенції учнів.
Вправи, що містять аналіз (або його елементи) мовних і композиційних особливостей тексту-взірця спрямовані на вдосконалення мовленнєвих умінь. Саме аналіз тексту дозволяє побачити динаміку мовленнєвої діяльності від задуму до конкретної мовленнєвої реалізації.
Процес сприйняття тексту відбувається за допомогою завдань-запитань. Важливо дібрати тексти для читання, які б забезпечували розуміння, сприйняття, проживання чужого твору. Учень як читач формується па матеріалі художніх текстів, а його вміння висловити свої думки – на матеріалі публіцистики.
Однією з умов формування стійких умінь читання є систематичність впровадження цього виду роботи на уроках української мови.
Невід’ємною складовою навчального процесу є перевірка та оцінювання знань, умінь і навичок учнів. Чинна програма пропонує критерії оцінювання результатів мовленнєвої діяльності, зокрема аудіювання й читання.
Визначити напрями діяльності вчителя й учнів щодо корекції умінь і навичок допомагають різноманітні форми контролю. Систематичний контроль якості навчання дозволяє учителеві своєчасно оцінити власну систему роботи, визначити ефективність пропонованої методики, доцільність застосування прийомів і засобів.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. РІЗНОВИДИ АУДІЮВАННЯ Й ЧИТАННЯ ВСТУП Урок № 3 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. РІЗНОВИДИ АУДІЮВАННЯ Й ЧИТАННЯ Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про рецептивні види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання), їх різновиди, удосконалювати вміння сприймати почуте і прочитане, ставити запитання до тексту; розвивати рецептивне мовлення, мислення (аналітичне, синтетичне, критичне); виховувати духовність, любов до читання. Тип […]...
- Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Урок № 2 Тема: Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Мета: дати учням поняття про мову як систему виражальних засобів, що вживаються для висловлення думки та спілкування, і мовлення як використання виражальних засобів мови у процесі спілкування; ввести до словника дітей терміни мовець та […]...
- Зв’язне мовлення. Спілкування та мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Сприйняття чужого мовлення. Навчальне аудіювання І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 4 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Спілкування та мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Сприйняття чужого мовлення. Навчальне аудіювання Мета: повторити вивчене про мовлення як засіб спілкування за допомогою виражальних засобів мови; про види мовленнєвої діяльності; повправляти у сприйнятті-розумінні почутого; виховувати любов до природи, доброту […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Урок № 6 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Мета: ознайомити учнів із різними видами читання; формувати відповідні комунікативно-мовленнєві уміння, повправляти у читанні мовчки. Обладнання: тексти для читання мовчки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Бесіда. 1) В якому співвідношенні перебувають мова та мовлення? 2) […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Урок № 5 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про види мовленнєвої діяльності, зупинившись, зокрема, на психолінгвістичних особливостях аудіювання, дати уявлення про види аудіювання, формувати відповідні комунікативно-мовленнєві вміння, повправляти у глобальному, детальному та критичному аудіюванні. Обладнання: тексти для аудіювання. ХІД УРОКУ […]...
- Робота над продуктивними видами мовленнєвої діяльності. Говоріння, письмо Говоріння як вид мовленнєвої діяльності 7.5. Робота над продуктивними видами мовленнєвої діяльності. Говоріння, письмо Говоріння як вид мовленнєвої діяльності Уміння говорити – одне з основних комунікативних умінь. Психологи (І. Зимня, О. Леонтьєв, Н. Менчинська та ін.) відзначають, що формуванню цього вміння сприяє наявність певних здібностей – вербальна пам’ять, розвинені до автоматизму механізми миттєвого відбору потрібних мовних засобів, комунікабельність тощо. Тому […]...
- Письмо як вид мовленнєвої діяльності Письмо як вид мовленнєвої діяльності Писемне мовлення – це такий вид мовленнєвої діяльності, що полягає в кодуванні інформації за допомогою графічних засобів мови. Уміння писати – це графічно правильно зображати літери алфавіту, дотримуючись правописних норм; формулювати свої думки в письмовій формі. Важко переоцінити роль писемного мовлення в житті сучасної людини. З його допомогою фіксуються отримані […]...
- ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Живе поезія у мові, Якої мати вчили нас, У гніві, усмішці, любові, В красі звичайній, без прикрас. Вона не тільки мрії срібні, А й праця, й радощі зусиль, Вона потрібна, як потрібні Вода й повітря, хліб і сіль. Максим Рильський ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ Музика Михаила Вербицького Слова Павла Чубинського Ще не вмерла […]...
- Методичні принципи мовленнєвої підготовки учнів Методичні принципи мовленнєвої підготовки учнів До основних методичних принципів, що забезпечують ефективність роботи з розвитку мовлення учнів, належать: 1) єдність розвитку мовлення й мислення; 2) взаємозв’язок розвитку усних й писемних видів мовленнєвої діяльності; 3) випереджаючий розвиток усного мовлення; 4) зв’язок розвитку мовлення з формуванням мовної компетенції; 5) зв’язок розвитку мовлення з формуванням стратегічної компетенції; 6) […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Загальне уявлення про мовлення і спілкування. Види мовленнєвої діяльності ВСТУП УРОК № 2 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Загальне уявлення про мовлення і спілкування. Види мовленнєвої діяльності Мета: пояснити учням різницю між мовою та мовленням, ознайомити з видами мовлення; навчати мистецтву спілкування; виховувати ввічливість, тактовність, повагу до співрозмовників. Обладнання: підручник, Дитяча Біблія. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашньої вправи. II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ […]...
- Аудіювання, читання, говоріння, письмо ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 59 Аудіювання, читання, говоріння, письмо Запам’ятаймо! Ви слухаєте й розумієте пояснення вчителя, аудіозапис народної казки, пісні, художнього твору. Ця мовна діяльність – аудіювання. Ви читаєте книжку, ознайомлюєтеся з газетою, звертаєте увагу на рекламні написи. Ця мовна діяльність – читання. Ви відповідаєте на уроці, розмовляєте з друзями на перерві. Ця мовна діяльність […]...
- Основні напрями роботи з розвитку мовлення і принципи мовленнєвої підготовки учнів 7 РОБОТА З РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ УЧНІВ (МОВЛЕННЄВА ЗМІСТОВА ЛІНІЯ) 7.1. Основні напрями роботи з розвитку мовлення і принципи мовленнєвої підготовки учнів Методика розвитку мовлення учнів. Відповідно до Державного стандарту загальної середньої освіти України, навчальних концепцій, чинних програм з рідної (української) мови пріоритетною є мовленнєва підготовка учнів, спрямована на формування мовної особистості випускника середньої школи, […]...
- Повторення вивченого за 1-3 класи. Ділові якості працівників, умови праці для різних видів професійної діяльності. Правила професійної діяльності УРОК 1 Тема. Повторення вивченого за 1-3 класи. Ділові якості працівників, умови праці для різних видів професійної діяльності. Правила професійної діяльності Мета: ознайомити учнів із темами, які вивчатимуться протягом року; виготовити “шкалу оцінювання”; розвивати увагу, мислення; виховувати любов до праці та бережливе ставлення до матеріалів на уроці. Обладнання: білий картон; шаблони букв; прислів’я, надруковане на […]...
- Контрольне читання мовчки. Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз Урок № 43 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Контрольне читання мовчки. Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз Мета: з’ясувати рівень здобутих учнями комунікативних умінь; удосконалювати вміння проводити різні види мовного розбору; розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння й навички самостійної роботи. Обладнання: підручник, текст для читання мовчки. ХІД УРОКУ I. Повідомлення мети і завдань уроку. II. Проведення читання […]...
- Семестрове оцінювання з аудіювання Мета: контроль сформованості навичок аудіювання. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання Т. Today is semester test on listening. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Перевірка сформованості навичок аудіювання Етап підготовки до аудіювання. Бесіда за малюнками на дошці What kinds of sport can you see on the pictures? Do you go in for these kinds of sport? New […]...
- Річне оцінювання з аудіювання Мета: контроль сформованості навичок аудіювання. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання Т. Today is year test on listening. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Перевірка сформованості навичок аудіювання Етап підготовки до аудіювання New words ? Hike – піша екскурсія ? Walk – прогулянка ? Especially – особливо ? Bank of the river – на березі річки ? […]...
- Контроль навичок аудіювання. Текст “About Boxing” II Семестр ПОВТОРЕННЯ УРОК 95 Тема. Контроль навичок аудіювання. Текст ” About Boxing “ Мета: – проконтролювати рівень сформованості навичок аудіювання; – навчити учнів самостійного виконання вправ тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань; – розвивати учнівську спостережливість, елементи креативного мислення, аналізу та самоаналізу; – виховувати увагу, спостережливість, уміння чітко виконувати інструкції вчителя. ХІД УРОКУ I. […]...
- Особливості фінансів підприємств різних форм власності та видів діяльності ФІНАНСИ Розділ 4. ФІНАНСИ ГОСПОДАРСЬКИХ СУБ’ЄКТІВ 4.4. Особливості фінансів підприємств різних форм власності та видів діяльності Ринкова економіка характеризується багатоукладністю господарювання. Тут репрезентовано різні форми власності: державну, колективну, приватну. Створюються також підприємства різних організаційно-правових форм господарювання: орендні, акціонерні, кооперативні, колективні, спільні, індивідуальні та інші. Наявність різних форм власності та організаційно-правових форм господарювання впливає на організацію […]...
- Узагальнення засвоєного матеріалу. Захист довкілля Мета: Повторити ЛО теми. Повторити граматичний матеріал. Продовжувати формувати комунікативні вміння учнів. Удосконалювати навички читання. Розвивати ерудицію учнів. Виховувати дбайливе ставлення до природи та усвідомлення важливості охорони довкілля. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Прив і тання. Т: How are you today? Ps: We are fine, thank you! Пов і домлення теми та […]...
- Контроль читання. Текст “Why did the little dog die?” І семестр ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ” УРОК 40 Тема. Контроль читання. Текст “Why did the little dog die?” Мета: – перевірити рівень учнівських знань, умінь і навичок читання з вивчених протягом семестру тем; – навчити учнів самостійного виконання завдань тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; – прищеплювати повагу до […]...
- Мовленнєвознавчі поняття і шляхи їх засвоєння 7.2. Мовленнєвознавчі поняття і шляхи їх засвоєння Результативність навчання мови в сучасній школі вимірюється не стільки мовними знаннями, уміннями й навичками, а рівнем мовленнєвознавчої підготовки, практичним володінням мовними засобами залежно від ситуації спілкування, готовністю учнів до ефективної комунікації – виконання ролі адресанта (того, хто створює висловлювання) і адресата (того, хто сприймає висловлювання). Засвоєння мовленнєвознавчих понять […]...
- Контроль навичок читання. Текст “A new flat” II Семестр ПОВТОРЕННЯ УРОК 96 Тема. Контроль навичок читання. Текст ” A New Flat “ Мета: – проконтролювати рівень знань, умінь та навичок учнів читання з вивчених протягом семестру тем; – навчити учнів самостійного виконання тестів, правильного вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; – прищеплювати повагу до вивчення іноземних мов, розвивати елементи логічного […]...
- Домашнє читання “Пінокіо” II Семестр ТЕМА “МИСТЕЦТВО ТЕАТРУ ТА КІНО” УРОК 72 Тема. Домашнє читання “Пінокіо” Мета: – проконтролювати навички читання та непідготовленого усного мовлення по тексту позакласного читання; – практикувати у вживанні нових лексико-граматичних структур у словосполученнях і реченнях з оповідання; – продовжувати формувати лексичні та граматичні навички учнів; – сприяти розвитку уваги, спостережливості, самостійного мислення, навичок […]...
- Презентування результатів роботи як один із видів перетворювальної діяльності людини. Презентації та їх призначення РОЗДІЛ 2 ІНФОРМАЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ПРОЕКТНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ Нині інформація, потрібна для виконання більшості проектів, здебільшого зберігається у вигляді паперових або електронних документів. Електронні документи можуть поширюватись у формі записів на цифрових носіях (оптичних дисках, пристроях флеш-пам’яті, магнітних носіях тощо), зберігатися на виділених для цього пристроях пам’яті комп’ютерів локальної або глобальної мереж. Пошук […]...
- Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання (“Найгарніша мама”) Урок 113 Тема. Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання (“Найгарніша мама”) Мета: поглибити знання учнів про вживання апострофа; учити правильної артикуляції слів, у яких пишемо апостроф; розширювати лексичний запас учнів і вдосконалювати вміння зв’язно висловлюватися; виховувати товариськість, чуйність і вдячне ставлення до своїх доброзичливців. Обладнання: зображення шпака на гілці; посібник І. Дівакової “Аудіювання […]...
- ЗМІНА ПРИРОДИ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12 “ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА Й УСТАНОВЛЕННЯ ДЖЕРЕЛ ЇХ НАДХОДЖЕННЯ” УРОК 65. ЗМІНА ПРИРОДИ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12 “ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА Й УСТАНОВЛЕННЯ ДЖЕРЕЛ ЇХ НАДХОДЖЕННЯ” Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про види забруднень навколишнього середовища та основні джерела забруднення; формувати практичні уміння характеризувати різні види забруднення, порівнювати рівень забруднення навколишнього середовища в різних регіонах; вдосконалювати уміння […]...
- Осінь. Урок позакласного читання ТЕМА: ЗНОВ ДО ШКОЛИ UNIT 1. SUMMER IS OVER УРОК 11 Підтема: Осінь. Урок позакласного читання. Мета: Активізувати в мовленні учнів лексичний матеріал тем “Осінь”, “Пори року і погода”. Повторити і відпрацювати граматичний матеріал: вживання Present Simple, Present Continuous. Формувати навички аудіювання. Удосконалювати техніку читання. Організувати позакласне читання. Практикувати учнів у письмі. Виховувати інтерес до […]...
- Зміст та організація діяльності Зміст та організація діяльності студента-практиканта Зміст навчальної роботи студента під час педагогічної практики складається з таких видів діяльності: – ознайомлення із специфікою діяльності школи певного типу (загальноосвітньої, ліцею, гімназії); – планування навчально-виховного процесу та проведення уроків і позакласних заходів з української мови; – відвідування та наступний аналіз уроків і позакласних заходів з української мови; – […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 18. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. АУДІЮВАННЯ. ПИСЬМО. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ, ЗАПИСАНИХ НА РІЗНИХ НОСІЯХ ІНФОРМАЦІЇ. ВІДГУК ПРО ТЕЛЕПЕРЕДАЧУ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 30 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 18. АУДІЮВАННЯ. ПИСЬМО. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ, ЗАПИСАНИХ НА РІЗНИХ НОСІЯХ ІНФОРМАЦІЇ. ВІДГУК ПРО ТЕЛЕПЕРЕДАЧУ Мета: узагальнити знання учнів про відгук, вимоги до складання вигуку, удосконалювати навички сприйняття на слух текстів різних стилів, типів […]...
- Утворення й читання чотирицифрових чисел у межах двох тисяч УРОК 14 Тема. Утворення й читання чотирицифрових чисел у межах двох тисяч Мета: опрацювати утворення, називання й читання чотирицифрових чисел у межах 2 000; розвивати вміння пояснювати розв’язання задачі; вдосконалювати обчислювальні навички. Обладнання: картки для усної лічби, нумераційна таблиця. ХІД УРОКУ I. Контроль і закріплення знань учнів 1. Перевірка домашнього завдання – Прочитати питання, яке […]...
- Напрямки робіт по взаємодії області з іншими територіями у сфері виробництва товарів, послуг та інших видів діяльності Регіональна економіка Глава IІ ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ 5. Напрямки робіт по взаємодії області з іншими територіями у сфері виробництва товарів, послуг та інших видів діяльності На наш погляд, таких напрямків може бути декілька. Перший напрямок пов’язаний з реалізацією проектів і налагодженням виробництва, що представляють інтерес для кількох областей і вимагають акумуляції їх сил і […]...
- Основні види діяльності – Психологічні основи діяльності людини ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА 2. Особистість у діяльності і спілкуванні 2.1. Психологічні основи діяльності людини 2.1.4 Основні види діяльності Свідома активність людини формується і виявляється в діяльності, яка відбувається в певній системі відносин з іншими людьми. Результати діяльності впливають на світ, що оточує людину, долі інших людей. Діяльність формує особистість людини, яка виражається знову ж таки […]...
- Освоєння діяльності – Психологічні основи діяльності людини ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА 2. Особистість у діяльності і спілкуванні 2.1. Психологічні основи діяльності людини 2.1.3 Освоєння діяльності Освоєння діяльності відбувається через освоєння дій, за допомогою яких вона реалізується. У кожній дії виділяють моторні (рухові), сенсорні (чуттєві) і центральні компоненти, що відповідно здійснюють її виконання, контроль і регулювання. Способи виконання, контролю і регулювання дій, які використовує […]...
- Мовні й позамовні основи мовленнєвої культури Стилістика української мови Мовні й позамовні основи мовленнєвої культури Мовленнєва культура окремої особи і всього народу, її зміст і рівень розвитку визначаються двома основними чинниками: – станом і багатством мови (у конкретний період функціонування); – позамовними обставинами, рівнем, сутністю життя народу, передусім його освічених верств. Довершеність усного й писемного мовлення окремої особи в межах кожного […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: перевірити й оцінити повторені та систематизовані вміння і навички; розвивальна: розвивати навички самоаналізу, самоконтролю, самооцінки, самовдосконалення; виховна: виховувати почуття відповідальності за навчання, за виконання контрольної роботи. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, географія, історія, фізика. Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ […]...
- Значущі частини слова. Текст. Удосконалення вмінь знаходити інформацію до обраної теми, аналізувати її, добирати ключові слова для висловлювання Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 102 Тема. Значущі частини слова. Текст. Удосконалення вмінь знаходити інформацію до обраної теми, аналізувати її, добирати ключові слова для висловлювання Мета: – навчальна: закріпити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова і форми слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова, формувати ключові компетентності: комунікативну, […]...
- Читання й записування шестицифрових чисел у межах 200 000. Лічба сотнями тисяч до 10 сотень тисяч УРОК 24 Тема. Читання й записування шестицифрових чисел у межах 200 000. Лічба сотнями тисяч до 10 сотень тисяч Мета: вправляти учнів у відкладанні чисел на рахівницях, ознайомити з поняттям мільйон; розвивати вміння учнів розв’язати задачу, яка містить поняття частина числа; вдосконалювати обчислювальні навички. Обладнання: таблиця для усної лічби, креслення задачі. ХІД УРОКУ I. Контроль […]...
- СОЦІОЛОГІЯ ЧИТАННЯ Соціологія короткий енциклопедичний словник СОЦІОЛОГІЯ ЧИТАННЯ – галузь соціології культури, котра досліджує читання як одну з основних соціальних форм опосередкованої комунікації в суспільстві (поряд з театром, кіно, радіо, телебаченням тощо). Вивчаючи потреби в читанні, яке виступає специфічною формою мовного спілкування людства за допомогою друк або і рукописних текстів, С. ч. виявляє й аналізує соціальні, поліг, […]...
- Домашнє читання, “Пригоди Тома Сойєра” І семестр ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ” УРОК 47 Тема. Домашнє читання, “Пригоди Тома Сойєра” Мета: – проконтролювати навички читання та непідготовленого усного мовлення за текстом позакласного читання; – практикувати у вживанні нових лексико-граматичних структур у словосполученнях і реченнях з оповідання; – продовжувати формувати лексичні й граматичні навички учнів; – сприяти розвитку уваги, спостережливості, самостійного […]...
- Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту Урок 34 Тема. Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту Мета: закріпити знання учнів про спонукальні речення; вчити виділяти їх у мовленні й складати самостійно, правильно використовуючи розділові знаки; розвивати навички виразного читання; виховувати доброзичливе, дружнє ставлення до оточуючих. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання 1. Перевірка домашнього […]...