УТВОРЕННЯ ДРУГОЇ ТИСЯЧІ. ПОВТОРЕННЯ ПОЗАТАБЛИЧНОГО ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ
Мета: вчити учнів читати, записувати числа в межах 2000, лічити тисячами до 10 тисяч; повторити позатабличне ділення на одноцифрове число; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– Знайти суму чисел 63 і 27, обчислити половину від неї.
– Різницю чисел 36 і 17 збільшити в 5 разів.
– Добуток чисел 8 і 9 зменшити в 6 разів.
– Суму чисел 36
– Хлопчик зранку знайшов у лісі 12 грибів, а ввечері у нього було 42 гриба. Скільки грибів знайшов хлопчик після обіду?
– Щука живе 260 років, а короп – 150 років. На скільки років довше живе щука?
– Сторона квадрата дорівнює 19 см. Чому дорівнює його периметр?
– Акація зростає 100 років, а дуб – у 10 разів довше. Скільки років росте дуб?
– Пташка-мухоловка за день пролітає 50 км, а поштовий голуб – у 10 разів більше. Скільки кілометрів за день пролітає поштовий голуб?
Відповіді: 45; 95; 12; 2; 30 грибів; 110 років; 76 см; 1000 років; 500 км.
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота
Завдання 167
Перша і друга частини цього завдання виконуються усно, третя – письмово з коментуванням.
Пояснення вчителя
– Чотирицифрові числа починають записувати з розряду тисяч, в тому самому порядку, як і читають.
У числі 1999 маємо 1 тис., 9 сот., 9 дес, 9 од.
Це записують так: 1999 = 1000 + 900 + 90 + 9.
Додамо до числа 1999 одиницю.
1999 + 1 =
1000 + 900 + 90 + 9 + 1 =
= 1000 + 900 + 90 + 10 =
= 1000 + 900 + 100 =
= 1000 + 1000 =
= 2000
Отже, наступним за числом 1999 є число 2000. Із запису 1000 + 1000 = 2000 виходить, що тисячами можна рахувати як новими лічильними одиницями.
Завдання 168 (колективно)
– Запишіть число тисячами від 1000 до 10 000.
10 000 – найменше п’ятицифрове число.
– Полічіть тисячами в прямому і в зворотному порядку.
2. Фізкультхвилинка
Один, два – руки вище, вище голова.
Три, чотири – руки тихо опустили.
П’ять, шість, сім – стати тихо всім
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування виразів
Завдання 170
Учні розв’язують приклади самостійно. Самоперевірка – з дошки. Один учень працює біля дошки.
380 : 2 = 200 : 2 + 180 : 2 = 190;
900 : 5 = 500 : 5 + 400 : 5 = 180;
900 : 20 = 800 : 20 + 100 : 20 = 45;
480 : 40 = 400 : 40 + 80 : 40 = 12
2. Робота над задачами
Завдання 169 (усно)
Завдання 171
Учні самостійно ознайомлюються з умовою задачі.
Повторення змісту задачі об’єднується зі складанням короткого запису.
Розв’язання задачі учні записують у зошитах і на дошці окремими діями.
1) 36 : 3 = 12 (кг) – малини;
2) 12 • 5 = 60 (кг) – агрусу;
3) 60 – 36 = 24 (кг)
Відповідь: на 24 кг більше зібрали агрусу, ніж смородини.
Завдання 172
– Розв’яжіть задачу, склавши вираз.
80 : 2 : 5 = 8 (столів)
Творча робота над задачею
Розв’язавши задачу виразом, учні розв’язують її іншим способом.
3. Робота з геометричним матеріалом (колективно)
Завдання 173
1; 4 – прямокутники;
2; 3; 5 – не прямокутники.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 174; 175 (с. 28).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Метод “Мікрофон”
Учні по черзі висловлюються, закінчуючи речення:
– Мені на уроці сподобалось…
– Найкраще на уроці у мене виходило…
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Урок завершую з… настроєм.