Українська мова у світі. Українська діаспора

§ 2. Словосполучення і речення – основні синтаксичні одиниці.

Стилістичні особливості простих і складних речень

10. 1. Прості речення: Мій юний Юрик Бачить сенс життя в трьох речах. Він Любить одну дівчину, Україну й письменника Пауло Коельйо в українських перекладах (кома відокр. однорід. додатки). Про те, друге чи третє Ми з Юрком Часто Бесідуємо(кома відокр. однорід. додатки). Прості речення мають одну граматичну основу.

Складні речення: Я її Люблю, і Вона Моя! (Кома відокр. частини складносур.

реч., знак оклику вжито для підкреслення експресивності мовлення). Коли на мене падає дощ у Сумах, я навіть не знаю, чи падає він у Ромнах (коми відокр. част, складнопідр. реч.). І Це Буває дуже Сумно, Не кажу вже про складніші речі (кома відокр. част. безсполучп. реч.). Складні речення мають дві або більше граматичних основ. Частини складного речення відокремлюються комами.

11.2. Осінній день, осінній день, осінній! // О синій день, о синій день, о синій! // Осанна осені, о сум! Осанна. // Невже це осінь, осінь, о! – та сама (Ліна Костенко).

Як відомо, інтонаційно-синтаксичну своєрідність у художньому творі забезпечують

фігури. Стилістичні фігури бувають різних видів. Вірш Ліни Костенко “Осінній день” побудований на асонансах (повторення однакових голосних звуків у рядку або строфі, що надає віршованій мові милозвучності, підсилює її музичність) і поетичній тавтології (повторення одного й того ж слова, однокореневих чи близьких за значенням, щоб з більшою силою виразити щось важливе у висловленій думці). Поетеса “грає” зі словами, створює мелодійну ритміку. За допомогою асонансів і тавтології вона відтворює природний ритм, природний хід думок.

12.1. Керування: Г; 2. Узгодження: Г; 3. Прилягання: В,

13. Небесна блакить (узгодж,); роздуми над твором (керув.); закохана в поезію (керув.); радіти життю (керув.).

Гроза скінчилася, прошумів легкий дощик, і раптом засяяла небесна блакить.

Ми з хлопцями поїхали на озеро купатися, та роздуми над твором за поезіями Ліни Костенко не давали мені спокою. Я зустрів Софійку, яка підказала мені чимало ідей, бо вона ж просто закохана в поезію. Треба радіти життю, воно прекрасне.

15.1. У поданому тексті переважають прості речення.

Тенор – назва чоловічого голосу певного діапазону звучання.

Музично драматичний інститут – навчальний заклад, де проводиться фахова підготовка акторів, співаків, режисерів, декораторів тощо.

Опера – вид музично-драматичного твору, що єднає музику, вокал, дії.

Вистава – твір театрального мистецтва, обмежений у часі, з використанням режисерського задуму, акторської гри, драматургічного твору (літературного джерела), музики, театральних декорацій та механізмів тощо.

Аншлаг – оголошення про те. що всі квитки продані: відсутність вільних місць, що означає успіх будь-якого заходу (вистави, концерту тощо).

Провідний теноровий репертуар: ліричний, меццо-характерний, лірико – драматичний – головні вокальні партії у музичних творах для чоловічого голосу – тенору.

Периферійні театри – театри, розташовані не в столичних містах.

Пісенно-оперна класика – твори пісенно-оперного жанру, що мають зразкове значення й неминущу цінність.

Пісенний репертуар – сукупність пісень, що викопуються в культурному закладі взагалі чи одним співаком.

Музична школа – школа, де навчаються грі на різних музичних інструментах, вивчають музичну грамоту й літературу, вчаться вокалу.

2. Він мав світову славу, численні нагороди і престижні відзнаки; він міг комфортно почуватися у “загальноросійському (загальносоюзному) морі”, забути свою малу батьківщину – Україну і сповідувати популярну тоді ідеологію “радянської людини”. Проте співак протягом усього свого життя залишався свідомим українцем, невтомно популяризував і виконував український пісенний репертуар.

Заміна дієприслівникових зворотів спростила стиль висловлювання,

3. Коли пісні мойого краю // Пливуть у рідних голосах, // Мені здається, що збираю // Цілющі трави я в лугах…. Люблю пісні мойого краю, // Та не спинюсь па тім лишень: // 3 любов’ю вухо привертаю // До братніх на землі пісень.

16.1. Найстаріший У ЄвропІ Тис Росте Біля Віденської філармонії, Йому понад чотири тисячі років.

Розповідне, неокличне, складне, безсполучн., віднош. пояснювальні, кома відокремлює одну частину речення від другої.

І част. – двоскл., пошир., повне, неускл. II част. – односкл., безособ., пошир., неповне, ускл. однорідн. додат. (пропущений присудок нараховують).

Найстаріший У ЄвропІ Тис Росте Біля Віденської філармонії, І має понад чотири тисячі років.

Двосклад., пошир., повне, ускл. однор. присуд,

2. Сьогодні в Україні виявлено 16 дерев, що мають 1000-літній вік: вісім дубів (чотири дуби на Черкащині, по одному – на Рівненщині й Закарпатті, два – на Львівщині); дві фісташки, один суничник, три тиси й два ялівці (усі – у Криму). Крім того, є вісім унікальних лип, вік яких сягає 600-900 років: по дві в Києві, на Тернопіллі і Львівщині; по одній – у Криму й Закарпатті.

Дідо-дуб росте в селі Стужиця Великоберезнянського району Закарпатської області. В обхваті 9,10 м, заввишки біля 30 метрів. Найтовщий і найстарішій дуб України, вік 1100-1200 років.

Юзефінський дуб росте я урочищі “Юзефінська дача”, неподалік від Юзефінського жіночого монастиря, біля села Глипне Рокитнянського району Рівненській області. В обхваті 7,9 м, заввишки біля 20 м. Вік 1000 років. Має огорожу Дерево перебуває а дуже поганому стані – воно гине. Дошкуляють йому численні дупла й тріщини, неодноразово потерпав він від блискавок.

Дуб Максима Залізняка росте біля хутору Була Чигиринського району Черкаської області. В обхваті 8,6 метрів, заввишки близько 30 метрів, вік 1000 років. Другий за розміром дуб України. Під деревом зупинялися Т. Шевченко, Б. Хмельницький, М. Залізняк, С. Наливайко.

“Золотій” липі, що росте в м. Бучач Тернопільської області, 600 років. Під нею у 1672 р. був підписаний відомий “Бучацький мир” між поляками й турками.

Липі Богдана Хмельницького, що росте в с. Денисів Козівського району Тернопільської області, 800-900 років. За легендою, під нею відпочивали козаки на чолі зі славетним гетьманом після битви з поляками в 1651 р. поблизу с. Денисів. Ця липа найтовща і найстаріша в Україні.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Українська мова у світі. Українська діаспора