ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ НА Дії РІЗНИХ СТУПЕНІВ. ВИМІРЮВАННЯ І ПОРІВНЯННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. ВПРАВИ НА ЗАПАМ’ЯТОВУВАННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 3
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 69. ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ НА Дії РІЗНИХ СТУПЕНІВ. ВИМІРЮВАННЯ І ПОРІВНЯННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. ВПРАВИ НА ЗАПАМ’ЯТОВУВАННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 3
Мета: навчати учнів знаходити значення виразів з дужками на дії різних ступенів; закріпити знання таблиці множення числа 3; формувати вміння розв’язувати і пояснювати розв’язання задач; розвивати увагу, пам’ять; прищеплювати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка
Завдання 539
– Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей. Завдання 540
– На скільки більше заплатили за всі блокноти, ніж за ручку?
2. Усна лічба
Множник | 3 | 3 | 3 | 3 | ||
Множник | 7 | 5 | 2 | 9 | 2 | 6 |
Добуток | 12 | 18 |
3. Робота в групах
У кожної групи – по дві картки. На першій записаний початок визначення, на другій – їх продовження.
Картка 1
Коло – замкнена
Круг – це частина площини, … Радіус – це відрізок, що сполучає…
Картка 2
…усі точки якої знаходяться на однаковій відстані від центру. …обмежена колом.
…центр кола з будь-якою точкою на колі.
Перевірка правильності відновлення визначень.
4. Хвилинка каліграфії
– Запишіть відповіді таблиці множення числа 3 в порядку спадання.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 3.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 85-86)
Завдання 541. Усне виконання завдання
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання задачі.
Завдання 542. Коментоване розв’язування прикладів Завдання 543. Робота в парах
– Покажіть спільну точку відрізків ВС і СО. Виміряйте і запишіть довжину найбільшого відрізка.
Завдання 544
1) Під час повторення умови один учень записує коротку умову. Після цього пояснюється розв’язання задачі, наведене у підручнику.
2) Після колективного ознайомлення зі змістом задачі сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Знаходження значень виразів з дужками і без дужок (з коментуванням)
3 • (2 + 5)
(12 – 9) • 9
3 • 7 + 79
(61 – 58) • 8
2. Розв’язування задач
1) Було – 20 м Пошили – 6 сук. по 2 м Залишилося – ?
2) Два соми і чотири карасі важать 14 кг. Карась важить 3 кг. Скільки важить кожен сом, якщо вони важать порівну? (1 кг)
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) У Маші 5 горіхів. Один вона віддала сестрі, і у них стало горіхів порівну. Скільки горіхів було у сестри спочатку? (3)
2) Шість тістечок розділили між братами і сестрами так, що у братів їх виявилося на два менше, ніж у сестер. Скільки у кого?
Розв’язання. Задачу можна розв’язувати вгадуванням. Проте бажано дати і розв’язання з питаннями. Це можна зробити, намалювавши два відрізки, один з яких на дві клітини більше за інший. Як дізнатися, скільки клітин має бути в кожному відрізку? Сума цих трьох відрізків має дорівнювати 6 клітинам. Отже, сума двох рівних відрізків дорівнює 6 – 2 = 4, а кожен з них – 2. Якщо учням це міркування незрозуміле, доцільно записати його за питаннями і діями.
1) Скільки було б тістечок, якби у сестер було стільки ж, скільки у братів? (6 – 2 = 4)
2) Скільки було тістечок у братів? (4 : 2 = 2)
3) Скільки було тістечок у сестер? (2 + 2 = 4, або 6 – 2 = 4).
Відповідь: у братів – 2, у сестер – 4.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 86, завдання 545; 546.