ВІРУСИ ТА БАКТЕРІОФАГИ

Біологія – універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

ОСНОВИ ЦИТОЛОГІЇ

ВІРУСИ ТА БАКТЕРІОФАГИ

Крім організмів, що мають клітинну будову, існують і неклітинні форми життя – віруси та бактеріофаги. Ці форми життя являють собою ніби перехідну групу між живою та неживою природою.

Віруси були відкриті у 1892 р. російським ученим Д. І. Івановським. У перекладі українською “вірус” означає “отрута”. Віруси складаються з молекул ДНК або РНК, покритих білковою оболонкою, а іноді і ліпідною мембраною. Віруси можуть існувати

у вигляді кристалів. У такому стані вони не розмножуються, не виявляють жодних ознак живого і можуть зберігатися тривалий час. Але при попаданні в живу клітину вірус починає розмножуватися, пригнічуючи та руйнуючи всі структури клітини-хазяїна. Проникаючи у клітину, вірус вбудовує свою ДНК у ДНК клітини, і починається синтез вірусних білків, реплікація вірусної ДНК, у той час як синтез білків і ДНК клітини-хазяїна пригнічується. Якщо генетичним апаратом вірусу є РНК, то спочатку йде процес зворотної транскрипції за схемою РНК→ДНК→РНК→білок, тому РНК-залежні віруси називаються ретровірусами.

Поза

живою клітиною віруси не здатні до розмноження, синтезу білка. Віруси спричиняють різні захворювання рослин, тварин, людини. До них відносяться віруси тютюнової мозаїки, грипу, кору, віспи, поліомієліту, вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), що викликає СНІД.

Вірус ВІЛ відноситься до ретровірусів, його генетичний матеріал представлений двома молекулами: молекулою РНК і ферменту зворотної транскриптази. Цей фермент каталізує реакцію зворотної транскрипції у клітинах лімфоцитів. На матриці вірусної РНК синтезується вірусна ДНК, яка і вбудовується в ДНК клітин людини. У такому стані вона може зберігатися довго, не проявляючи себе, тому антитіла у крові інфікованої людини не утворюються відразу і виявити захворювання на цій стадії важко. У процесі поділу клітин крові ДНК вірусу передається відповідно дочірнім клітинам. За будь-яких умов вірус активізується і починається синтез вірусних білків, а в крові з’являються антитіла. Насамперед вірус уражує Т-лімфоцити, відповідальні за утворення імунітету. В результаті організм перестає боротися з будь-якою інфекцією, раковими клітинами і гине.

Бактеріофаги – це віруси, що уражують клітини бактерій. Тіло бактеріофага складається з білкової голівки, у центрі якої знаходиться вірусна ДНК, і хвостика. На кінці хвостика розташовуються хвостові відростки, які служать для їх закріплення на поверхні клітини бактерії, і фермент, що розчиняє оболонку бактеріальної клітини. По каналу, який є у хвостику, вірус вводить ДНК у клітину бактерії і пригнічує синтез бактеріальних білків, замість яких синтезуються ДНК і білки вірусу. У клітині відбувається утворення нових вірусів, які залишають мертву бактерію і проникають у нові. Бактеріофаги можуть використовуватися як ліки проти збудників інфекційних захворювань (холери, черевного тифу).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВІРУСИ ТА БАКТЕРІОФАГИ