УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ
Мета:
- навчальна: поглибити знання та вміння про стилі, типи мовлення; розвивальна: розвивати культуру усного мовлення; виховна: виховувати почуття такту в спілкуванні.
Внутрішньопредметні зв’язки: види, стилі і типи мовлення, мова і мовлення.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Аналіз тексту
> Послухайте. Який тип цього тексту?
У шкільному
Затишно і зручно працювати в такому кабінеті на уроках і позакласних заходах.
> Порівняйте зі своїм кабінетом.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Виразне
> Прочитайте текст. Визначте його основну думку. До якого стилю він належить? Назвіть прості і складні речення.
МОВА
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно і ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
М. Рильський
ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК Пояснювальний диктант
> Запишіть текст. Якого він типу? Чи завжди в нашому суспільстві дотримують правила етикету?
ДЕЯКІ ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ЕТИКЕТУ
Етикет (фр.) – встановлений порядок поведінки.
Усі люди, які хочуть знати правила пристойності й етикету, повинні засвоїти правило чотирьох переваг, яке можна сформулювати так: перевагу мають жінки перед чоловіками, старші – перед молодшими, хворі – перед здоровими, керівники – перед підлеглими.
Люди похилого віку, так само, як і ті, хто посідає високе службове становище, вирішують, чи почати з ким-небудь розмову, задають загальний тон, визначають зміст бесіди, першими входять до кімнати, вагону… Старшим за віком варто поступатися місцем, допомагати, коли цього вимагають обставини (За Е. Білик).
Робота з текстом
> Прослухайте текст. Чи є в ньому незрозумілі вам слова? Визначте його стиль та інші особливості (розповідний, опис приміщення).
ЧАРІВНА КІМНАТА ІЗОЛЬДИ
Увійшовши до кімнати Ізольди Сократівни крізь маленькі, майже непомітні дверцята, відвідувач був приголомшений ще на порозі.
Стіни кімнати щільно затуляли східні килими ручної роботи. Яких візерунків тут тільки не було! Око дивували й тішили різнокольорові жар-птиці.
На підлозі теж лежав килим, у ворсі якого нога тонула трохи не до коліна. По кутках кімнати стояли старовинні крісла з витими поручнями у вигляді змій з роззявленими пащами, а на всю бічну стіну протяглася так звана посудна гірка, що віддалено нагадувала сучасний сервант. Гірка ця була зі справжньої карельської берези.
Посеред кімнати, як центр всього цього дива, стояв столик червоного дерева з крученими гнутими ніжками, які прикрашало різьблення у вигляді виноградної лози. На столі тьмяніли два бронзові старовинні свічники у формі атлантів, котрі у своїх могутніх руках тримали товсті свічки з воску вишневого кольору (За А. Костецьким).
Робота з інтерактивною дошкою
> Прочитайте текст. Складіть план і запишіть його. У чому особливість художнього стилю?
“Опель” зупинився в затишному провулку біля чепурного особнячка з широкими потрійними вікнами та незвичною металевою сітчастою огорожею.
Нове помешкання Сашкові дуже сподобалося. Під час евакуації їм з матір’ю доводилось тулитись то в бараці, то в комуналці, а то й просто неба десь на сортувальній або полустанку. Звичайно, на тлі таких спогадів двокімнатна квартира, де вони втрьох жили перед війною, здавалася верхом добробуту, однак про порівняння з цим будинком не могло бути й мови. По-перше, тут були три кімнати і велика кухня; по-друге, ванна з дров’яною колонкою і водогін, і, по-третє, під кожним вікном у кімнатах стояли радіатори водяного опалення. Нашвидку оглянувши будинок, Сашко вискочив у сад, зазначивши дорогою, що в коридорі є ляда до погребу, а на горище веде не звична драбина, а зручні сходинки з перилами. Сад хлопцеві сподобався ще більше. Він був такий густий та занедбаний, що якби Сашкові не було п’ятнадцять років, а менше, він обов’язково встромив би в кучері пір’я, щоб грати в індіанців.
Батько десь збирався і, стоячи біля дверей, про щось розмовляв з матір’ю.
– Ну, ось ти де. Ходімо, я тобі подарунок підготував.
Не чекаючи відповіді, він повернувся і почав підійматися на горище. Хлопець прожогом кинувся вслід за батьком. Він за мить подолав сходи, штовхнув невеличкі дверцята та завмер на місці. Під високою двоскатною покрівлею було зроблено маленьку, але напрочуд гарну кімнатку.
– То це, виходить, і тут теж можна жити. І це мені?
– Так, Сашку,- кивнув батько.
Кімната була невеликою, але надзвичайно затишною та світлою.
– Ой, а це ти сам зробив? – Сашко всівся на новенький тапчан біля стіни, вкритий смугастим матрацом.
– Звичайно, сам. А це купив випадково,- батько підсунув до столу трохи подертий віденський стілець.
Свою кімнату Сашко прибирав довго. Спочатку ретельно вимив підлогу, потім перестилав постіль, розклав по шухлядах столу всілякий дріб’язок, а пізніше знайшлося ще дещо… (За М. та М. Дмитрієвими)
Усний докладний переказ попереднього тексту зі збереженням мовних засобів ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Зв’язок з уроками літератури
Назвіть твори, вивчені на уроках літератури. Якого вони типу?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Підібрати текст. Записати. Визначити його тип і стиль. Підготуватися до усного переказу цього тексту.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису приміщення; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати патріотичні почуття. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок. ПЕРЕБІГ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Мета: – навчальна: пояснити особливості будови опису зовнішності людини, формувати вміння визначати такі описи в текстах та аналізувати їх; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті опис зовнішності людини й переказувати його; – розвивальна: удосконалювати культуру писемного мовлення; розвивати увагу, спостережливість, сприяти збагаченню й уточненню […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 17. Усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 76 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 17. Усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: – навчальна: навчити відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами роздуму; збагачувати словниковий запас учнів; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, асоціативну уяву; – виховна: виховувати культуру людських стосунків. […]...
- ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 7. ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ ПРИГАДАЙМО. Що таке опис? 598 І. Прочитайте опис світлиці. Уявіть, що ви потрапили до неї. Назвіть речі, які ви там побачили. Де вони знаходяться? Павло оглядав світлицю, примічав у ній зміни й обнови. Стіл і ясенові лави […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Фонетика. Орфоепія. Орфографія Уроки № 88-89 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Мета: – навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів умінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису тварин; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві […]...
- Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 65 Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення Запам’ятаймо! Як підготуватися до переказу тексту 1. Уважно прослухайте або прочитайте текст. 2. Визначте тему й основну думку текс ту. 3. Поясніть, чому текст має саме таку назву. 4. Визначте мікротеми тексту. 5. Запишіть тематичні речення, кожне з яких […]...
- Зв’язне мовлення. Особливості опису приміщення. Усний вибірковий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 19 Тема: Зв’язне мовлення. Особливості опису приміщення. Усний вибірковий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення Мета: повторити вивчене про типи мовлення, пояснити особливості будови речень опису приміщення, пояснити відмінності між науковим та художнім описом приміщення; повправляти в усному вибірковому переказуванні опису приміщення за колективно складеним планом; розвивати […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 7 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання художнього стилю, доповнювати його своїми міркуваннями; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, аналітико-синтетичне мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати духовність, пошану до оберегів роду. Тип уроку: […]...
- УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 17. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ ПРИГАДАЙМО, Чим розповідь відрізняється від опису? 530 Розкажіть, які казки чи оповідання про тварин ви читали. Чи були в цих творах описи тварин? Доберіть слова (словосполучення), за допомогою яких можна передати зовнішній вигляд однієї із цих тварин та […]...
- УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 12. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ ПРИГАДАЙМО. Чим розповідь відрізняється від опису? Опис природи Складовими частинами опису природи є опис її окремих елементів. У художньому описі, крім інформації про природу, передаються ще й враження. Опис природи є одним із засобів характеристики персонажів у художніх творах. […]...
- Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 68 Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення Пригадаймо! 1. Що таке тема, мікротема? 2. Що називається тематичними реченнями і тематичними словами? 563 1. Прочитайте і запам’ятайте слова, які можна використати в описі приміщення. Поличка для взуття, вішалка, дзеркало, стелажі, книжкові шафи, книжкові полиці, диван, крісло, диван-ліжко, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ Мета: – навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз текстів публіцистичного стилю мовлення, сприймати цілісний текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ-РОЗДУМУ Мета: навчальна: удосконалювати вміння і навички письмового переказу; розвивальна: розвивати комунікативні вміння; виховна: виховувати смаки гідної мовленнєвої поведінки. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: повторення, систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- ОПИС ПРИРОДИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 14. ОПИС ПРИРОДИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ ПРИГАДАЙМО. Чим розповідь відрізняється від опису? Опис природи Складовими частинами опису природи є опис її окремих елементів. У художньому описі, крім інформації про природу, передаються ще й враження. Опис природи є одним із засобів характеристики персонажів у […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 16. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ 594 І. Прочитайте текст. Розкажіть, чому померла річка і чому дідусь навіть після цього продовжував засвічувати ліхтар. ЛІХТАРНИК Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 8 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння детально відтворювати писемне висловлювання, поєднувати різні типи мовлення (розповідь, опис, роздум), передавати стильові особливості художнього тексту; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, граматичний лад мовлення; виховувати культуру […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРЕДМЕТА УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 10. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРЕДМЕТА 507 І. Прочитайте текст. Під час читання запишіть ключові слова. БЛАКИТНИЙ АЛМАЗ У природі трапляються кольорові алмази: блакитні, рожеві, жовті. Один з блакитних алмазів пов’язують з іменем відомого мореплавця Васко да Гами. Якось славетний капітан прогулювався палубою та […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ 532 І. Прослухайте текст з голосу вчителя чи однокласника. Визначте тип і стиль мовлення. КРІТ Ранньої весни ворухнулася раптом суха бур’янина, похиталася і впала. А на тому місці, де вона стояла, зробилася нора. У норі хтось важко посапував […]...
- УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 22. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ 603 І. Прочитайте текст. Які типи мовлення поєднано в ньому? Розкажіть, чому вагалася царівна, коли вирішувала, чиєю дружиною стати. НАЙЦІННІШЕ Мав цар трьох синів, а у володаря сусідньої держави була дочка. Царевичі в неї й закохалися. Сказала царівна, що за […]...
- Зв’язне мовлення. Детальний письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення І СЕМЕСТР ІМЕННИК Уроки № 22, 23 Тема: Зв’язне мовлення. Детальний письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення Мета: на основі здобутих учнями текстологічних знань формувати в них відповідні текстотворчі вміння 1; удосконалювати культуру писемного мовлення, формувати навички самостійної творчої роботи; сприяти збагаченню словникового запасу та граматичного ладу мовлення учнів. Хід уроку […]...
- УСНИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 15. УСНИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ 593 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Як козаки врятувалися від голодної смерті? ЛЮБКА У травневому лісі хвилі квітів хлюпають під ноги. А повітря, настояне на ароматах смолини і мокрого листя, приємно дурманить голову. Теплінь… Найдрібніше […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 19-20 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; виховувати моральні якості, відповідальність, пошану до українських традицій, великого Кобзаря. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ Мета: навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навички складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати уважне ставлення до світу речей, що оточують людину. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, мистецтво (живопис). Тип уроку: […]...
- Зв’язне мовлення. Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи І СЕМЕСТР ІМЕННИК Уроки № 39, 40 Тема: Зв’язне мовлення. Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати відповідні текстотворчі вміння 1; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів; виховувати спостережливість та любов до природи. Хід уроку І. Повідомлення мети і завдань […]...
- ПИСЬМОВИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 13. ПИСЬМОВИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ 607 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Доведіть, що це розповідь з елементами опису. ЛЮБКА У травневому лісі хвилі квітів хлюпають під ноги. А повітря, настояне на ароматах смолини і мокрого листя, приємно дурманить голову. Теплінь… […]...
- Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 69 Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму 266 1. Прочитайте текст. Сформулюйте тему й основну думку твору. Черевики Було це восени сорок третього року. Щойно настало наше звільнення від німців, зазнали ми великої радості, але й бідували дуже. Уже земля грудками взялася, зима з-за гори виглядала, мені […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТЕКСТ, ЙОГО СТРУКТУРНІ ОСОБИСТОСТІ, МОВНІ ЗАСОБИ МІЖФРАЗОВОГО ЗВЯЗКУ В ТЕКСТІ. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: повторити, узагальнити й поглибити знання про структуру тексту, види зв’язку речень у тексті, тему й основну думку; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння працювати з текстом, визначати тему й основну думку висловлювання, знаходити мовні засоби зв’язку речень у тексті, ділити текст на абзаци; – виховна: спонукати до осмислення значення рідної мови в соціально-політичному […]...
- ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ТЕМА 4. ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Типи мовлення: опис, розповідь, роздум. Вправа 593 Кажуть, що людину характеризує зовнішність. Можливо, хтось може не погоджуватися із цим, але спілкування з людиною неохайною, брудною задоволення не приносить. Тому що зовнішній вигляд – віддзеркалення внутрішнього стану. Про це, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ Мета: навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навики складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивати навички грамотного письма; розвивальна: розвивати спостережливість, уміння письмово викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати шанобливе ставлення до світу речей, що оточують людину. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: […]...
- Усний і письмовий докладні перекази художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварини ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 65 Усний і письмовий докладні перекази художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварини Пригадаймо! 1. Які ознаки художнього тексту? 2. На яке питання відповідає розповідне висловлювання? Запам’ятаймо! Як підготуватися до переказу тексту 1.Уважно прослухайте або прочитайте текст. 2.Визначте тему та основну думку тексту. 3.Поясніть, чому текст має таку назву. 4.Визначте […]...
- Зв’язне мовлення. Особливості опису природи. Усний вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 35 Тема: Зв’язне мовлення. Особливості опису природи. Усний вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи Мета: пояснити особливості будови речень опису природи, а також відмінність між науковим та художнім описами; організувати спостереження за мовою зразків високохудожніх пейзажів, створених українськими письменниками; повторити вивчене школярами на уроках літератури про художні […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Докладний усний переказ тексту розповідного характеру СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 15 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний усний переказ тексту розповідного характеру Мета: вчити учнів правильно переказувати текст; розвивати пам’ять; виховувати мовленнєву культуру; прищеплювати любов до тварин. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Робота біля дошки. Завдання: записати речення, підкреслити граматичну основу, визначити вид […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ Мета: вдосконалювати навички учнів переказувати текст; вчити записувати переказ тексту з елементами опису; розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи, до пташок. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пролунав дзвінок. Починаємо урок. Працюватимемо старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім дружнім класі Діти – просто молодці. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. ТЕКСТ, ЙОГО ОСНОВНІ ОЗНАКИ. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТУ. ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. НАВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ХУДОЖНЬОГО стилю Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання, уміння і навички щодо тексту; розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння систематизувати та узагальнювати знання і практичні навички; виховна: виховувати почуття любові та вдячності до школи, вчителя, освіти. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь […]...
- Зв’язне мовлення. Текст. План готового тексту (простий). Усний докладний переказ тексту розповідного характеру ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 8 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Текст. План готового тексту (простий). Усний докладний переказ тексту розповідного характеру Мета: повторити відомості про текст і його ознаки; формувати вміння відрізняти текст від групи речень, формувати комунікативні вміння, зокрема сприйняття-розуміння почутого (аудіювання) та говоріння (в процесі усного переказування тексту); формувати такі […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ТИПИ МОВЛЕННЯ (ПОВТОРЕННЯ). ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Й ПРИРОДИ. ПОЄДНАННЯ В ОДНОМУ ТЕКСТІ РІЗНИХ ТИПІВ МОВЛЕННЯ Мета: навчальна: закріпити знання, уміння і навички аналізу та створення різних типів мовлення – розповіді, опису та роздуму; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; виховна: виховувати ціннісне ставлення до текстів різних типів і стилів. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мовлення і мова. Тип уроку: формування умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО СИТУАЦІЮ СПІЛКУВАННЯ ТА ЇЇ СКЛАДНИКИ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: дати поняття про ситуацію спілкування та її складники; вчити сприймати текст художнього стилю на слух; розвивальна: розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати мовну особистість. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, види, жанри і стилі текстів. Міжпредметні зв’язки: мова і література, мова і життєві ситуації. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОКИ № 95-96 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: перевірити вміння робити докладні перекази текстів; поліпшувати мовленнєву культуру учнів; виховувати любов до природи. Обладнання: текст переказу, зошити для контрольних робіт. ХІД УРОКІВ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКІВ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. […]...
- Зв’язне мовлення. Докладний усний переказ тексту розповідного характеру І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 10 Тема: Зв’язне мовлення. Докладний усний переказ тексту розповідного характеру Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів такі текстотворчі вміння: визначати тему та головну думку прослуханого тексту, складати його план, добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, усно відтворювати прослуханий текст за планом; формувати вміння вирізняти в тексті […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ТЕМА 5. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Вправа 596 І. Стиль: художній. Заголовок до тексту виражає основну думку тексту. II. Описи зовнішності людей: 1. Цієї тихої ранкової хвилини з хати вийшла маленька дівчинка. У неї були блакитні очі, біле, мов спіла пшениця, волосся. 2. Він ішов їй […]...