Українська мова у світі. Українська діаспора
§ 2. Словосполучення і речення – основні синтаксичні одиниці.
Стилістичні особливості простих і складних речень
10. 1. Прості речення: Мій юний Юрик Бачить сенс життя в трьох речах. Він Любить одну дівчину, Україну й письменника Пауло Коельйо в українських перекладах (кома відокр. однорід. додатки). Про те, друге чи третє Ми з Юрком Часто Бесідуємо(кома відокр. однорід. додатки). Прості речення мають одну граматичну основу.
Складні речення: Я її Люблю, і Вона Моя! (Кома відокр. частини складносур.
11.2. Осінній день, осінній день, осінній! // О синій день, о синій день, о синій! // Осанна осені, о сум! Осанна. // Невже це осінь, осінь, о! – та сама (Ліна Костенко).
Як відомо, інтонаційно-синтаксичну своєрідність у художньому творі забезпечують
12.1. Керування: Г; 2. Узгодження: Г; 3. Прилягання: В,
13. Небесна блакить (узгодж,); роздуми над твором (керув.); закохана в поезію (керув.); радіти життю (керув.).
Гроза скінчилася, прошумів легкий дощик, і раптом засяяла небесна блакить.
Ми з хлопцями поїхали на озеро купатися, та роздуми над твором за поезіями Ліни Костенко не давали мені спокою. Я зустрів Софійку, яка підказала мені чимало ідей, бо вона ж просто закохана в поезію. Треба радіти життю, воно прекрасне.
15.1. У поданому тексті переважають прості речення.
Тенор – назва чоловічого голосу певного діапазону звучання.
Музично драматичний інститут – навчальний заклад, де проводиться фахова підготовка акторів, співаків, режисерів, декораторів тощо.
Опера – вид музично-драматичного твору, що єднає музику, вокал, дії.
Вистава – твір театрального мистецтва, обмежений у часі, з використанням режисерського задуму, акторської гри, драматургічного твору (літературного джерела), музики, театральних декорацій та механізмів тощо.
Аншлаг – оголошення про те. що всі квитки продані: відсутність вільних місць, що означає успіх будь-якого заходу (вистави, концерту тощо).
Провідний теноровий репертуар: ліричний, меццо-характерний, лірико – драматичний – головні вокальні партії у музичних творах для чоловічого голосу – тенору.
Периферійні театри – театри, розташовані не в столичних містах.
Пісенно-оперна класика – твори пісенно-оперного жанру, що мають зразкове значення й неминущу цінність.
Пісенний репертуар – сукупність пісень, що викопуються в культурному закладі взагалі чи одним співаком.
Музична школа – школа, де навчаються грі на різних музичних інструментах, вивчають музичну грамоту й літературу, вчаться вокалу.
2. Він мав світову славу, численні нагороди і престижні відзнаки; він міг комфортно почуватися у “загальноросійському (загальносоюзному) морі”, забути свою малу батьківщину – Україну і сповідувати популярну тоді ідеологію “радянської людини”. Проте співак протягом усього свого життя залишався свідомим українцем, невтомно популяризував і виконував український пісенний репертуар.
Заміна дієприслівникових зворотів спростила стиль висловлювання,
3. Коли пісні мойого краю // Пливуть у рідних голосах, // Мені здається, що збираю // Цілющі трави я в лугах…. Люблю пісні мойого краю, // Та не спинюсь па тім лишень: // 3 любов’ю вухо привертаю // До братніх на землі пісень.
16.1. Найстаріший У ЄвропІ Тис Росте Біля Віденської філармонії, Йому понад чотири тисячі років.
Розповідне, неокличне, складне, безсполучн., віднош. пояснювальні, кома відокремлює одну частину речення від другої.
І част. – двоскл., пошир., повне, неускл. II част. – односкл., безособ., пошир., неповне, ускл. однорідн. додат. (пропущений присудок нараховують).
Найстаріший У ЄвропІ Тис Росте Біля Віденської філармонії, І має понад чотири тисячі років.
Двосклад., пошир., повне, ускл. однор. присуд,
2. Сьогодні в Україні виявлено 16 дерев, що мають 1000-літній вік: вісім дубів (чотири дуби на Черкащині, по одному – на Рівненщині й Закарпатті, два – на Львівщині); дві фісташки, один суничник, три тиси й два ялівці (усі – у Криму). Крім того, є вісім унікальних лип, вік яких сягає 600-900 років: по дві в Києві, на Тернопіллі і Львівщині; по одній – у Криму й Закарпатті.
Дідо-дуб росте в селі Стужиця Великоберезнянського району Закарпатської області. В обхваті 9,10 м, заввишки біля 30 метрів. Найтовщий і найстарішій дуб України, вік 1100-1200 років.
Юзефінський дуб росте я урочищі “Юзефінська дача”, неподалік від Юзефінського жіночого монастиря, біля села Глипне Рокитнянського району Рівненській області. В обхваті 7,9 м, заввишки біля 20 м. Вік 1000 років. Має огорожу Дерево перебуває а дуже поганому стані – воно гине. Дошкуляють йому численні дупла й тріщини, неодноразово потерпав він від блискавок.
Дуб Максима Залізняка росте біля хутору Була Чигиринського району Черкаської області. В обхваті 8,6 метрів, заввишки близько 30 метрів, вік 1000 років. Другий за розміром дуб України. Під деревом зупинялися Т. Шевченко, Б. Хмельницький, М. Залізняк, С. Наливайко.
“Золотій” липі, що росте в м. Бучач Тернопільської області, 600 років. Під нею у 1672 р. був підписаний відомий “Бучацький мир” між поляками й турками.
Липі Богдана Хмельницького, що росте в с. Денисів Козівського району Тернопільської області, 800-900 років. За легендою, під нею відпочивали козаки на чолі зі славетним гетьманом після битви з поляками в 1651 р. поблизу с. Денисів. Ця липа найтовща і найстаріша в Україні.