УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 134. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Мета: повторити усне додавання і віднімання у межах 100 з переходом через розряд; удосконалити вміння розв’язувати прості і складені задачі; розвивати увагу, навички самоконтролю; виховувати працьовитість
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 154-155, завдання 1041; 1042)
Завдання 1041
– Скільки горщиків на третій полиці?
Завдання
– Прочитай виписані вирази і їх значення.
2. Усна лічба
1) Робота за таблицями.
Доданок | 34 | 56 | Зменшуване | 51 | 75 |
Доданок | 37 | 45 | Від’ємник | 28 | 43 |
Сума | Різниця |
2) Гра “Потяг”.
Кожному ряду дають картки з однаковим завданням. У картці записані числа, але немає знаків. Учні по одному прикладу виконують завдання.
3) Розташуйте задані приклади в порядку збільшення другого доданку.
– Чому дорівнює сума в прикладі, що записаний першим?
– Чому дорівнює сума в прикладі, що записаний останнім?
– На скільки збільшилася сума при переході від першого прикладу до другого?
3. Розв’язування задач
1) В одній каністрі було 20 л бензину, а в іншій – на 3 л менше. Скільки літрів бензину було в двох каністрах?
2) Робітник виготовив 8 деталей. Після цього йому залишилося виготовити на 6 деталей більше, ніж він виготовив. Скільки всього деталей мав виготовити робітник?
4. Хвилинка каліграфії
– Запишіть усі числа, які виходять під час лічби четвірками, починаючи з 4 і закінчуючи числом 40.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо усне додавання і віднімання у межах 100 з переходом через розряд.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 155-156)
Повторення способів додавання та віднімання чисел на 1-му форзаці підручника
Завдання 1043. Колективне опрацювання матеріалу
Учні розглядають таблицю і дають відповіді на запитання.
1) Як зміниться різниця, якщо зменшуване збільшити на кілька одиниць?
2) Як зміниться різниця, якщо від’ємник збільшити на кілька одиниць?
Завдання 1044. Колективне опрацювання матеріалу
– Як зміниться сума, якщо один доданок збільшити на кілька одиниць; зменшити на кілька одиниць?
Учитель звертає увагу на відповідні приклади у завданнях для усної лічби. (3)
Завдання 1045. Колективне опрацювання матеріалу Учні пояснюють кожний спосіб обчислення.
Завдання 1046. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають рівності і нерівності та пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 1047. Фронтальна робота над задачею
– Що означає у задачі число 62?
– Що треба дізнатися, щоб з’ясувати, скільки книг на третій полиці?
– Що потрібно дізнатися спочатку? Якою дією? Чому?
– Що дізнаєтеся в другій дії? Якою дією? Чому?
– Якою буде відповідь задачі? Як дізналися?
Завдання 1048
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.
2. Фізкультхвилинка
3. Розв’язування задач
1) Даний прямокутник зі сторонами 2 і 3 см. Накресліть прямокутник, сторони якого в 3 рази більше, ніж у даного. Знайдіть периметр нового прямокутника.
(Повторення, як знайти периметр многокутника, на 3-му форзаці підручника.)
2) Складіть три задачі, розв’язаннями яких були б вирази:
А) 37 – 8 = [ ]
Б) 23 + 7 = [ ]
В) 23 + (23 + 7) = [ ]
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв’язування логічних задач (за вибором учителя)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 156, завдання 1049; 1050.