Урок 16. Дослідження Всесвіту людиною
Урок 16. Дослідження Всесвіту людиною
Мета: формувати в учнів систему знань про історію вивчення Всесвіту; продовжити формувати вміння працювати з додатковою географічною літературою та іншими джерелами інформації; виховувати гордість, що наша країна є космічною державою.
Обладнання: атласи, кросворди, складені учнями; фотографії космічних апаратів.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Експрес-опитування
¦ Назвіть види небесних тіл.
¦
¦ Назвіть декілька сузір’їв.
¦ Порівняйте особливості зірок та планет.
¦ Чим відрізняються космічні тіла – метеор і метеорит?
¦ Як орієнтуватися на місцевості за допомогою зірок, Місяця, Сонця?
2. Географічний практикум
Уявіть, що мандрівник, подорожуючи вночі Австралією, заблукав.
– За допомогою зірок якого сузір’я він зможе зорієнтуватися на місцевості і як саме?
3. Виставка кросвордів
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Космічні кораблі подорожують Сонячною системою. Американський космічний апарат “Вояджер-2”
IV. Вивчення нового матеріалу
У XIX і XX ст. вчені різних країн вивчали можливість здійснення космічних польотів. Російський винахідник Микола Іванович Кібальчич у 1881 р. описав “попередню конструкцію космічного літака”. З 1907 р. питаннями ракетобудування і міжпланетних польотів почав займатися американський інженер Роберт Годдард, з 1912 р. – французький авіаконструктор Робер Ерно – ельтрі.
Визначну роль в галузі питань позаземних польотів відіграв російський учений Костянтин Едуардович Ціолковський (1857-1935), якого часто називають піонером космонавтики.
Перший запуск ракети з рідким паливом відбувся у березні 1926 р. Здійснив його американець Роберт Годдард: за 2,5 с польоту ракета пролетіла 56 м із середньою швидкістю 103 км/год.
У рамках Міжнародного геофізичного року 4 жовтня 1957 року о 22 годині 28 хвилині за московським часом з космодрому Байконур (СРСР) був запущений перший у світі штучний супутник Землі.
12 квітня 1961 р. космічний корабель “Восток” прийняв на борт пілота, який першим в історії людства здійснив політ у космос. Ім’я цієї людини знає вся планета: Юрій Олексійович Гагарін.
Іншою “космічною державою” Землі є Сполучені Штати Америки. 20 липня 1969 р. командир екіпажу космічного корабля “Аполлон-11” Ніл Армстронг повільно опустився на Місяць. Рівно через 20 років після польоту Гагаріна в США розпочалися льотні випробування транспортного космічного корабля багаторазового використання серії “Спейс шатл” (“Космічний човник”).
У кінці 1980-х років у СРСР було створено й випробувано аналогічну ракетно-космічну систему човників серії “Буран” і “Енергія”. На кораблі “Колумбія” здійснив політ у космос перший представник незалежної України – Леонід Каденюк.
Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 р. У 1976 р. він був відібраний у групу космонавтів при Центрі підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна. У 1978-1983 рр. Л. Каденюк служив космонавтом-випробувачем і льотчиком-космонавтом у групі космічних систем багаторазового використання, пройшов підготовку з проведення польотних наукових експериментів (тренування з техніки виживання, роботи у відкритому космосі). Одним з перших він був відібраний у групу космонавтів Національного космічного агенства України в 1996 р. У листопаді 1996 р. призначений фахівцем-дослідником у Спільному українсько-американському експерименті, пройшов курс підготовки в Космічному центрі ім. Джонсона і був основним фахівцем-дослідником на борту космічного корабля “Колумбія” (19 листопада – 5 грудня 1997 р.).
Учитель. А тепер розглянемо найвизначніші міжпланетні польоти непілотованих апаратів. Вони розпочалися з 1959 р., коли радянська автоматична станція “Луна-1”, подолавши земне тяжіння, попрямувала до Місяця. У 1961 р. радянська станція, названа на ім’я досліджуваної планети – “Венера-1”, зібрала інформацію за допомогою космічних зондів. Потім відбулися польоти спочатку до Меркурія та Марса, а потім і до інших планет. Рекорд тривалості роботи в космічному просторі належить американській автоматичній станції “Вояджер-2”, яку було запущено в 1977 р. Вона пройшла неподалік від Юпітера, Сатурна, Урана, через 12 років потому досягла Нептуна. Потім вийшла за межі Сонячної системи, і зв’язок з нею було втрачено.
Однак декілька років тому локатори отримали сигнал “Вояджера”, що перебуває вже поза межами Сонячної системи: станція продовжує дослідження далекого космосу.
V. Закріплення нових знань і вмінь
1. Бесіда
¦ Назвіть основні етапи вивчення космосу.
¦ На яких небесних тілах побували космічні апарати?
¦ Як ви вважаєте, для чого люди вивчають космос?
2. Тест
Знайдіть відповідність між наведеними датами та подіями, які відображають етапи вивчення космосу.
1957 р. | Перша людина ступила на поверхню Місяця |
1961 р. | Запуск першого у світі штучного супутника Землі |
1969 р | Політ у космос першого представника незалежної України |
1997 р. | Перший політ людини у космос |
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
¦ Опрацювати текст підручника.
¦ Творчий проект. Вигадайте коротку фантастичну історію про те, нібито ви загубилися в незнайомій місцевості, але змогли зорієнтуватися (за зорями, Сонцем або місяцем) й знайти шлях додому.