Українська естрадна пісня. Слухання творів: В. Івасюк “Два перстені”, “Пісня буде поміж нас”, “Я піду в далекі гори”. Поєднання музики та поезії. Розучування пісні-колядки “В Вифлеємі новина”
8 КЛАС
I семестр
Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві
Тема. Музичне мистецтво і сучасність
Урок 15
Тема уроку. Українська естрадна пісня. Слухання творів: В. Івасюк “Два перстені”, “Пісня буде поміж нас”, “Я піду в далекі гори”.
Поєднання музики та поезії. Розучування пісні-колядки “В Вифлеємі новина”
Мета уроку: ознайомити учнів із історією української естради, її творцями і виконавцями; розвивати музично-ритмічний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до творчості українських співаків,
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, аудіо-записи, портрети композиторів О. Білаша, М. Скорика, І. Шамо, А. Пашкевича, В. Івасюка, виконавців: О. Білозір, Н. Яремчука, Руслани, Ані Лорак.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1. Спів мажорного звукоряду від фа та тонічного тризвуку.
2. Спів поспівки “Коляд, коляд, колядниця”.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
На минулому уроці ми з вами говорили про мелодію як основний засіб музичної виразності, коли вона
– Яку роль відіграє у ній художнє слово, поезія?
Композитори поєднали музику і поезію, яка завжди була тематичним матеріалом для створення музичних творів композиторів-класиків. Порівняємо два музичних приклади із симфонічної сюїти М. Вериківського “Веснянки”.
І частина “Заспів”, де використана старовинна пісня-веснянка “Із-за гори чорна хмара”, і II частина “Молода”, жвавий танок-веснянка “Царівно, ми – твої гості”. (Музичні приклади)
Спів та сольфеджування вправ, визначення ладу, тональності, характеру.
IV. Розучування пісні – колядки.
1. Бесіда.
Це були веснянки, а зараз ми познайомимось колядкою з зимовою обрядовою піснею-колядкою “В Вифлеємі новина”. Всі ви знаєте, що Діва Марія породила Сина у Вифлеємі тоді, коли зійшла зоря і сповістила про цю новину.
Багато створено колядок, у яких оспівано народження Ісуса Христа.
– Назвіть колядки, які ви вивчали. Наспівайте (діти виконують).
2. Художній показ твору.
3. Характеристика прослуханої пісні-колядки.
4. Визначення ладу, тональності, характеру.
5. Розучування по фразах за нотним текстом із сольфеджуванням.
V. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Пісня значно доступніша для слухача, ніж інші музичні твори, бо вона має слова, які запам’ятовуються, дають змогу зразу її зрозуміти і запам’ятати. Вона є улюбленим музичним жанром, а пісенна творчість українського композитора багата і дуже різноманітна.
Велику популярність здобули пісні 60-70х років, коли творили композитори Ігор Шамо, Олександр Білаш, Анатолій Шашкевич, Володимир Івасюк, які хоч і писали різноманітні за тематикою пісні, але головним у їхній творчості була мелодія, ніжна, наспівна чи весела, життєрадісна. Пісні, Два кольори”, “Чорнобривці”, “Пісня про рушник” до сих пір виконуються сучасними виконавцями поп-музики – Козловським, Пономарьовим, Русланою, Ані Лорак та ін. Тривалий час пальму першості в популярній музиці тримали такі різнопланові співаки: в поп-музиці – Ірина Білик, у жанрі традиційної естрадної пісні – Таїсія Повалій, Ірина Білик, Руслана, а серед чоловіків – Олександр Пономарьов, Віктор Павлик. Та найвідчутніший успіх в естрадній пісні, на мою думку, мала творчість В. Івасюка, починаючи із вокально-інструментального ансамблю “Буковинка”, який створив Володя. Ансамбль “Буковинка” виконує пісні М. Скорика, народні пісні. А в 1966 р. створюється вокально-інструментальний ансамбль “Смерічка”, учасниками якого стали В. Зінкевич, В. Івасюк, Назарій Яремчук, які показали високу артистичну майстерність на конкурсах “Пісня – 71”, “Пісня – 72” і здобули виизнання.
Рано пішли з життя В. Івасюк і Н. Яремчук, але вони залишили нам сад чарівних пісень, які ми зараз послухаємо.
2. Слухання пісень. В. Івасюк: “Два перстені”, “Пісня буде поміж нас”, “Золотоволоска”, “Я піду в далекі гори”.
3. Характеристика прослуханих творів.
З музичного центру “Буковинка” починала 14-річна Кароліна Куйок.
Взявши гран-прі на російському телеконкурсі “Утренняя звезда – 95”, вона взяла собі сценічне ім’я Ані Лорак. У 1999 р. Кароліна стала наймолодшою заслуженою артисткою України. Домігшись визнання, вона бере участь у різних конкурсах, а у 2008 р. на конкурсі Євробачення посіла II місце.
VI. Підсумок уроку.
– Що об’єднує ці твори?
– Що характерно для творчості В. Івасюка?
– Які почуття викликає у вас музика В. Івасюка?