Віднімання раціональних чисел
Урок № 7 3
Тема. Віднімання раціональних чисел
Мета: сформувати уявлення учнів про зміст дії віднімання раціональних чисел; а також виробити вміння застосовувати це правило для розв’язування вправ, що передбачають виконання раціональних чисел.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
@ Збираємо зошити на перевірку, виконавши попередньо невелику самостійну роботу на використання властивостей додавання і правил додавання раціональних чисел.
Варіант 1 | Варіант 2 |
1. Виконайте додавання: | |
А) -379 + 948; б) -12 + (-8); В) -0,81 + 0,66; г) -5 + . | А) -35 + (-24); б) -543 + 458; В) 0,54 + (-0,83); г) . |
2. Знайдіть значення виразу найзручнішим способом: | |
А) +3,2+(+8,42)+(-3,2)+(-6,4)+(-8,42); Б) | А) -2,8+(+3,75)+(+2,8)+(-16,24)+(-3,75); Б) |
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
1. Як називають числа а, b і с у запису а – b = с?
2. Що означає від числа а відняти число b? (а – b означає знайти таке с,
3. Чому дорівнює різниця 11 – 8? Як перевірити результат? (11 – 8 = 3, бо 3 + 8 = 11.)
4. Назвіть число, протилежне від’ємнику в різницях: 3 – 4; 5 – 6; 7 – (-8); -7 – (-8); а – b; а – (-b).
III. Формування знань
@ Основна думка, яку треба донести до свідомості учнів, що віднімання раціональних чисел ми можемо замінювати додаванням, а тому єдине, що треба з’ясувати – це спосіб, за допомогою якого ми зможемо замінити віднімання додаванням (маємо на увазі, що додавання раціональних чисел ми вже вміємо виконувати). Як і на попередніх уроках (тема “Додавання раціональних чисел”), під час, “виведення” правила віднімання ми спочатку розглядаємо приклад, що передбачає виконання віднімання раціональних чисел, а потім вже, знаючи властивості додавання, з’ясовуємо правило, за яким віднімання можна замінити додаванням.
Задача. Знайдіть х =-7 – (-4).
Розв’язання. Як відомо з попередніх класів, а – b = с, якщо b + с = а. Треба знайти х = -7 – (-4), тому -7 = -4 + х, але ж неважко здогадатись, що х = -3 (-4 + (-3) = -7). Спробуємо обчислити це, використовуючи інший спосіб: -7 – (-4) = -3 або ж -7 + 4 = -3.
Висновок 1. Щоб відняти число, треба до зменшуваного додати число, що протилежне від’ємнику, тобто a – b = a +(-b).
Наприклад
1) -10 + (+9) = -10 + (-9) = – (10 + 9) = -19;
2) 8 – (-5) = 8 + 5 але 3) 10,5 – 9 = 1,5.
(Правило заміни віднімання додаванням застосовувати не треба!)
Висновок 2. Правило a – b = a + (-b) використовуємо лише тоді, коли віднімання безпосередньо, як це робили в попередніх класах, не виконується.
IV. Закріплення знань. Засвоєння вмінь
Усні вправи
1. Прочитайте рівності і поясніть зміст перетворень:
-2 – 3 = -2 + (-3) = -5;
2 – 3 = 2 + (-3) = – (3 – 2) = – 1;
– 2 – (-3) = – 2 + 3 = 3 – 2 = 1.
Чи правильні рівності?
2. Замініть віднімання додаванням (до зменшуваного протилежного від’ємнику числа).
А – 3, b – (-3); с – 5; d – (-5); b – (-3); 8 – (-16): -6 – (-3); – b – (-10); -6 – 3; -8- 10.
Письмові вправи
1. Знайдіть різницю:
А) 278 – 78;
Б) 278 – (-78);
В) -278 – 78;
Г) -278 – 278;
Д) 7,2 – (7,2);
Є) 7,2 – 7,2;
Ж) -7,2 – (7,2);
З) -7,2 – 2,7;
К) 0 – (-7,2);
Л) 0 – 7,2;
М) -7,2 – 0;
Н) -7,2 – 7,2.
2. Розв’яжіть рівняння і виконайте перевірку:
А) -2 + х = 4,3; б) 8,1 + y = -6; в) 5 – х =1,7; г) 4 – y = -2; д) z + = – ; e) z + 0,4 = -1.
3. *. Яке число більше і на скільки?
Перше число | 0 | -8,7 | 4 | 1 | 3,03 | 0 |
Друге число | -10 | 13 | -8 | 2 | 3 | 705,9 |
4. Заповніть порожні клітинки таблиці:
Сума | -0,85 | 21 | 87 | 32,5 |
1 – й доданок | -17 | 34 | ||
2-й доданок | 9,2 | 301 |
Додаткові вправи
5. Знайдіть пропущений рисунок:
А – b
2а – b
V. Підсумки уроку
Тестове запитання
Яке з поданих чисел дорівнює різниці р – k (див. рис):
1) -8; 2) 8; 3) -2; 4) 2.
VI. Домашнє завдання
1. Виконайте дії, замінивши, де потрібно, віднімання додаванням:
А) 26 – (-5);
Б) -4 + (-18);
В) 14 – (-18);
Г) 10 – 7;
Д) 4,7 – 8,1;
Є) -3,3 + 9,6;
Ж) 7 – (-4,9);
З) -5 – (-2,9);
К) ;
Л) ;
М) ;
Н)
О) – 0,7;
П) –– (-0,4).
Задача. Для учнів було куплено 70 квитків у ляльковий театр. У партер куплено квитків у 1,5 раза більше, ніж на балкон і бельетаж разом. Число квитків на балкон становило 0,4 від числа квитків на бельетаж. Скільки квитків кожного виду було куплено? Складіть рівняння.