УЖИВАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ
Мета: навчати учнів дотримувати правил уживання займенників з прийменниками; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників.
1) Шапка велика, та під нею порожньо. 2) Про людину ти можеш судити тоді, коли був з нею в дорозі чи жив під однією покрівлею. 3) Щоб віл допомагав тобі,
2. Каліграфічна хвилинка
Дд До оч ча єн ня ння до побачення
– Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Доберіть антоніми.
3. Словникова робота
Гра “Склад загубився”
Ме…нік
Телег…ма
Тем…ра…ра
Фа…ра
4. Робота над загадкою
Ти без друзів неіснуєш,
Поважаєш та цінуєш,
І як треба заміняєш,
І в біді не залишаєш.
Не прикметник, не іменник…
Звуть тебе усі… (займенник).
– Які займенники зустрілися в загадці?
– Що ви про них можете розповісти?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
Робота в парах
Визнайте особу і число займенників.
Йому | Мені | З нами |
Тебе | Тобі | У вас |
Нам | Його | З тобою |
Вам | Нас | 3 ними |
– Які частини мови використані в цих записах?
Висновок. Займенники з прийменниками пишуться окремо: зі мною, на мені, з нами, у нас, серед нас. Після прийменників у займенниках 3-ї особи пишеться буква н: після нього, біля неї, на них. В орудному відмінку займенники 3-ї особи пишуться з буквою н і без прийменників: ним, нею, ними.
2. Первинне закріплення
– Розкрийте дужки. Визначте особу і відмінок займенників.
Я не можу приїхати (до) вас, тому що непокоюся за своє життя, мене всі хочуть з’їсти. Я вухатий ваш дружок, (у) мене сірий кожушок.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– У якій формі вжито займенник?
1-ша група | 2-га група | 3-тя група |
Дай мені (1-ша ос. Д. в.) | Несуть нам (1-ша ос. Д. в.) | Вітаю вас (2-га ос. 3. в) |
Дякую тобі (2-га ос. Д. в.) | Летить над нами (1-ша ос. О. в.) | Живе в ньому (3-тя ос. М. в.) |
Дружу з ним (3-тя ос. О. в.) | Привіт від мене (1-ша ос. Р. в.) | Приніс вам (2-га ос. Д. в.) |
Весело з тобою (2-га ос. О. в) | Дарую їй (3-тя ос. Д. в.) | Цвіте на ній (3-тя ос. М. в.) |
2. Словниковий диктант
Визначте особу і число займенників.
Він, ти, нас, мене, ми, з ним, до неї, вони.
3. Самостійна робота
– Спишіть текст, замінивши займенники 1-ї особи однини на займенники 3-ї особи однини. Поясніть роль займенників у реченні.
Я навчаюся в четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів. Мені найбільше подобаються уроки математики та природознавства.
Висновок. Займенник може виступати головним і другорядним членом речення.
– Прочитайте, поясніть зміст. Спишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правопис прийменників із займенниками. Визначте число і відмінок займенників.
Що (без) нас було – чули, що (при) нас буде – побачимо. Не будь зарозумілим – і друзі (від) тебе не відвернуться. Рідне місце за семи землями (до) себе кличе. Усяк по собі й (про) інших судить. Цвіркун вогник бачить та (до) нього скаче.
4. Запитання-жарти
– Додавши до займенника 1-ї особи одну літеру, перетворіть його на антонім до слова війна. (Мир)
– Хто швидше назве займенники з двома буквами е? (Мене, тебе)
– Хто швидше здогадається, у яких займенниках є буквосполучення ьо, йо? (У нього, у ньому, його, йому)
– Яке жіноче ім’я складається з тридцяти займенників? (Зо-я)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Що особливо сподобалося?
– Як пишеться займенник з прийменниками?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Related posts:
- Уживання і написання займенників з прийменниками: форми орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини. (Вправи 251-255) Тема. Уживання і написання займенників з прийменниками: форми орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини. (Вправи 251-255). Мета. Формувати навички окремого написання займенників з прийменниками; спостерігати за формою орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини. Обладнання: плакати для гри (або запис на дошці). Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. Вправа […]...
- Уживання займенників із прийменниками ЗАЙМЕННИК Уживання займенників із прийменниками 289. Прочитайте казку. Перекажіть. Якось зустрів вовк сороку й сказав їй: – Давай утечемо. Несила мені більше жити в цьому лісі! А сорока й питає його: – Що ж тобі не подобається в лісі? Мені тут добре, їжі багато! – Ліс хороший, але ж ти бачиш, як тут усі ставляться […]...
- Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників із прийменниками Тема. Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників із прийменниками. (Вправи 297-301). Мета. Закріплювати вміння вживати особові займенники, вчити визначати особу та число займенників, роль займенника у реченні, змінювати займенники 1-ї особи за відмінками, тренувати учнів у роздільному написанні займенників з прийменниками. Розвивати вміння висловлювати власні судження і вислуховувати висловлювання однокласників. Виховувати самоповагу. Обладнання: […]...
- Займенники 1-ї особи однини та множини. Роздільне написання займенників з прийменниками Урок 79 Тема. Займенники 1-ї особи однини та множини. Роздільне написання займенників з прийменниками Мета: ознайомити з системою відмінювання, відмінковими формами займенників 1-ї особи, вчити визначати їх роль у реченні, формувати навички роздільного написання займенників з іменниками; розвивати вміння вживати займенники у мові у потрібній формі; виховувати охайність виконання записів у зошитах. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками ЗАЙМЕННИК & 35. Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками Прийшов сніг-білоніг Павло Мовчан 297. 1. Виразно прочитай вірш. Прийшов сніг-білоніг, Борода патлата, Сів тихенько на поріг, Попросивсь до хати. Каже: “Холодно мені, Змерзли ноги босі!” Мати каже: “Е, ні-ні, Відпочив – і досить”. Сніг поволеньки підвівсь Та й пішов у поле. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням займенників; вчити відмінювати особові займенники за зразком; користуватися навчальною таблицею для визначення відмінків займенників у реченні; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до рідної землі. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Підкресліть займенники. 1) Дерево живе, хоча з нього […]...
- Спостереження за вживанням особових займенників у текстах Урок 77 Тема. Спостереження за вживанням особових займенників у текстах Мета: закріплювати знання про займенник, вчити розпізнавати особові займенники в різних формах і використовувати їх у мовленні; розвивати мовні вміння, вміння висловлювати власні судження; виховувати інтерес до вивчення мови. Обладнання: картки індивідуального опитування, картки із кросвордом із вправи 43. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання […]...
- Відмінювання особових займенників. (Вправи 244-250) Тема. Відмінювання особових займенників. (Вправи 244-250). Мета. Провести спостереження за зміною займенників 1-ої, 2-ої, 3-ої особи однини і множини за відмінками, з’ясувати їх роль у реченні: формувати навички окремого написання займенників із прийменниками. Обладнання: мовний матеріал, таблиця “Словничок”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Крісло автора”. Діти зачитують текст із […]...
- ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ. УЖИВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ У ТЕКСТАХ Мета: вчити учнів упізнавати на слух і в текстах особові займенники, пояснювати їх лексичне значення, роль у реченні; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте прислів’я та приказки. Підкресліть особові […]...
- ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ ІЗ ЗАЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ФОРМАХ. ВПРАВИ НА ВИКОРИСТАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ ДЛЯ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТАХ. УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕКСТІВ, ШЛЯХОМ ВИКОРИСТАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ ЗАМІСТЬ ЛЕКСИЧНИХ ПОВТОРІВ Мета: вчити учнів будувати словосполучення і речення з особовими займенниками, використовувати займенники для зв’язку речень у тексті, з метою уникнення лексичних повторів; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть […]...
- Відмінювання особових займенників 1 ЗАЙМЕННИК Відмінювання особових займенників 1 – ї та 2-ї особи однини й множини 280. Прочитайте загадки, розкриваючи дужки в третій загадці. 1. Хоч не шию я ніколи, а голок маю доволі. 2. Усі ми в шапочках-брилях заховались під кущі, бо. як вийдемо на шлях, враз опинимось в борщі. 3. Люблять (я), поважають, та б’ють (я), […]...
- Спостереження за вживанням особових займенників у текстах. (Вправи 240-243) Тема. Спостереження за вживанням особових займенників у текстах. (Вправи 240-243). Мета. Розвивати вміння розпізнавати особові займенники, виявляти їх роль у тексті. Обладнання: мовний матеріал, таблиця “Почуття”. Хіт уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. Інтерв’ю за вправою 239. – Прочитайте речення, назвіть особові займенники, визначте їх особу і число. – Яку із згаданих українських […]...
- Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників Урок 82 Тема. Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник, провести підготовку до контрольної роботи; розвивати вміння використовувати займенники у мовленні; виховувати працелюбність, бажання допомагати. Обладнання: таблиця із кросвордом із вправи 75, опорна схема “Займенник”. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Вислухати декілька творів, […]...
- Основні ознаки займенника як частини мови. Роль займенників у текстах. Узагальнення знань і вмінь з теми “Займенник”. (Вправи 256-260) Тема. Основні ознаки займенника як частини мови. Роль займенників у текстах. Узагальнення знань і вмінь з теми “Займенник”. (Вправи 256-260). Мета. Узагальнити знання про особові займенники. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 255). 1. Вправа “Інтерв’ю”. – Прочитайте виразно вірш. – Які займенники 5-ої особи однини і множини […]...
- Відмінювання особових займенників 3-ї особи однини й множини ЗАЙМЕННИК Відмінювання особових займенників 3-ї особи однини й множини 285. Розгляньте таблицю відмінювання. Відмінок, питання 3-я особа однини 3-я особа множини Чол. р. Жін. р. Середн. р. Н. в. хто? Р. в. кого? Д. в. кому? Зн. в. кого? Ор. в. ким? М. в. (на) кому? Він Його, (до)нього Йому Його Ним (на) ньому Вона […]...
- Роль займенників у текстах Тема. Роль займенників у текстах. (Вправи 312-315). Мета. Повторити й узагальнити вивчений матеріал про займенник, вчити визначати роль займенників у реченні. Розвивати творчу уяву. Виховувати наполегливість, вміння доводити розпочату справу до завершення. Обладнання: таблиця “Частини мови. Займенник”, роздаткові матеріали до творчої роботи, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого […]...
- Arten von Pronomen. Типи займенників – Das pronomen. Займенник Німецька мова Das pronomen. Займенник Arten von Pronomen. Типи займенників ich, du, er, sie, es, wir, ihr, sie, Sie (я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони, Ви) Присвійні займенники mein, dein, sein, ihr, unser, euch, sein, Ihr (мій, твій, його, її, наш, ваш, їх, Ваш) Зворотний займенник sich (-ся) Безособовий займенник es (не перекладається) […]...
- УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ Урок 42. УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати вміння й навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ЗАЙМЕННИК & 35 ВІДМІНЮВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ Як відмінюють особові займенники? 244. Попрацюйте разом. 1. Розгляньте таблицю відміню’ вання займенників 1 – ої особи однини і множини. Відмінки Питання Займенники 1-ої особи Однина Множина Називний Хто? Я Ми Родовий Кого? Мене Нас Давальний Кому? Мені Нам Знахідний Кого? Мене […]...
- Займенники 2-ї особи однини і множини Урок 80 Тема. Займенники 2-ї особи однини і множини Мета: вчити змінювати займенники 2-ї особи однини і множини за відмінками, спостерігати за зміною цих займенників, продовжити формувати навички роздільного написання займенників з прийменниками; розвивати мовне чуття; виховувати ввічливість у стосунках з оточуючими, шанобливе ставлення до рідних. Обладнання: етимологічні та тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Перевірка […]...
- Уживання іменників із прийменниками в різних відмінках. Засвоєння літературних форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по. (Вправи 147-150) Тема. Уживання іменників із прийменниками в різних відмінках. Засвоєння літературних форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по. (Вправи 147-150). Мета. Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; ознайомити із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини; формувати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; виховувати почуття патріотизму, гордості […]...
- Відмінювання займенників – Займенник ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.4. Займенник Займенник – це самостійна частина мови, яка вказує на предмети, ознаки і кількість, але не називає їх. Інше визначення займенника Займенник – це частина мови, яка узагальнено вказує на предмети, ознаки або кількість, не називаючи їх. У процесі мовлення значення […]...
- Роль займенників у текстах ЗАЙМЕННИК & 38. Роль займенників у текстах Про що співає зимовий вітер? 312. 1. Підготуйся і виразно прочитай вірш. Ой ти, вітре зимовий, Попід хату не ходи! Стань, як хочеш, під вікном, Як загасне сірий день; Заспівай нам перед сном Ще неспіваних пісень Про зиму, що за селом Сипле зорями із жмень. Роман Завадович 2. […]...
- Особові займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Особові займенники, їх відмінювання Особові займенники належать до найуживаніших слів. Вони вказують на осіб, на інші істоти, різні предмети, поняття і явища. Особові займенники змінюються за особами, числами і відмінками. Займенники Він, вона, воно змінюються також за родами. Однина 1 особа 2 особа 3 особа Н. Я Ти Він | воно Вона […]...
- Особові займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Особові займенники Особові займенники вказують на особу, якій належить висловлювання (я), або на осіб, до яких вона себе відносить (ми), на одну особу або на певну кількість осіб, до яких звертаються (ти, ви), на особу чи предмет, про яких говорять (він, вона, воно, вони). У зв’язку з цим […]...
- УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ ІЗ ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 25. УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ ІЗ ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ Як правильно використовувати прийменники з іменниками в різних відмінках? Які закінчення мають іменники в місцевому відмінку множини з прийменником по? 147. 1. Прочитай. Визнач, який цей текст – розповідь, опис чи міркування. Обгрунтуй свою відповідь. Як відомо, в […]...
- Займенники 2-ї особи однини і множини ЗАЙМЕННИК & 36. Займенники 2-ї особи однини і множини Дитинства золота пора 302. 1. Прочитай вірш. До кого звертається поет? До чого закликає? Гей, нові Колумби й Магеллани, Напнемо вітрила наших мрій! Кличуть нас у мандри океани, Бухту спокою облизує прибій. Василь Симоненко 2. Який особовий займенник вжито в тексті? Назви його початкову форму. 303. […]...
- Займенники 3-ї особи однини і множини Урок 81 Тема. Займенники 3-ї особи однини і множини Мета: поглиблювати та поширювати знання про особові займенники, виробляти вміння розрізняти займенники 3-ї особи та їх відмінкові форми, актуалізувати та закріпити знання про текст; розвивати вміння спостерігати, порівнювати й робити висновки, розвивати навички самоперевірки; виховувати самостійність, наполегливість та уважність у навчальній діяльності. Обладнання: картки індивідуального опитування. […]...
- Правопис займенників ЗАЙМЕННИК § 61 Правопис займенників Запам’ятаймо! Займенники пишемо Разом Окремо Через дефіс Із частками ні-, аби-, де-, – сь: Ніхто, ніякий, щось, хтось, абищо, абискільки, дечий, декотрий Якщо між частками і займенником уживається прийменник: ні до кого, ні з чим, де у кого, будь з ким, аби в якому, будь за ким Із частками будь-, […]...
- Відмінювання займенників ЗАЙМЕННИК § 60 Відмінювання займенників Запам’ятаймо! За особливостями відмінювання займенники можна об’єднати в три групи. І група II група III група Особові займенники і зворотний займенник себе утворюють особливий тип відмінювання Присвійні, вказівні, означальні відмінюються подібно до прикметників Питальні, відносні, неозначені, заперечні мають однакові типи відмінювання Відмінювання особових займенників У непрямих відмінках особові займенники мають […]...
- ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ, РОЗРЯДИ ЗАЙМЕННИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК § 40. ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ, РОЗРЯДИ ЗАЙМЕННИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ 465. Прочитайте. Замість яких частин мови вживаються виділені слова? Якось між нами зайшла мова про доцільність людської усмішки, чи завжди цей порух уст буде потрібен людині, чи, може, в далекім майбутнім усмішка взагалі зникне, мов якийсь пережиток. Ліда, вислухавши нас, зауважила: – […]...
- ЗАЙМЕННИК. ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §4. ЗАЙМЕННИК. ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ 38. Роздивіться таблицю. Прочитайте текст. Серед виділених у тексті назвіть займенники першої, другої і третьої особи. Скориставшись таблицею, визначте число кожного з цих займенників. Особи займенників Особа Однина Множина 1 Я Ми II Ти Ви III Він, вона, воно Вони Сподобалося жабі, як журавель співає. Сидить […]...
- Розряди займенників за значенням – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Розряди займенників за значенням За лексичним значенням, граматичними ознаками та за морфологічним складом займенники поділяються на дев’ять розрядів: Особові: Я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони. Зворотний: Себе. Питальні: Хто? що? який? чий? котрий? скільки? Відносні: Хто, що, який, чий, котрий, скільки. Неозначені: Хтось, щось, будь-хто, будь-що, […]...
- Розряди займенників за значенням ЗАЙМЕННИК § 59 Розряди займенників за значенням Запам’ятаймо! За значенням займенники поділяються на 9 розрядів. № Розряд Займенників Значення Займенників Приклади 1 Особові Указують на особу: 1 особа 2 особа 3 особа Я, ми Ти, ви Він, вона, воно, вони 2 Присвійні Указують на належність когось. чогось: відповідають на питання чий? Мій, твій, свій, наш, […]...
- ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. РОЗРЯДИ ЗАЙМЕННИКІВ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Займенник Буду я навчатись мови золотої… У трави-веснянки, у гори крутої, В потічка веселого, що постане річкою, В пагінця зеленого, що зросте смерічкою. А. Малишко Ви знатимете: – морфологічні ознаки займенника, його синтаксичну роль; – розряди займенників за значенням. Ви вмітимете: – розпізнавати займенники, визначати їхні граматичні ознаки; – відмінювати займенники; […]...
- ПОНЯТТЯ ПРО ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ РІЗНИХ ЗАЙМЕННИКІВ У ТЕКСТІ Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – займенником, з особливостями займенників, їх роллю у мовленні; вчити впізнавати серед слів займенники, які вказують на предмети, їх ознаки, кількість, але не називають їх, ставити питання до займенників; розвивати усне мовлення; виховувати любов до рідної мови: ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова […]...
- Послідовність розбору займенників – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Послідовність розбору займенників 1. Назва частини мови. Загальне значення. 2. Початкова форма (називний відмінок однини). 3. Розряд зазначенням. 4. Морфологічні ознаки: – рід (якщо є); – число (якщо є); – відмінок. 5. Синтаксична роль: – у словосполученні; – У реченні. 6. Особливості вимови й написання....
- Питання для самоконтролю – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Питання для самоконтролю 1. Що таке займенник? Чим відрізняються займенники від інших частин мови? 2. На які розряди діляться займенники? З якими частинами мови вони співвідносяться? 3. Які займенники називаються особовими? 4. Які особливості відмінювання особових займенників? 5. Який займенник називається зворотним? У чому його особливість? 6. Які […]...
- Стилістичне використання числівників і займенників Стилістика української мови Стилістичне використання числівників і займенників Усі поняття, що піддаються обчисленню (найчастіше це іменники), потребують позначення свого кількісного вияву. Для цього використовують числівники, які становлять лексико – термінологічну основу математики. Числівники – слова із значенням певної, чітко визначеної кількості. Кожний власне числівник точно вказує на кількість або порядок при лічбі: п’ятдесят (50) – […]...
- Відмінювання складних займенників – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Відмінювання складних займенників Складні займенники відмінюються лише в основній частині: Абихто, абикого, абикому, абиким, аби на кому. Абиякий, абиякого, абиякому, абияким, аби на якому. Дехто, декого, декому, де з ким, де на кому (й де на кім), на декому. Деякий, деякого, деяким, на деяких (і де на яких). […]...