УМІННЯ ВЗАЄМОДІЯТИ. ДРУЖНИЙ КЛАС. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ОБГОВОРЕННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ
(української народної казки “Ріпка” та байки Л. Глібова “Лебідь, Щука і Рак”)
Мета: навчати школярів взаємодіяти з іншими людьми; сприяти згуртованості і дружбі у класі; обговорити казки, прислів’я, у яких ідеться про дружбу, взаємодопомогу, товариськість; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Для чого слід уважно перевіряти термін придатності харчових продуктів?
– Чи можна вживати неякісні і прострочені продукти харчування? Чим вони небезпечні?
–
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Ми починаємо вивчати розділ “Серед людей”. У ньому ви дізнаєтесь, що таке дружний клас, дружна родина, як стати толерантним, про правила спілкування, як залагодити конфлікт, як комп’ютер впливає на здоров’я.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як взаємодіяти з іншими людьми.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 48-49)
– Що таке колектив?
– Який клас називають дружним?
– Який девіз у дружного класу?
– Розгляньте малюнки на с. 49. Яких правил мають дотримувати учні
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання вірша А. Костецького “Гойдалка на двох”
ГОЙДАЛКА НА ДВОХ
Спробуй на гойдалці
Сам покататись!
Будуть навколо
Всі дивуватись.
Тут
Навіть зовсім
Затятий жаднюга
Місцем
Повинен ділитися
З другом.
– Розкажіть, що вам подобається робити разом з іншими дітьми.
Запам’ятайте! Взаємодія – це коли люди щось роблять разом і допомагають одне одному.
2. Робота над проектом
– Об’єднайтесь у три групи (“Художники”, “Поети”, “Юристи”).
“Художники” створять емблему класу.
“Поети” напишуть вірш, який стане вашим девізом.
“Юристи” складуть правила класу.
Оформіть плакат з емблемою, девізом і правилами та почепіть його на видноті.
3. Продовження роботи за підручником (с. 50)
1) Робота над прислів’ям.
Щасливо там жити, де вміють дружити.
2) Робота в групах.
– Складіть із пазлів картину.
– Проаналізуйте свою роботу, дайте відповіді на запитання:
– Чи не заважали ви одне одному?
– Чи спокійно спілкувалися, не сварилися?
– Чи важко було виконувати завдання в групі?
3) Практична робота. Обговорення літературних джерел (української народної казки: “Ріпка” та байки Л. Глібова “Лебідь, Щука і Рак”).
– Об’єднайтесь у дві групи (“Казка” і “Байка”) та прочитайте:
– група “Казка” – казку Івана Франка “Ріпка”;
– група “Байка” – байку Леоніда Глібова “Лебідь, Щука і Рак”.
– Обговоріть байку.
– Що хотіли зробити Лебідь, Щука і Рак?
– Куди кожен з них тягнув хуру?
– Чи трапляються подібні ситуації у вашому класі?
– Як їх краще розв’язувати: галасувати, сперечатися, наполягати на своєму чи радитися, домовлятися і діяти разом?
– Обговоріть казку.
– Хто посадив ріпку?
– Хто допомагав її витягнути?
– Що було головною умовою успіху?
– Чи трапляються подібні ситуації у вашому класі?
– Наведіть приклади таких ситуацій.
– Як ви розумієте вислів: “Один – за всіх і всі – за одного”?
– Поясніть, чому важливо вміти взаємодіяти.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Як ви вважаєте, чи можна ваш клас назвати дружним?
– Пригадайте різні випадки, коли ви виконували якусь спільну роботу (на приклад, готувалися разом до свята). Чи дружними ви були між собою? Яких правил ви дотримували при взаємодії?