ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

РОЗДІЛ III ОБОЛОНКИ ЗЕМЛІ

Тема 3 ГІДРОСФЕРА

§42. ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

– Наведіть приклади речовин, що легко розчиняються уводі.

– Чи знаете ви, якою е на смак морська вода?

ЧОМУ МОРСЬКА ВОДА СОЛОНА. Ви вже знаєте, що вода – чудовий розчинник. Тому в природі немає води, яка не містила б певної кількості розчинених речовин. У річках розчинених речовин небагато, тому вода в них прісна. У мор­ській воді таких речовин міститься дуже багато.

У воді Світового океану розчинені всі відомі на Землі ре­човини, але в

різній кількості. У ній виявили навіть срібло та золото! Проте їх кількість мізерна. Найбільше ж у морській воді розчинено кам’яної солі. Вона й надає їй солоного смаку. А гіркуватого при­смаку додають розчинені солі магнію. Через великий вміст солей пити таку воду неможливо.

Води Світового океану не скрізь одна­ково солоні. Це залежить від випаровування води з поверхні океану і надходження в ньо­го атмосферних опадів та прісних вод річок.

У тропічних широтах води най солоніші, тому що опадів там мало, а випаровування велике.

У екваторіальних широтах води менш солоні – там випадають рясні опади, які

розбавляють солону воду. У полярних районах води ще менш солоні. Опадів там випадає небагато, але й ви­паровування невелике. Солоність зменшується і внаслідок танення льоду.

Найсолонішим на Землі є Червоне море, яке розташоване в тропічних широтах і в яке не впадає жодна річка. Якби в нього не надходила вода через протоку з Індійського океану, воно висо­хло б унаслідок випаровування води. Води Чорного моря є середньосолоними, Азовського – малосолоними.

Найсолоніше море Землі – Червоне, найменш солоне – Балтійське

ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Мал. 193. Співвідношення об’єму морської води і розчинених у ній речовин

Соляні гори

Загальна кількість розчинених у морській воді речовин величез­на. Якби з океанів випарувалася вся вода, то дно вкрилося б 60- метровим шаром солей. Із них можна було б скласти вал заввишки 280 м, завширшки 1 км, який оперізував би усю Землю.

ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Мал. 194. Видобування солі з морської води

ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Мал. 195. Зміна температури води у Світовому океані (*С)

ЯКА ТЕМПЕРАТУРА ВОДИ В ОКЕАНІ. Температура води в морях і океанах важлива не тільки для плавців і рибалок, а й дня риби і водоростей. Температура впливає на здатність утримувати кисень, яким дихає все живе під водою. Світовий океан отримує від Сонця багато тепла. Але сонячні промені нагрівають тільки поверхневий шар води (до 20 м нижче від по­верхні). Його температура в різних районах океану неоднакова.

Температура поверхневого шару води залежить від кліма­ту і знижується від екватора до полюсів (мал. 195). Найвища температура (+25…+27 °С) – в екваторіальних і тропічних широтах із жарким кліматом. Найнижча (-1,8 °С) – у по­лярних районах з холодним кліматом.

Коли температура прісної води річок і озер становить 0 °С, то вони починають вкриватися кригою. Температура замерзання солоної води нижча від 0 °С. Тому води Світового океану вкриваються кригою тільки в полярних райо­нах. Лід постійно вкриває лише центральну частину Північного Льодовитого океану та оточує Антарктиду. Влітку крижаний покрив звужується, а взимку – розширюється.

Крім цього, в океанах є плавуча крига, що відколюється від льодового покриву Антаркти­ди й островів полярних широт. Морські течії й вітри переміщують її у помірні широти, де вона поступово тане (мал. 196).

Температура води змінюється з глибиною: що глибше, то вода холодніша. На глибині більш як1000м температура завжди +2…+5 °С. На дні глибоководних западин вона становить 0 °С. Середня ж температура океа­нічної води лише +4 °С. Теплі води зосереджені у виносно тонкому поверхневому шарі – приблизно 100 м завтовшки. На таку глибину проникає і сонячне світло, глибше – панує темрява. Отже, океан – холодний, темний і солоний.

ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Сонячне проміння освітлює і нагріває тільки поверхневий шар води

Найтепліші води має тихий океан, найхолодніші – Північний Льодовитий. Найвищі температури поверхневих вод спостерігаються в Червоному морі – понад+35°С.

Температурні відхилення

На дні океанів є місця, де з роз­ломів земної кори виходять гарячі води. В одному з таких джерел на дні Тихого океану температура води сягає +400°С.

ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Мал. 196. Плавуча крига біля берегів Антарктиди

Позначення межі плавучої криги на карті

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

· Води морів і океанів стають солонішими через випаровування і замерзання води, менш солоними – у результаті випадання опадів, опріснення річковими водами і танення льоду.

· Температура вод Світового океану змінюється залежно від географічного положення та з глибиною.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Чому морська вода має солоний гіркуватий смак?

2. Покажіть на фізичній карті світу найсолоніше море. За шкалою глибин з’ясуйте його приблизні глибини.

3. Як змінюється температура поверхневих вод Світового океану залежно від географічного положення?

4. Чому з глибиною температура води знижується?

5. Визначте за картою півкуль, де проходить межа плавучої криги у північних районах земної кулі.

ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

Перелічіть чинники, які роблять воду в океанах і морях:

Група 1 – менш солоною;

Група2 – більш солоною.

Поясність, чому такі наслідки впливу цих чинників. Користуючись картою, на­ведіть приклади морів, зважаючи на їх розташування у певних широтах, з менш і більш солоною водою.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВЛАСТИВОСТІ ВОД СВІТОВОГО ОКЕАНУ