ВИЗНАЧЕННЯ ЧИСЛА СОТЕНЬ І ДЕСЯТКІВ У ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЛАХ. ВІДНІМАННЯ ВІД ТРИЦИФРОВОГО ЧИСЛА ОДИНИЦЬ ПЕВНОГО РОЗРЯДУ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ, ЩО МІСТЯТЬ ЗБІЛЬШЕННЯ (зменшення) ЧИСЛА У КІЛЬКА РАЗІВ
Мета: навчати учнів визначати загальну кількість одиниць, десятків і сотень у трицифровому числі; формувати вміння розв’язувати складені задачі, що містять збільшення (зменшення) числа у кілька разів; розвивати логічне мислення; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Хто швидше?”
– Знайдіть кожній тварині свій вольєр.
3. Фронтальне опитування
– Порівняйте числа.
– Обчисліть усно приклади (с. 65, завдання 434).
4. Математичний диктант (с. 65, завдання 435)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися визначати загальну кількість одиниць, десятків і сотень у трицифровому числі; вправлятися у розв’язуванні складених задач.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
Вступна бесіда
– Назвіть число, записане на дошці. (387)
– Які розряди має це число? (Сотні, десятки, одиниці)
– На якому місці, якщо лічити справа наліво, записують одиниці? десятки? сотні?
– Як інакше можна назвати
– Що означає в даному числі цифра 3? (Що число містить 3 сотні, або 3 одиниці III розряду.)
– Що означає цифра 8? цифра 7?
2. Тренувальна вправа (с. 65, завдання 436)
– Прочитайте числа.
– Що означає в записах цих чисел цифра 7; 0?
– Скільки в числах одиниць кожного розряду? (Міркуйте так: у числі 627 – 6 одиниць III розряду, або 6 сотень; 2 одиниці II розряду, або 2 десятки; 7 одиниць І розряду.)
3. Пояснення вчителя
– Поглянемо ще раз на число 387. Ми з’ясували, що у ньому є 3 сотні, 8 десятків, 7 одиниць. Це – правильна відповідь, якщо говорити про число одиниць кожного розряду зокрема. Але ми не можемо стверджувати, що у числі 387 усього 7 одиниць. Адже і сотні, і десятки теж складаються з одиниць.
Давайте підрахуємо, скільки всього одиниць у числі 387 : 387 = 300 + 80 + 7.
Отже, 3 сотні – це 300 одиниць, 8 десятків – це 80 одиниць, та ще 7 одиниць в І розряді, а разом – 387 одиниць. Отже, про кількість одиниць числа 387 можна сказати так: воно містить усього 387 одиниць, а в І розряді – 7 одиниць.
– Визначимо тепер, скільки всього десятків у числі 387. 3 сотні – це 300 одиниць, або 30 десятків, та ще 8 десятків у II розряді, а разом – 30 + 8 = 38 десятків. Тож як можна сказати про кількість десятків цього числа? (У числі 387 є 8 десятків у II розряді, а всього – 38 десятків.)
– Перейдемо до визначення загальної кількості сотень числа 387. У ньому є 3 сотні… у розряді сотень, і всього. Найскладніше – визначити кількість десятків.
4. Первинне закріплення (с. 65, завдання 437)
– Розгляньте записи і визначте, скільки всього десятків у числах: 400; 480;720.
Підказочка. Щоб визначити, скільки в числі всього десятків, треба закрити в числі цифру одиниць і прочитати утворене число.
5. Фронтальна робота за таблицею (с. 65, завдання 438)
6. Віднімання від трицифрових чисел одиниць якого-небудь розряду (с. 65, завдання 439)
Коментар учителя
– Розглянемо перший приклад: 345 – 300. Зменшуване 345 складається із 3 сот. 4 дес. 5 од., а від’ємник 300 із 3 сот.
3 сот. 4 дес. 5 од. – 3 сот. = 4 дес. 5 од. = 45
За аналогією проводиться пояснення другого і третього прикладів.
345 – 40 = 3 сот. 4 дес. 5 од. – 4 дес. = 3 сот. 5 од. = 305
345 – 5 = 3 сот. 4 дес. 5 од. – 5 од. = 3 сот. 4 дес. = 340
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 66, завдання 440)
Аналіз умови задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.
Розв’язування задачі за планом.
1) Скільки кущів малини обкопали діти? (8 • 3 = 24)
2) Скільки кущів смородини обкопали діти? (24 : 4 = 6)
3) Скільки всього кущів обкопали діти? (24 + 6 = 30)
Складання виразу до задачі.
8 • 3 + 24 : 4 = 30 (кущ.)
Творча робота над задачею
– Замініть слова “у 4 рази менше” словами “на 4 кущі менше”. Що змінилося у розв’язанні?
2. Завдання з логічним навантаженням (с. 66, завдання 441)
Розв’язання
1) 2 + 6 = 8 (д.) – усього дітей
2) 8 : 2 = 4 (д.) – усього дорослих
3) 8 + 4 = 12 (осіб) – усього осіб лагодили шпаківні
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на уроці?
Гра “Знайди “зайве” число”
111; 121; 222; 333; 444; 555.
217; 317; 497; 417; 517; 617.
103; 123; 207; 309; 405; 506.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 66, завдання 442; 443.